Στη «2η Πεζοπορία Πηλίου Δημήτρης Παπαχρήστος» οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου (pics)

Μία διαφορετική, συμβολική και ξεχωριστή δραστηριότητα αποτέλεσε η «2η Πεζοπορία Πηλίου Δημήτρης Παπαχρήστος» που έγινε την Κυριακή 28 Μαΐου στη διαδρομή Άγιος Ονούφριος – Κουκουράβα προς Σταγιάτες, στα μέρη που έμενε και προπονούταν ο Δ. Παπαχρήστος, δρομέας μέλος του ΣΔΥ Βόλου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή στις 8 Μαΐου 2021 παρασυρόμενος από αυτοκίνητο με εγκατάλειψη, λίγο πριν ολοκληρώσει την ποδηλατική του προπόνηση. Πλήθος κόσμου έδωσε το παρόν στην πεζοπορία. Δεκάδες μέλη του ΣΔΥ Βόλου και των σωματείων της πόλης, πάρα πολλά παιδιά, φίλοι του Δημήτρη Παπαχρήστου, οι συγγενείς του εκλιπόντα. Όλοι κάθε χρόνο, κάθε Μάιο, ακόμη περισσότεροι κάθε φορά, θα δίνουν το παρόν σε αυτή τη διαδρομή μνήμης!

Το Σαββατοκύριακο 27-28 Μαΐου, 10 ήταν οι διοργανώσεις που αγωνίστηκαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου, με το ξεκίνημα να γίνεται από την Παρασκευή στο Μέτσοβο, στο Ursa Trail 2023 που είχε τριήμερη δράση ορεινών αγώνων. Το απόγευμα της 26ης Μαΐου έγινε ο πρώτος από τους αγώνες της διοργάνωσης Ursa Trail, το «Katara Vertical» 4.600 μέτρων με 870 μέτρα υψομετρική “κάθετη” ανάβαση, και με τον Νίκο Βαούτη να καταλαμβάνει τη 18η θέση με χρόνο 51:00. Το πρωί του Σαββάτου πραγματοποιήθηκε ο αγώνας των 40χλμ (υψομετρική 2.800μ), όπου ο Γιάννης Αργύρης πήρε την 64η θέση με 6 ώρες 01:17. Την Κυριακή στα 21 χιλιόμετρα ο Λουκάς Πριτσάς τερμάτισε 74ος με 2:27:43, ο Χαράλαμπος Ταγάρας 264ος με 3:14:06, ο Γιάννης Μυλωνάς 320ος με 3:30:53.

Ο Νίκος Σκούταρης και η Αλεξία Τζήμου έδωσαν και φέτος το παρόν στην Τήνο στο 8th Tinos Running Experience Avance 2023 που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου. Η Αλεξία Τζήμου συνδύασε τη συμμετοχή με ατομικό ρεκόρ Ημιμαραθωνίου, 2 ώρες 04:30. Ο Νίκος Σκούταρης κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη και την 1η θέση στην κατηγορία ανδρών στα 10 χιλιόμετρα, με 38:54.

Ο 16ος Παλαιολόγειος Δρόμος έγινε επίσης το απόγευμα του Σαββάτου στη Σπάρτη, στην τοπική κοινότητα Μυστρά. Επιτυχημένη ήταν η προσπάθεια του Άρη Γεωργαντά που τερμάτισε 32ος στα 21 χιλιόμετρα με 1:39:44.

Στους Κυριακάτικους αγώνες, ο Γιώργος Δαφνής αναδείχθηκε μεγάλος νικητής στο Χαϊδάρι Run 2023, στην κύρια απόσταση των 10 χιλιομέτρων, με χρόνο 39:12. Την 7η θέση κατέκτησε στις γυναίκες η Ευδοκία Μαρκά.

