Χάλκινο ο Χρήστου στο Ευρωπαϊκό κολύμβησης

Ο Έλληνας πρωταθλητής στην κολύμβηση, Απόστολος Χρήστου, τερμάτισε στην 3η θέση στο ύπτιο στα 100 μέτρα, με χρόνο 54.19, στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα το οποίο διεξάγεται στο Λονδίνο.

Ο Απόστολος Χρήστου ήταν στα φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, καθώς είχε τον καλύτερο χρόνο ανάμεσα στους 16 κολυμβητές με 53.36, αλλά στον τελικό δεν τα κατάφερε. Κατέκτησε όμως το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο είναι το 17ο στην ιστορία της χώρας μας στο σπορ στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και το 12ο χάλκινο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αν και δεν πλησίασε τις επιδόσεις που πέτυχε κατά το χθεσινό προκριματικό και ημιτελικό (53.77 και 53.36), που θα του χάριζαν το χρυσό μετάλλιο, κατάφερε να πλασαριστεί στην τρίτη θέση πίσω από το Γάλλο Καμιλ Λακούρτ που τερμάτισε σε 53.79 και το Ρώσο Γκριγκόρι Ταράσεβιτς (53.89), ενώ θα ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου μαζί με τον Ιταλό Σιμόνε Σαμπιόνι, με τον πραγματοποίησαν τον ίδιο ακριβώς χρόνο.

Στην 5η θέση ο Σαμιλίδης

Πολύ καλή η παρουσία και του Παναγιώτη Σαμιλίδη, ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση στα 100μ. πρόσθιο με χρόνο 1:00.66. Πρώτος στο συγκεκριμένο αγώνισμα ήταν ο Βρετανός Άνταμ Πίτι (58.36), με δεύτερο το συμπατριώτη του Ρος Μέρντοχ (59.73) και τρίτο το Λιθουανός Γκιέντρους Τιτένις (1:00.10)

Προκρίσεις για Βαζαίο- Δράκου στους ημιτελικούς 200μ Μικτή Ατομική και 100μ ελεύθερο

Δύο ακόμα εξαιρετικές κούρσες (και προκρίσεις) Ελλήνων κολυμβητών είχαμε στην πρεμιέρα της δεύτερης ημέρας του αγωνιστικού προγράμματος στο ευρωπαϊκό του Λονδίνου. Την αρχή έκανε ο Ανδρέας Βαζαίος που προκρίθηκε με την τρίτη καλύτερη επίδοση (2:00.00) στον απογευματινό ημιτελικό των 200μ Μικτή Ατομική. Ο Βαζαίος ήταν δεύτερος στην 3η προκριματική σειρά, πίσω από τον Ούγγρο Λάζλο Τσεχ, και προϊδέασε για τις μεγάλες δυνατότητές του στο αγώνισμα, όπου μπορεί να κατακτήσει ένα μετάλλιο.

Tη 10η θέση στη γενική κατάταξη (9η εντέλει λόγω των τριων Ολλανδών που είχαν καλύτερο χρόνο και εκ των οποίων η μία δεν πέρασε) και την πρόκριση στον ημιτελικό των 100μ ελεύθερο πέτυχε και η Νόρα Δράκου, με την πολύ καλή επίδοσή της, 54:81 που αποτελεί την τρίτη καλύτερη όλων των εποχών στην Ελλάδα. Η Πατρινή κολυμβήτρια, που έπιασε και το όριο για το Παγκόσμιο της Βουδαπέστης ήταν πρώτη στη σειρά της, σε ένα δύσκολο αγώνισμα με τη συμμετοχή σπουδαίων ονομάτων, όπως η Σάρα Σέστρεμ και η Ζανέτ Όττεσεν.

Το ατομικό του ρεκόρ πλησίασε ο Δημήτρης Δημητρίου, με το χρόνο του 1:49.82 στον προκριματικό των 200μ. ελεύθερο. Ο κολυμβητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης άγγιξε το 1:49.80 που έκανε στους χειμερινούς αγώνες στο ΟΑΚΑ, μένοντας όμως εκτός ημιτελικών-γυναικών, καταλαμβάνοντας την 24η θέση. Ο Χρήστος Κατραντζής, όπως έγινε γνωστό δεν κολύμπησε, λόγω του πυρετού που ανέβασε και επικεντρώνεται στα 100μ ελεύθερο.

Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται το απογευματινό πρόγραμμα, εκεί όπου εκτός των ημιτελικού των 200μ Μικτή Ατομική και 100μ ελεύθερο με τους Βαζαίο και Δράκου, δεσπόζει ο τελικός των 100μ ύπτιο, εκεί όπου ο Απόστολος Χρήστου θα «κυνηγήσει» μια θέση στο βάθρο.  Ένας ακόμη σπουδαίος τελικός αναμένεται να γίνει στα 100μ πρόσθιο, με τη συμμετοχή του Παναγιώτη Σαμιλίδη.