Δύο Νικιώτισσες με την εθνική ομάδα Στίβου στο Κρούσεβατς

Tο Σάββατο 2 Ιουλίου θα γίνει στην πόλη Κρούσεβατς της Σερβίας, το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Παίδων/Κορασίδων. Η χώρας μας θα εκπροσωπηθεί από 15 Παίδες και ισάριθμες κορασίδες, που θα προσπαθήσουν για το καλύτερο δυνατό. Ανάμεσά τους δύο Βολιώτισσες αθλήτριες, η Έφη Φλώρου (3000μ.) και η Δήμητρα Τσουκαλά (100μ.) της Νίκης Βόλου. Το τμήμα στίβου της Νίκης γνωρίζει ιδιαίτερη άνθηση τα τελευταία χρόνια και τα αποτελέσματα της συστηματικής δουλειάς αρχίζουν και φαίνονται μέσα από διακρίσεις σε πανελλήνιο και διεθνές επίπεδο.

Οδηγίες για τα μέλη της αποστολής της εθνικής ομάδας

Η ομάδα θα αναχωρήσει με πτήση της Aegean (A3850) την Παρασκευή (1/7) και ώρα 08:25 από το Ελευθέριος Βενιζέλος και η επιστροφή θα γίνει την Κυριακή (3/7) και ώρα 12:20 με την πτήση A3851 της Aegean.

Η συνάντηση όλης της αποστολής για την αναχώρηση θα γίνει την Παρασκευή στις 06:30 στο Ελευθέριος Βενιζέλος.
Μία ημέρα νωρίτερα, την Πέμπτη, οι αθλητές και συνοδοί που διαμένουν στην Αττική θα πρέπει να παραλάβουν τον αθλητικό ιματισμό, από τα γραφεία της ομοσπονδίας από τις 19:00 έως 20:00. Οι αθλητές τις επαρχίας θα παραλάβουν τον ιματισμό από το αεροδρόμιο, το πρωί της Παρασκευής.

Παρακαλούνται οι αθλητές και οι συνοδοί να μετακινηθούν με τα μέσα μαζικής μεταφοράς (λεωφορείο-τραίνο-καράβι) και να έχουν μαζί τους τα παραστατικά της μετακίνησής τους (διόδια-αποδείξεις βενζίνης-αποδείξεις εισιτηρίων) και να τα παραδώσουν στον αρχηγό της αποστολής για να γίνει η απόδοση τους .
Ολα τα μέλη της αποστολής θα πρέπει να έχουν μαζί τους ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.

Για οποιαδήποτε πληροφορία ή απορία τα μέλη της αποστολής μπορούν να επικοινωνούν με τον αρχηγό της αποστολής Γιάννη Μαμουζέλο (τηλ. 6936 953 963) και τον εθνικό προπονητή Αποστόλη Αποστολόπουλο (τηλ. 6975 888 931).

Η ομάδα

Παίδες
100 μ.: Μιχάλης Παυλίδης (ΓΣ Σερρες 93)
400 μ.: Γιώργος Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή)
800 μ.: Βασιλης Κοπανάς (Σχολή Μωραίτη)
1.500 μ.: Γιώργος Μηλιαράς (ΣΑΚΑ)
3.000 μ.: Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας)
110 μ. εμπ.: Παύλος Μποϊτσιος (ΣΚΑ Δράμας)
2.000 μ. στιπλ: Νίκος Σάκης (ΑΕΚ)
Υψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρ.)
Μήκος: Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (Κερκυραϊκός)
Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος)
Δισκοβολία: Νίκος Νικολόπουλος (ΑΕ Μεσογείων)
Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΟΦΚΑ Φίλιππος Γ.)
Σφυροβολία: Εμμανουήλ Καμτσικλής (ΓΣ Μανδρών)
4Χ100 μ.: Αντώνης Μποτωνάκης (Κύδων Χανίων)

Κορασίδες
100 μ.: Δήμητρα Τσουκαλά (ΓΣ Νίκη Βόλου)
400 μ.: Μαρία Αργυρού (Αθλοκίνηση Μυτ.)
800 μ.: Νικολέτα Κυνατίδου (ΣΚΑ Δράμας)
1.500 μ.: Αναστασία Μάκκου (ΓΣ Χαλανδρίου)
3.000 μ.: Ευσταθία Φλώρου (ΓΣ Νίκη Βόλου)
100 μ. εμπ.: Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδάς)
2.000 μ. στιπλ: Παρασκευή Μουρούζη (ΣΚΑ Δράμας)
Υψος: Δέσποινα Μαλταμπέ (ΑΕ Μεσογείων)
Μήκος: Αναστασία Σαρλάνη (ΑΕ Μεσογείων)
Τριπλούν: Χριστίνα Κωστή (Πανιώνιος)
Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Κάλυμνος 2000)
Δισκοβολία: Δήμητρα Αλεξίου (Εσπερος Λαμίας)
Ακοντισμός: Μελπομένη Γρηγοριάδου (Αίολος Μακ.)
Σφυροβολία: Ολγα Καραμανίδου (Αίολος Μακ.)
4Χ100 μ.: Εύα Λιναράκη (Ελευθέριος Βενιζέλος)