Βόλος κατά διαιτησίας: Αποφάσεις που διαμορφώνουν αποτελέσματα

Παράπονα για τη διαιτησία στο ματς με τον Παναθηναϊκό, εξέφρασε η ΠΑΕ Βόλος με ανακοίνωση που εξέδωσε:

“Καταρχάς συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό που ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κέρδισε δίκαια και παράλληλα του ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Όμως δεν μπορούμε να μην αναφερθούμε στους ανθρώπους που με τις αποφάσεις τους διαμορφώνουν τα αποτελέσματα και δεν είναι άλλοι από τους διαιτητές που συνεχίζουν να είναι υποτακτικοί στα μεγάλα συμφέροντα,

Η δεύτερη κίτρινη του ποδοσφαιριστή μας Σι στο 50ο λεπτό, μόνο αστεία μπορεί να χαρακτηριστεί.

Και θα μείνουμε εκεί, χωρίς να αναφερθούμε σε άλλες φάσεις, όπως αυτή του πέναλτι, γιατί ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος.

Όμως οι διαιτητές θα πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους και να είναι δίκαιοι απέναντι και στις δύο ομάδες, γιατί στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος.

Αλλωστε για όσους γνωρίζουν από ποδόσφαιρο, πολλές φορές ένας αγώνας κρίνεται στις λεπτομέρειες και η λεπτομέρεια στο σημερινό παιχνίδι ήταν η άδικη αποβολή του Σι στις αρχές του Β’ ημιχρόνου όταν το αποτέλεσμα ήταν 0-0.

Ευχόμαστε το ερχόμενο καλοκαίρι να καθαρίσει ο «Κόπρος του Αυγεία» από τους πίνακες της διαιτησίας και να μπουν νέα παιδιά που θα υπηρετήσουν το δίκαιο και όχι τα συμφέροντα των μεγάλων”.