Ευρωμπάσκετ Εφήβων: Στους «4» η Εθνική!

Στη μάχη των μεταλλίων μπήκε η Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ικονίου. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε της Ιταλίας με 85-68 στον προημιτελικό και το Σάββατο στις 18:30 θα συναντήσει το νικητή του Σερβία-Λιθουανία. Κορυφαίος για ένα ακόμη ματς ο Χαραλαμπόπουλος, πολύ καλή δουλειά από Παπαγιάννη, Μουράτο, Σταμάτη και Κόνιαρη.

Με εξαιρετική άμυνα και δύναμη πυρός τους Παπαγιάννη και Μήτογλου, η ελληνική ομάδα είχε από την αρχή τον έλεγχο και χάρη σε ένα σερί 9-0 έφτασε και στο +11 (9-20) λίγο πριν την εκπνοή της πρώτης περιόδου. Η Ιταλία αντεπιτέθηκε, έκλεισε τη ρακέτα της και πλησίασε στο -2 (26-28). Όμως ήταν ο Χαραλαμπόπουλος που ανέλαβε δράση και με διαδοχικά έμμεσα και «κανονικά» τρίποντα επανέφερε την ελληνική ομάδα στο +8 (31-39) λίγο πριν το ημίχρονο.

Οι κοντοί πήραν τη σκυτάλη στο τρίτο δεκάλεπτο και η Εθνική με Μουράτο, Σταμάτη και Κόνιαρη να προσφέρουν επιθετικές λύσεις έφτασε και στο +16 (41-57), αλλά ήταν πολύ κακή στα τελευταία δυόμισι λεπτά της περιόδου κι έβαλε τους Ιταλούς ξανά στον αγώνα (53-58). Μάλιστα ισοφάρισαν σε 59-59 οκτώ λεπτά πριν το τέλος, αλλά η αντίδραση της Ελλάδας ήταν εξαιρετική. Τρία καρφώματα του Παπαγιάννη κι ένας αιφνιδιασμός με τον Σταμάτη ανέβασαν τη διαφορά στους εννιά (61-70). Μια απίθανη ασίστ κι ένα τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου φάνηκε να «καθαρίζουν» το ματς (65-75) τρία λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά έφτασε και στους 19 (85-66) πριν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 11-20, 33-39, 53-58, 68-85.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Μουσίνι 24 (2), Ναβαρίνι 2, Σεβερίνι 10 (2), Ροσάτο 8, Σπέρα 2, Πικαρέλι 6 (1), Τότε, Φλακαντόρι 11, Μασκόλο, Ενβοχουότσα 3, Κακάτσε 2.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 8 +8 ριμπ., Μουράτος 12 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 16 (2), Παπαγιάννης 14 +8 ριμπ., Χαραλαμπόπουλος 20 (3) +13 ριμπ.