Αήττητος με Ιωνικό ο Βόλος

Τέσσερις φορές έχουν αναμετρηθεί Βόλος-Ιωνικός σε επίσημο παιχνίδι, τρεις την περσινή αγωνιστική περίοδο (2021-22) και μία φέτος στο Πανθεσσαλικό στον πρώτο γύρο της Σούπερ Λιγκ. Μία νίκη έχει πανηγυρίσει ο Βόλο, ενώ τα υπόλοιπα τρία ματς έληξαν ισόπαλα, δύο για την κανονική περίοδο του περσινού πρωταθλήματος και ένα για τα πλέι άουτ.

Την 1η Νοεμβρίου 2021 Ιωνικός και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στη Νίκαια, με τον Βαφέα να ανοίγει το σκορ στο 52’ και τον Ορόζ να ισοφαρίζει στο 86’ με φάουλ, στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Βόλου. Με το ίδιο σκορ έληξε το παιχνίδι των δύο ομάδων στο Πανθεσσαλικό στις 2/2/2022. Σκόρερ για τον Βόλο και πάλι ο Ορόζ στο 40’, με τον Μάντζη να ισοφαρίζει στο 71’ για τον Ιωνικό. Για τα πλέι άουτ Ιωνικός και Βόλος αναμετρήθηκαν στη Νίκαια στις 2/4/2022. Ο Μάντζης στο 3’ κα στο 52’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ιωνικό, όμως ο Βόλος με γκολ των Φερνάντες στο 65’ και Φαν Βέερτ στο 71’ ισοφάρισε σε 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Φέτος στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Βόλος νίκησε με 2-0 τον Ιωνικό στο Πανθεσσαλικό στις 18/9/2022. Ο Οζέγκοβιτς στο 14’ είχε ανοίξει το σκορ, με τον Λούνα στο 54’ να σημειώνει το δεύτερο τέρμα των «κυανέρυθρων».