Βαριά ήττα 5-1 για τον Βόλο από τον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό

Βαριά ήττα με σκορ 5-1 γνώρισε ο Βόλος από τον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη στην άμυνα του Βόλου στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσε ένα ακόμη τέρμα με τον Ντεσπόντοφ στο ξεκίνημα της επανάληψης και από εκεί και πέρα έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση (1-5).

Ο Βόλος μπορεί να μην αξίζει αυτό το βαρύ σκορ αλλά…πλήρωσε τα παιδικά του λάθη στο πρώτο ημίχρονο ενώ στη φάση που ισοφάρισε με τον Μύγα στο 29’ ο διαιτητής Κατσικογιάννης είδε οφ σάιντ του Ράσιτς και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το 0-2 αφού δέχθηκε το δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Άξιζε γκολ ο Βόλος και το πέτυχε με τον Ντέλετιτς στο 58ο λεπτό (1-3) αλλά ο ΝΠΣ δεν κατάφερε να επιστρέψει αφού ο Τάισον ήταν αυτός που τελείωσε ουσιαστικά τον αγώνα γράφοντας και το 1-4 με σουτ (η μπάλα βρήκε και στον Σιέλη), σε ένα διάστημα όπου ο Άνχελ Λόπεθ είχε κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του μήπως έρθει το δεύτερο τέρμα και μειώσουν οι Θεσσαλοί σε 2-3. Φυσικά μετά το 1-4 του Τάισον η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, ενώ ο Βραζιλιάνος στο φινάλε ήταν αυτός που έκλεψε και πάσαρε για τον νεαρό Τζίμα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Στο μυαλό του κόουτς:

Ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε τον Βόλο με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Κόστιτς, με τους Μύγα, Ράσιτς, Καλογερόπουλο και Λούνα να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στις θέσεις των χαφ ξεκίνησαν οι Σιέλης και Τζοκάνης, με τους Μπαριέντος, Γκλάβτσιτς και Ντέλετιτς να αποτελούν την τριάδα της μεσοεπιθετικής γραμμής, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μωραΐτη.

Από την άλλη, ο Ραζβάν Λουτσέσκου, που είδε τον Κωνσταντέλια να μένει εκτός αποστολής λόγω ίσως, κατέβασε τον ΠΑΟΚ με το κλασικό 4-2-3-1. Στην εστία βρέθηκε ο Κοτάρσκι, με τους Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδη και Μπάμπα να ξεκινούν στην τετράδα της άμυνας. Μεϊτέ και Οζντόεφ βρέθηκαν στο κέντρο της μεσαίας γραμμής, με τους Ντεσπόντοφ και Τάισον να κινούνται στις δύο πτέρυγες και τον Μουργκ σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον φορ, Μπράντον Τόμας.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ από την πλευρά του να έχει την κατοχή και τον Βόλο από την άλλη να πιέζει σωστά και ψηλά τις αντίπαλες γραμμές, προχωρώντας μάλιστα και σε πολλά κλεψίματα και ανακτήσεις της μπάλας.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση και νεύρα, αλλά και δυνατά μαρκαρίσματα από τις δύο ομάδες. Παρά το γεγονός πως ο ρυθμός ήταν σχετικά καλός, η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο 18ο λεπτό για τον ΠΑΟΚ με τον Κόστιτς να βγάζει με γροθιές το μακρινό σουτ του Ντεσπόντοφ, απόρροια της αγωνιστικής ανόδου του «δικεφάλου» στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στο 22ο λεπτό, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενη φυσικά και την αδράνεια της άμυνας του Βόλου. Συγκεκριμένα, ο Κεντζιόρα έκανε τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, οι Λούνα και Ράσιτς δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα, με τον Ντεσπόντοφ να γίνεται κάτοχος μέσα στην περιοχή και με ένα ωραίο δυνατό σουτ να κάνει το 1-0 για τους Θεσσαλονικείς!

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε και η πρώτη στιγμή των γηπεδούχων στο παιχνίδι με το μακρινό και άστοχο σουτ του Γκλάβτσιτς. Ο ίδιος μάλιστα λίγο αργότερα, κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο από μαρκάρισμα του Μιχαηλίδη. Ο Σέρβος εκτέλεσε το φάουλ, με τον Μύγα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με τον ώμο για το 1-1 στο 29’. Ωστόσο, μετά από έλεγχο της φάσης που διήρκησε πέντε λεπτά, ο διαιτητής, Κατσικογιάννης, είδε τη φάση στο VAR και ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ του Μωραΐτη, θεωρώντας πως επηρεάζει τη φάση.

Και ενώ το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του με την ολιγόλεπτη διακοπή, ο Μπράντον Τόμας λίγο έλειψε να πιάσει στον… ύπνο τους γηπεδούχους στην επανέναρξη του αγώνα, με το δυνατό σουτ του Ισπανού φορ του ΠΑΟΚ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Βόλου.

Στη συνέχεια, ο Βόλος αύξησε την πίεσή του με αποτέλεσμα να κλέψει μπάλες και να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά από τα καρέ του Κοτάρσκι, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Πολωνό κίπερ, πέρα από το αδύναμο σουτ του Ντέλετιτς στο 43′. Και ενώ όλα έδειχναν πως κάπως έτσι θα ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βρήκε και δεύτερο πριν την ανάπαυλα. Ο «δικέφαλος του βορρά» εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσοκάνη στο γύρισμα του Τάισον από τα δεξιά, με την μπάλα να στρώνεται στον Μουργκ, ο οποίος με ωραίο σουτ στην απέναντι γωνιά, «έγραψε» το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων! Μάλιστα, στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Μεϊτέ άγγιξε το γκολ στο τρανζίσιον, με το δυνατό σουτ που επιχείρησε να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Με… κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έβγαλε τρεξίματα και ενέργεια, δημιουργώντας με το… καλησπέρα της επανάληψης καλές στιγμές στην αντίπαλη περιοχή. Στο 50′, το σουτ του Σάστρε έφυγε άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ, ένα λεπτό αργότερα, ο Οζντόεφ νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κόστιτς, με τον Σέρβο κίπερ του Βόλου να παραχωρεί κόρνερ. Από το στημένο αυτό, προήλθε το τρίτο τέρμα του ΠΑΟΚ, με την έξυπνη κομπίνα των φιλοξενούμενων και το στρώσιμο του Μουργκ να τελειώνει ιδανικά με τρομερό πλασέ έξω από την περιοχή ο Ντεσπόντοφ για το 0-3 στο 52!

Από εκείνο το σημείο και για το επόμενο τέταρτο, ο Βόλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, ψάχνοντας με ένταση και πάθος ένα γκολ που θα τον ξαναέβαζε – έστω και θεωρητικά – στο κόλπο ενός θετικού αποτελέσματος. Στο 55′, οι γηπεδούχοι απείλησαν με την κεφαλιά του Σιέλη, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, το πλασέ του Ντέλετιτς από πλάγια θέση πέρασε ελάχιστα άουτ. Τελικά, ο Σέρβος μεσοεπιθετικός του Βόλου ανταμείφθηκε για την προσπάθειά του, μειώνοντας σε 3-1 στο 58ο λεπτό με κοντινή προβολή, έπειτα από ωραίο παράλληλο γύρισμα του Γκλάβτσιτς. Μάλιστα, στο 62′, είχε δύο ακόμα στιγμές με τα σουτ των Μπαριέντος και Άσεχνουν.

Ο ΠΑΟΚ του β’ μέρους όμως δεν είχε διάθεση για εκπτώσεις και μπροστά, έβγαζε σε ένα ακόμη ματς, φωτιές με οδηγό τον Τάισον. Στο 71΄μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυντικού και να αλλάζει πορεία, μπερδεύοντας τον Κόστιτς για το 1-4.

Οι αλλαγές διαχείρισης του Ραζβάν Λουτσέσκου όμως, έχουν πάντα κάτι να δώσουν. Και στο φινάλε ήταν η στιγμή του Στέφανου Τζίμα να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Απέναντι σε έναν παραδομένο Βόλο, ο ΠΑΟΚ βγήκε με τρεις παίκτες στην αντεπίθεση με τον Τάισον να δίνει τη μπάλα στον Τζίμα που με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-5.

ΒΟΛΟΣ – ΠΑΟΚ 1-5

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Σκόρερ: 58’ Ντέλετιτς – 22’, 51’ Ντεσπόντοφ, 45’+1’ Μουργκ, 71’ Τάισον, 89′ Τζίμας

Δοκάρι: 35’ Τόμας

Οι συνθέσεις

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς – Μύγας, Ράσιτς, Καλογερόπουλος (46’ Κίτσος), Λούνα (46’ Ασενούν) – Σιέλης, Τσοκάνης (62’ Μπερτόλιο) – Μπαριέντος (79’ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς – Μωραΐτης

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι – Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα – Μεϊτέ (90′ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (76’ Σβαμπ) – Ντεσπόντοφ (68’ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (68’ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον – Μπράντον Τόμας (76’ Τζίμας)