Εντυπωσιακοί οι δρομείς του ΣΔΥΒ και στον 3ο Αγώνα Δρόμου Φαλανναίων, στη Φαλάνη, στον γειτονικό Νομό Λάρισας. Τρίτος στη γενική κατάταξη του Ημιμαραθωνίου τερμάτισε ο Κώστας Σκοτίδης με 1:21:16. Νικήτρια στην κατηγορία αναδείχθηκε η Εύα Δαφνή με 1:58:23. 20ος τερμάτισε ο Βασίλης Αθανασίου με 1:40:48, 38ος ο Χαράλαμπος Αγοραστός με 1:47:45. Ο Γιώργος Καβαρατζής με 24:46 πήρε την 51η θέση στα 5 χιλιόμετρα. Την αποστολή ακολούθησε ο Ιάκωβος Τζανίδης, τον οποίο ο σύλλογος ευχαριστεί για το φωτογραφικό υλικό.

Ο Πέτρος Γεωργούλας πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και κατέλαβε τη 2η θέση στην κατηγορία ενώ ήταν και 6ος στη γενική κατάταξη, στα 20 χιλιόμετρα του 6ο North Olympus Trail Vrontou, με χρόνο 2:39:54. 3ος στην κατηγορία και 10ος συνολικά ακολούθησε με 2:50:05 ο Γιώργος Φασούλας. Ο Στέργιος Κουσκουρίδας τερμάτισε 4ος στην κατηγορία και 16ος συνολικά στα 13 χιλιόμετρα, με χρόνο 1:55:24. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης στέφθηκε μεγάλος νικητής στη γενική κατάταξη στα 6χλμ με 37:34.

Στα βουνά της Ξάνθης, 14ος τερμάτισε τον 2ο Godzilla Xanthi Trail 30 χιλιομέτρων με χρόνο 4 ώρες 10:20 ο Αντώνης Νικολόπουλος. Την 63η θέση με 4:56:20 κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Χαρντ. 87ος ακολούθησε ο Γιάννης Φιλομούζης με 5:26:26. Στον αγώνα των 14χλμ ο Ντίνος Πεταλωτής τερμάτισε σε 2:32:22.

Στην 21η θέση τερμάτισε ο Μάκης Κοσμίδης τα 10.400 μέτρα του “Τρέχω για τον Κορινό 2023” στην Πιερία, με χρόνο 54:54.

Στη Ρουμανία, ο Maratonul Internațional Sibiu έγινε στο Sibiu, με την Κατερίνα Καρακουλάκη να τρέχει τον πρώτο της Μαραθώνιο και να τερματίζει 14η στις γυναίκες με χρόνο 4 ώρες 33:17.

Στην ποδηλασία, την 5η θέση κατέκτησε ο Γιάννης Κλόκας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Mountain Bike Marathon 2023 που έγινε στα Άγραφα με επίκεντρο το Πετρίλο Αργιθέας Νομού Καρδίτσας σε πανέμορφη διαδρομή, αλλά με πολλή λάσπη. Η απόσταση του αγώνα ήταν 63 χιλιόμετρα, με συνολική υψομετρική ανάβαση 2.100 μέτρα.

Εγγραφές για τον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας

Το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός της χώρας μας που διαφημίζει την Ελλάδα σε όλο τον πλανήτη είναι ο Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, που θα διεξαχθεί για 40η φορά στις 11 και 12 Νοεμβρίου 2023. Οι ομαδικές εγγραφές άνοιξαν, ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου θα μετέχει με την πολυπληθέστερη ομάδα της ιστορίας του στη διοργάνωση, και τα μέλη του που θα τρέξουν στον αγώνα, μπορούν να γράφονται κάθε Τετάρτη στις συναντήσεις μελών του συλλόγου που γίνονται στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου από ώρα 19.00 ως 20.00. Εγγραφές γίνονται επίσης με τον ίδιο τρόπο για τον 17ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων (23-24 Σεπτεμβρίου), όπως και εγγραφές νέων μελών. Εναλλακτικοί τρόποι εγγραφής, όλες οι πληροφορίες και οι κανονισμοί, πληροφορίες για τη μετάβαση – διαμονή, δημοσιεύονται στη σελίδα του ΣΔΥΒ στο λινκ https://voloshalfmarathon.gr/sdyv.