Κυπελλούχος Ελλάδος με τον ΠΑΟΚ η Πελεκούδα

Το 5ο Κύπελλο Ελλάδος και το 4ο νταμπλ στην ιστορία της πανηγυρίζει η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ. Έχοντας στη σύνθεσή του τη Βολιώτισσα Σοφία Πελεκούδα, επικράτησε με 2-0 των Αμαζόνων Δράμας στον τελικό που έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο της Χαλκίδας. Ο «Δικέφαλος του βορρά» μπήκε πιο δυνατά…

…στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 13′ με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ της Ντιμιτρίεβιτς έπειτα από πάσα της Παντελιάδου. Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 28′ με τη Γεωργίου αλλά η τερματοφύλακας των Αμαζόνων είπε «όχι», με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να έχει πάλι δυο καλά σουτ με την Παντελιάδου και την Ντιμιτρίεβιτς.
Τελικά, το δεύτερο γκολ ήρθε για τις «ασπρόμαυρες» στο 86′ με την Μάρκου.
ΠΑΟΚ: Πελετίδου, Δημητρίου, Πελεκούδα, Βλασιάδου, Χατζηγιαννίδου, Γεωργίου, Μάρκου (91′ Ε. Γιάννου), Κακαμπούκη, Παντελιάδου (93′ Σακελλάρη), Ντιμιτρίεβιτς, Μπράμε (78′ Δ. Γιάννου).