Συμβαίνουν κι αυτά στα πρωταθλήματα όπου οι οπαδοί είναι πιστοί στις ομάδες τους σε όποια κατηγορία κι αν παίζουν
H δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας (Bundesliga 2) προσέλκυσε για πρώτη φορά περισσότερους φιλάθλους στα εννέα παιχνίδια που διεξήχθησαν το περασμένο Σαββατοκύριακο (17-18/02), σε σχέση με την παρουσία των οπαδών στους αγώνες της πρώτης κατηγορίας!
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2023/03/KARALIS-2023-scaled.jpg)
Σύμφωνα με το γερμανικό περιοδικό «Kicker», συνολικά 284.643 θεατές βρέθηκαν στα γήπεδα της δεύτερης κατηγορίας την 22η αγωνιστική, ενώ σε αυτά της κορυφαίας επαγγελματικής κατηγορίας 261.099 οπαδοί.
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2024/04/dsc0626-e1715498746768.webp)
Κι ενώ τα «μεγάλα» ονόματα Bundesliga 2, όπως η Σάλκε και η Χέρτα Βερολίνου έδωσαν εντός έδρας αγώνες με περισσότερους από 50.000 φιλάθλους, οι κορυφαίες ομάδες της Bundesliga, όπως η Μπορούσια Ντόρτμουντ και η Μπάγερν Μονάχου έπαιξαν εκτός (με Βόλφσμπουργκ και Μπόχουμ αντίστοιχα).
Σύμφωνα με την UEFA, η Bundesliga είναι το ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα με τη μεγαλύτερη προσέλευση στον κόσμο με πάνω από 44.000 οπαδούς ανά αγώνα κατά μέσο όρο.
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2022/11/boukis-1.jpg)
Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις