Η Νίκη το ντέρμπι – Γλίτωσε τον διασυρμό ο Ολυμπιακός (αποτελέσματα-βαθμολογία)

Η Νίκη κέρδισε 75-59 στο βολιώτικο ντέρμπι τον Ολυμπιακό επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της ανωτερότητα στο φετινό πρωτάθλημα έναντι του αντιπάλου της. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν ποτέ στο παρκέ κατά το πρώτο ημίχρονο και αν δεν “ξυπνούσαν” στο δεύτερο μέρος, κινδύνευαν να υποστούν μία από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων.

Η Νίκη με επιθετική άμυνα και πολλή ενέργεια στο παρκέ περιόρισε στους 16 πόντους τους ερυθρόλευκους στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να σκοράρει ούτε από τη γραμμή των βολών. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 5 πόντους, ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 39-10. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 41-16, με την εικόνα του πρώτου μέρους να μην αφήνει περιθώρια για θετικές σκέψεις στους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος από την ομάδα της Νίκης έλειψε το καθαρό μυαλό στις επιθέσεις της, οι ερυθρόλευκοι με επιθετική αιχμή τον Κριστ Γουάμπα βρήκαν τον τρόπο να φτάνουν στο καλάθι κι μ’ ένα επιμέρους 20-13 ο Ολυμπιακός Βόλου έδειξε σημάδια ανάκαμψης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχους να αντιδρούν με ψυχραιμία στην αντεπίθεση και να φτάνουν άνετα στη νίκη.

Νίκη Βόλου-Ολυμπιακός Βόλου 75-59

Διαιτητές: Γιαννούλης-Μπούγλος Π.-Αβραμίδου

Δεκάλεπτα: 20-5, 41-16, 54-36, 75-59

Νίκη Βόλου (Μαύρος): Βρεττάς 14 (1), Κωστούλας 11, Βερτζάγιας 3, Σιπητάνος 5, Κουτίνας 20 (1), Δελεντζές 4, Σπανόπουλος 2, Γιωτόπουλος, Ιντό 12, Ανδρεόγλου, Βλαχογιάννης 4, Τσεσμετζίδης

Ολυμπιακός Βόλου (Πρέκας): Νίκολης 7 (1), Γιάκας, Μπουντούρης Κ. 2, Στεφόπουλος 5, Γουάμπα 31 (2), Παρασχάκης, Δημητρόπουλος, Λογοδότης Μ., Λογοδότης Π. 14 (2), Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ.

3ος Όμιλος

Αποτελέσματα

Φίλιππος Βέροιας-Δόξα Λευκάδας 66-75

Τρίκαλα Basket-Ναύαρχος Βότσης 93-60

Έσπερος Λαμίας-Βίκος Ιωαννίνων 95-93 (παρ.)

*Ο ΑΓΣΙ αποχώρησε από το πρωτάθλημα
*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικητρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική