Δεν επηρεάστηκε από τη διακοπή ο Βόλος

Θετική ήταν η εικόνα του Βόλου στο φιλικό παιχνίδι με τη Λαμία, με την ομάδα να δείχνει έτοιμη για την επανέναρξη των επίσημων αγωνιστικών της υποχρεώσεων, με πρώτο παιχνίδι αυτό του Κυπέλλου Ελλάδος με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο στις 15 Δεκεμβρίου. Οι «κυανέρυθροι» δεν επηρεάστηκαν από τη διακοπή του πρωταθλήματος, συνδύασαν τη νίκη τους (3-1) με ωραίο ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα της φιλικής αναμέτρησης.

Μετά το πρώτο 20λεπτο όπου η Λαμία ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο σκορ με τον Ντε Βισέντι, οι παίκτες του Βόλου έβγαλαν αντίδραση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα πολύ ωραίο γκολ του Ντέλετιτς και να πάρουν τη φιλική νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Ματίγια με πέναλτι και Γκάγκι στο φινάλε του παιχνιδιού.

Για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό θα είναι έτοιμος και ο Ζαν Μπαριέντος, ο οποίος προπονείται κανονικά με την ομάδα, ενώ στο τελικό στάδιο της αποθεραπείας βρίσκεται ο Τάσος Τσοκάνης.