Ήττα στη Λαμία για τον Ολυμπιακό Βόλου, στην “αυλαία” της Β’ Εθνικής (video)

Ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα του Έσπερου Λαμίας και γνώρισε την ήττα με 95-74, στην αυλαία του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Το νεανικό συγκρότημα του Νίκου Μπουντούρη μπήκε με όρεξη στο ματς, αλλά πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματα τους και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 29-22, έχοντας φτάσει νωρίτερα τη διαφορά στους 9 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο του ματς οι Βολιώτες μείωσαν στο καλάθι, 35-33 και 38-36, όμως και πάλι η λαμιώτικη ομάδα είχε τις λύσεις. Στο 18′ ξέφυγε με 11 πόντους (47-36) και αύξησε τη διαφορά στο +14 (54-40), που ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Έσπερος άνοιξε την ψαλίδα στους 18 πόντους (58-40) και ήταν πλέον ο κυρίαρχος του παιχνιδιού. Στο 30′ το σκορ ήταν 71-57.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικό. Η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους υπέρ του Εσπέρου, 82-62 και 92-72, για να οδηγηθούμε στο τελικό 95-74.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τζόρτζεβιτς με 26 πόντους, Παπαδάκης με 23, Κυριακόπουλος με 18 και Χατζηκυριακίδης με 15.

Από τους “ερυθρόλευκους” του Βόλου ξεχώρισε ο Νίκολης, που σημείωσε 29 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και ο Ντίαθ με 15, με τον δεύτερο να χρεώνεται με 4 φάουλ από το δεύτερο δεκάλεπτο.

Έσπερος Λαμίας-Ολυμπιακός Βόλου 95-74

Διαιτητές: Ζιώγας-Καλογριάς-Χρηστίδης Ηλ. (Χριστοδούλου)

Δεκάλεπτα: 29-22, 54-40, 71-57, 95-74

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης Ι.-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 18 (4), Λάππας 6 (1), Κασπίρης 3 (1), Κολοβός, Τζόρτζεβιτς 26, Χατζηκυριακίδης 15 (3), Αργύρης, Τεπετίδης, Νέστορας, Πελεκούδας, Τσάτας 4, Παπαδάκης 23 (2).

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης Ν.): Γιάκας, Στεφόπουλος 2, Παρασχάκης, Γουάμπα 5, Νίκολης 29 (1), Σταθούρος, Μπουντούρης Κ. 11, Δημητρόπουλος 1, Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ. 11 (3), Ντίαθ-Λούις 15 (1)