Μπήκε δυνατά ο Μάιος για τον ΣΔΥ Βόλου (pics)

Πολύ δυνατά μπήκε και ο Μάιος για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου και τους αθλητές του, που έτρεξαν ούτε λίγο ούτε πολύ σε 13 διοργανώσεις που έγιναν το Σάββατο 6 και Κυριακή 7 του μήνα, αλλά και το βράδυ της Παρασκευής 5 Μαΐου όπου έγινε το ξεκίνημα της πλούσιας αγωνιστικής δράσης με τον Olympic Beac Night Run 5 χιλιομέτρων. Ο αγώνας έγινε στην Ολυμπιακή Ακτή Κατερίνης στα πλαίσια του AlmiraMan που ακολούθησε το σαβ/κο, και ο Μάκης Κοσμίδης με χρόνο 25:50 πήρε την 33η θέση.

Οι διακρίσεις του διημέρου δεν περιορίστηκαν σε αγώνες συνηθισμένων αποστάσεων, αντίθετα υπήρξαν για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου και σε πολύ απαιτητικούς αγώνες υπεραπόστασης και trail. Μάλιστα η Μάρθα Ξηροφώτου στέφθηκε μεγάλη νικήτρια στο Tihiorace Trail Running 2023 που έγινε στο Τείχιο Δωρίδος, στα 51 χιλιόμετρα Wolfs Race με χρόνο 6 ώρες 52:58, τερματίζοντας και στην 5η θέση γενικής ανδρών-γυναικών μεταξύ των 81 δρομέων. Ο Wolfs Race έγινε το Σάββατο, ενώ στον Κυριακάτικο Deer’s Race 30χλμ της ίδιας διοργάνωσης, ο Αλέξανδρος Κόρμπος κατέλαβε τη 10η θέση μεταξύ των 112 δρομέων με χρόνο 3 ώρες 50:33.

Όταν ένας αγώνας, ο 23ος Ευχίδειος Άθλος, είναι απόστασης 107,5 χιλιομέτρων και ενώνει τις Πλαταιές με τους Δελφούς, τα λόγια είναι περιττά για αυτούς που καταφέρνουν να τον ολοκληρώσουν. Πόσο μάλλον για αυτούς που τερματίζουν στις πρώτες θέσεις, κάτι που πέτυχαν ο Κώστας Αγλαΐνης, 4ος στη γενική κατάταξη με χρόνο 11 ώρες 09:16, και ο Θωμάς Μαλιαχόβας, 5ος με χρόνο 11 ώρες 12:40. Οι 2 δρομείς μέλη του ΣΔΥ Βόλου θα αγωνιστούν στο τέλος του Σεπτεμβρίου στο 41ο Σπάρταθλον, και ο Ευχίδειος Άθλος αποτέλεσε έναν πολύ επιτυχημένο σταθμό για την προετοιμασία τους. Στις 2.00 το πρωί της Κυριακής δόθηκε η εκκίνηση για τον παράλληλο αγώνα της διοργάνωσης «Δρόμος 9 Μουσών» 59χλμ Αγία Άννα – Δελφοί, και λίγο πριν τις 10.00 το πρωί η Φανή Χασιώτη έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 7:45:06 καταλαμβάνοντας την 3η θέση μεταξύ των 10 γυναικών μαζί με τη συναθλήτρια Στέλλα Φωτιάδου σε κοινό τερματισμό.

Η δράση συνεχίστηκε την Κυριακή, και εξαιρετικός ήταν ο απολογισμός του ΣΔΥΒ στον 12ο Ιπποκράτειο Αγώνα Δρόμου Λάρισας 10χλμ. 2ος στη γενική κατάταξη τερμάτισε ο Κώστας Σκοτίδης με 36:53 μία βδομάδα μετά τον μεγάλο αγώνα που έκανε στον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης όπου πέτυχε τον καλύτερο χρόνο Βολιώτη μαραθωνοδρόμου από τον Μάιο 2015 και μετά με 2 ώρες 47:46. Πέμπτη τερμάτισε η Εύη Μυλωνά με 46:21 και βραβεύθηκε ως νικήτρια της κατηγορίας. Αναλυτικά οι συμμετοχές του ΣΔΥ Βόλου :

81η Χρυσούλα Σακαβάρα 1:12:44

Στα μονοπάτια του ελατοσκέπαστου Καλλίδρομου Όρους έγινε ο 12ος Ορεινός Αγώνας Ανόπαια Ατραπός 15,2 χιλιομέτρων. Η διαδρομή είναι ιστορική, καθώς κινείται στο «Μονοπάτι του Εφιάλτη», που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της μάχης των Θερμοπυλών. Ο ΣΔΥ Βόλου έχει δώσει το παρόν σε όλες τις διοργανώσεις, και αυτή τη φορά αγωνίστηκαν 8 δρομείς του, με τρεις αυτούς μάλιστα να καταλαμβάνουν θέσεις αρκετά μπροστά στην κατάταξη μεταξύ των 364 αγωνιζόμενων. Αναλυτικότερα :

273 Χαράλαμπος Μπάρδας 2:23:16

Τα τελευταία 40 χρόνια ο Δήμος Αγίου Δημητρίου Αττικής σχεδιάζει και πραγματοποιεί τη μεγάλη αθλητική διοργάνωση “Ειρηνοδρομία” στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων στη μνήμη του αγωνιστή της Δημοκρατίας, Αλέξανδρου Παναγούλη. Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων ο Γιώργος Δαφνής ήταν εξαιρετικός για ακόμη μία φορά, με χρόνο 36:26 ανέβηκε στο βάθρο παίρνοντας την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη.

Στον 16ο Γύρο Νέας Σμύρνης 7 χιλιομέτρων ο Νίκος Σκούταρης κατέλαβε την 5η θέση με 28:28.

Πανέμορφα τοπία στο 10ο Paggaio Trail Run 2023 στο Νομό Καβάλας, με τον ΣΔΥΒ να είναι και εκεί, και με τον Αντώνη Νικολόπουλο να καταλαμβάνει την 13η θέση στα 27 χιλιόμετρα με 3:36:14. Ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Χαρντ 35ος με 4:01:57, ο Γιάννης Φιλομούζης 76ος με 4:42:54 και ο Αλέξανδρος Τσιγάρας 104ος με 5:09:59. Με 1:28:20 ο Ντίνος Πεταλωτής ήταν 112ος στα 10 χιλιόμετρα.

Την 4η θέση στη γενική κατάταξη στα 6 χιλιόμετρα του 19ου Δρόμου Θυσίας Δήμου Ηρωικής Πόλης Νάουσας κατέλαβε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης, πρώτος στην ηλικιακή κατηγορία. 2ος στην κατηγορία στα 9χλμ ο Μάκης Κοσμίδης, δύο ημέρες μετά τη συμμετοχή του και στο Olympic Beac Night Run στην Ολυμπιακή Ακτή Κατερίνης.

Το 1ο Πίνοβο Trail «Μαύρος Βράχος» έγινε στην Αλμωπία, και ο Δημήτρης Σοφιανός τερμάτισε 45ος με 2:01:23. Ένα μήνα πριν γίνει 20 ετών ο Δημήτρης Σοφιανός, νέος δρομέας μέλος του ΣΔΥ Βόλου, έτρεξε την προηγούμενη βδομάδα τον 1ο του Μαραθώνιο, και τερμάτισε τον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης Μέγας Αλέξανδρος σε 5 ώρες 31:23, ήταν έτσι ένας από τους πιο νεαρούς δρομείς του αγώνα.

Στην Κέρκυρα, στο 11ο Corfu Mountain Trail, ο Αλέξανδρος Δεμιρίδης πήρε την 73η θέση στα 24χλμ με 4:35:50.

Στον Μαραθώνιο Κρήτης που έγινε στα Χανιά, ο Μιχάλης Τσαλόγλου τερμάτισε σε 46:01 τα 5χλμ.

Οι συμμετοχές περιλάμβαναν και τρίαθλο, με το AlmiraMan που έγινε στην Ολυμπιακή Ακτή Κατερίνης. Στο “AlmiraMan Ind” ο Ηλίας Νόλης τερμάτισε 5ος στην κατηγορία με 4:40:36, ενώ η Πέγκυ Μάρθα στο “AlmiraFast Ind” πήρε την 4η θέση στην κατηγορία με 1:39:27.

Τα ευχάριστα νέα από τον 7ο Ημιμαραθώνιο Βόλου συνεχίζονται

Η φιλανθρωπική χροιά του 7ου Ημιμαραθωνίου Βόλου δεν σταμάτησε μόνο στην προσφορά των 1.500 ευρώ από τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου στη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας. Ο Ημιμαραθώνιος Βόλου ήταν ο ένας από τους 3 αγώνες του πρώτου μισού του έτους (οι άλλοι 2 ήταν οι Μαραθώνιοι Θεσσαλονίκης και Ρόδου), που επιλέχθηκε από τη METRO Running Team για τα χιλιόμετρα προσφοράς. 189 συμμετοχές και 988 χιλιόμετρα προσφοράς μέσα από τον 7ο Ημιμαραθώνιο Βόλου μας κάνουν όλους υπερήφανους! Εργαζόμενοι με τις οικογένειές τους συμμετέχουν σε αγώνες δρόμου σε όλη την Ελλάδα, προσφέροντας με τη συμμετοχή τους, τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης σε επιλεγμένους Φορείς στις πόλεις διεξαγωγής των αγώνων. Οι Άσπρες Πεταλούδες στο Βόλο ενισχύθηκαν με την συγκινητική αυτή πρωτοβουλία. Η προσφορά δημοσιεύθηκε σε όλα τα μμε της Ελλάδας.

Ο 8ος Ημιμαραθώνιος Βόλου θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 7 Απριλίου 2024.