Στην κορυφή του κόσμου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Ανδρέας Τιλελής (pics)

Πρωταθλητής κόσμου για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια ο Ανδρέας Τιλελής

Θρίαμβος του Βολιώτη πρωταθλητή στην Τσεχία καθώς κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστής κωπηλασίας που διεξήχθη στην Πράγα.

Ο Ανδρέας Τιλελης μαζί με τους Σπύρο Καλέτζη, Jeremy Weaver και Loic Schalbetter και χρονο 5.00.3’ κατέκτησαν την πρώτη θέση στην σκυταλοδρομία ΟΠΕΝ αντρών αποδεικνύοντας ότι είναι η κορυφαία ομάδα του κόσμου και για το 2024. Στη δεύτερη  θέση τερμάτισε το φινλανδικό πλήρωμα και στην Τρίτη η Τσεχία.

Την κορυφή του κόσμου είχε κατακτήσει ο Ανδρέας Τιλελής και το 2023 στο Τορόντο του Καναδά

Ο Βολιώτης Παγκόσμιος Πρωταθλητής Κωπηλασίας που το τελευταίο διάστημα βρίσκεται στις ΗΠΑ καθώς προετοιμάζεται για το υπερατλαντικό του ταξίδι τον προσεχή Δεκέμβρη δήλωσε σε τηλεφωνική μας επικοινωνία:

“Για εμάς ήταν μια πολύ καλή κούρσα και μας βγήκε ότι κάναμε στην προπόνηση όλο το χειμώνα.

Ευχαριστώ την οικογένεια μου τον προπονητή μου Rob Carson το γυμναστήριο που προπονούμε στην Αμερική το Rock Astoria και γενικά όλους τους συντελεστές αυτής της διάκρισης.