Από τρεις νίκες Βόλος και Παναιτωλικός στα μεταξύ τους παιχνίδια

Δέκα φορές έχουν αναμετρηθεί Παναιτωλικός και Βόλος, όλες για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, επτά για την κανονική περίοδο και τρεις για τα πλέι άουτ. Ο Βόλος έχει να επιδείξει τρεις νίκες, ο Παναιτωλικός τρεις, ενώ τέσσερα ματς έληξαν ισόπαλα.

Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν στις 9/11/2019 στο Πανθεσσαλικό, με τον Βόλο να επικρατεί με 3-2, σ’ ένα «γεμάτο» παιχνίδι. Ο Σανιά στο 39’ είχε κάνει το 0-1, οι «κυανέρυθροι» στη συνέχεια γύρισαν το ματς με δύο τέρματα από τους Μουνίθ στο 55’ και Μάντζη στο 66’, ο Αριγίμπι ισοφάρισε στο 68’, για να δώσει τη νίκη στον Βόλο ο Γέντρισεκ στο 78’.

Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου στο Αγρίνιο στις 10/2/2020 οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1. Ο Μουνιέ στο 42’ σκόραρε για τον Παναιτωλικό, για να ισοφαρίσει στο 90’ ο Δημόπουλος.
Για τα πλέι άουτ της περιόδου 2019-20 ο Παναιτωλικός είχε νικήσει με 1-0 εντός έδρας στις 18/7/2020 με γκολ του Ντουάρτε στο 31’.

Την αγωνιστική περίοδο 2020-21, Βόλος και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0 στο Πανθεσσαλικό στις 13/12/2020. Στο Αγρίνιο στις 7/3/2021 η ομάδα από την Αιτωλοακαρνανία είχε νικήσει με 1-0 τον Βόλο, με τέρμα του Αριγίμπι στο 75’, ενώ για τα πλέι άουτ στις 10/4/2021 ο Βόλος στο Πανθεσσαλικό είχε πάρει μια εύκολη νίκη με 3-1. Είχαν σκοράρει οι Ριένστρα στο 3’, Μπουένο στο 13’ και Μήτογλου στο 42’, ενώ το γκολ του Παναιτωλικού είχε πετύχει ο Βέργος με πέναλτι στο 36’.

Την περίοδο 2021-22, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Πανθεσσαλικό στις 4/12/2021, ο Παναιτωλικός είχε φύγει νικητής με 2-1. Ο Μόρσεϊ στο 3’ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναιτωλικό, ο Ρεγκατίν στο 7’ ισοφάρισε, όμως στο 33’ ο Καρέλης σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στην αναμέτρηση του δευτέρου γύρου στο Αγρίνιο, στις 26/2/2022, Παναιτωλικός και Βόλος είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι 0-0.

Για τα πλέι οφ της περσινής περιόδου οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Αγρίνιο στις 7/5/2022 και έμειναν στο 0-0.

Φέτος, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Αγρίνιο στις 8/10 ο Βόλος είχε σημειώσει μεγάλη νίκη, την πρώτη στο Αγρίνιο, επικρατώντας 3-2 με ανατροπή στο σκορ. Στο 4’ ο Σεγκελία και στο 16’ ο Νταγκό έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στον Παναιτωλικό, ωστόσο, ο Βόλος ισοφάρισε με δύο γκολ του Τσοκάνη στο 27’ και στο 35’ και πήρε τη νίκη με γκολ του Κούτσια στο 78’.