Στάση… Αγία Άννα – “Φωνάζει” για γκολ που δεν μέτρησε ο Ολυμπιακός

Ιστορική νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου πέτυχε η Αγία Άννα, βάζοντας παράλληλα “φωτιά” στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτύρονται για το γκολ του Αναστασίου στο 15′ με τον κ. Λεωνίδα να υποδεικνύει επιθετικό φάουλ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 25 βαθμούς, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο (με Σκιάθο) και τον Ολυμπιακό να προηγείται της κούρσας του πρωταθλήματος με 30.

Το ματς ξεκίνησε από νωρίς καθώς υπήρξε ανακοίνωση της ΕΠΣΘ μέσω της οποίας ενημέρωνε τις δύο ομάδες πως το ματς θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών λόγω προβλήματος στην στατικότητα της κερκίδας. Η απόφαση προκάλεσε τις παρεμβάσεις των προέδρων των δύο ομάδων, Γιάννη Σίμου και Γιάννη Παπαδόπουλου, στον ραδιοφωνικό αέρα του ΒΟΛΟΣ 98.6 FM και στην εκπομπή CLASICO. Οι ερυθρόλευκοι ζήτησαν την αναβολή του αγώνα ωστόσο το αίτημα δεν έγινε δεκτό και το ματς διεξήχθη “κανονικά” στο Δημοτικό Στάδιο της Νεάπολης Βόλου.

Φωνάζει ο Ολυμπιακός Βόλου

Στο 15′ ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ με ψηλοκρεμαστό σουτ του Αναστασίου, μετά από σέντρα του Πετράκου, όμως ο διαιτητής έδειξε φάουλ στον Αϊντίνι από τον Γκαλίτσιο, ωστόσο ο αμυντικός δεν ακούμπησε τον τερματοφύλακα, με τους ερυθρόλευκους να διαμαρτύρονται δικαιολογημένα.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή χωρίς όμως να ασκεί μεγάλη πίεση στα καρέ των αντιπάλων. Στο 40′ ο Αϊντίνι κράτησε το μηδέν στην εστία του σε σουτ του Κακάμη από τη μικρή περιοχή, διώχνοντας με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός και η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο αλλά δεν έφτανε με αξιώσεις στα καρέ της Αγίας Άννας.

Στο 61′ ο Αναστασίου πάτησε περιοχή και με το δεξί σούταρε δυνατά, όμως ο Αϊντίνι ήταν στη σωστή θέση μπλοκάροντας σταθερά

Τον πλήγωσε ο Παπαδημητρίου

Στο 62′ η Αγία Άννα άνοιξε το σκορ με τον Παπαδημητρίου. Ο επιθετικός των γηπεδούχων υποδέχθηκε την μπάλα στην γωνία της μικρής περιοχής και με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 1-0
Χρειάστηκε να περάσουν 10 λεπτά για να απειλήσει ο Ολυμπιακός Βόλου, με την κεφαλιά του Σέττου να εξουδετερώνεται από τον Αϊντίνι

Στο δίλεπτο 76-77′ οι ερυθρόλευκοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Αρχικά ο Ματτέα υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και από θέση τετ α τετ πλάσαρε άουτ κι ένα λεπτό αργότερα, ο Αναστασίου από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αϊντίνι που μπλόκαρε πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Στο 82′ ήταν η σειρά του Καρατσόλη να απειλήσει, με την κεφαλιά του μετά από κόρνερ να περνά άουτ. Έλα λεπτό αργότερα ο Σκοπελίτης σούταρε από το ημικύκλιο με την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη

Η πίεση των φιλοξενούμενων στα υπόλοιπα λεπτά δεν απέδωσαν καρπούς, με την Αγία Άννα να κατακτά μία ιστορική νίκη.

Αγία Άννα: Αϊντίνι, Θεοδωρόπουλος, Παπαδήμος, Χολέβας, Στεργιόπουλος (85’ Αλεξανδρίδης), Βέργος, Τσελεπής (80’ Κωτούλας), Κόλα (92’ Σιμιτσής), Παπαδημητρίου (80’ Χειλάς), Αργύρης, Κορέτα
Ολυμπιακός Βόλου: Σταυράκης, Κακάμης, Καμπέρης, Παπακώστας (66’ Σέττος), Κούλπας, Γκαλίτσιος, Μπλατσέρης (66’ Ματτέα), Κυρίτσης (75’ Καρατσόλης), Αναστασίου, Πετράκος (82’ Τασιούλης), Σκοπελίτης