«Ατσάλινος» Ολυμπιακός έσπασε την έδρα της Μπαρτσελόνα! | Δείτε τα highlights

Με τρομερή άμυνα ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο «Παλάου» κόντρα στην Μπαρτσελόνα και με δύο κρίσιμες βολές του Λαρεντζάκη στο τέλος, νίκησε 77-75, κάνοντας το break στο πρώτο ματς των Playoffs!

Break με το «καλημέρα» μέσα στη Βαρκελώνη από τον Ολυμπιακό!

Με άμυνα που… δάγκωνε οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και στο τέλος νίκησαν 77-75 την Μπαρτσελόνα, στην πρεμιέρα των Playoffs!

Οι Πειραιώτες άντεξαν στην αντεπίθεση των «μπλαουγκράνα» στα τελευταία λεπτά, βλέποντας και τον Φίλιπ Πετρούσεφ να αποχωρεί τραυματίας έπειτα από σκληρό φάουλ στα 35,9’’ πριν τη λήξη, αλλά τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να παίρνει τη θέση του και να κάνει 2/2 από τη γραμμή, δίνοντας το «μαξιλαράκι» του +5 (72-77) στην ομάδα του Πειραιά.

Ο Σέρβος φόργουορντ ήταν εκ των κορυφαίων για τον Ολυμπιακό με 12 πόντους. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με 15π., με τον Αϊζάια Κάναν να προσθέτει 14π.

Από τους «μπλαουγκράνα», ξεχώρισαν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Τζαμπάρι Πάρκερ με 13 πόντους ο καθένας.

Επόμενο ματς, ξανά στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», την προσεχή Παρασκευή (26/4, 22:00).

Με τους Φαλ, Σίκμα, Πίτερς, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με απανωτές εξαιρετικές άμυνες μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» και χτυπώντας με τον Φαλ μέσα από τη ρακέτα πήγαν στο 0-6 στα πρώτα τρία λεπτά, ενώ με τον Γουίλιαμς-Γκος να έρχεται ορεξάτος από τον πάγκο έφτασαν στο +7 (4-11), στο 5’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έκαναν εύκολα λάθη, δίνοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο σε Λαπροβίτολα και Πάρκερ, με την Μπαρτσελόνα να πλησιάζει στον πόντο (12-13), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, ο Αμερικανός κρατούσε επιθετικά τους Καταλανούς, με τους Σίκμα και Φαλ να διατηρούν το προβάδισμα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα και το buzzer beater του Αμπρίνες να διαμορφώνει το 18-19 της πρώτης περιόδου.

Με απανωτά καλάθια από Ράιτ και Ερνανγκόμεθ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο και τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμά του (22-23), μέχρι το 12’. Στη συνέχεια, τα σερί τρίποντα του Αμπρίνες έστειλαν την Μπαρτσελόνα στο +3 (28-25), με τον Πετρούσεφ να παίρνει… μπρος και να βάζει τους «ερυθρόλευκους» ξανά μπροστά (30-32), στο 14’. Ο Γιοκουμπάιτις ισοφάρισε προσωρινά (32-32), με τους Πειραιώτες να απαντούν με τρομερές άμυνες και με πρωταγωνιστές τους Κάναν και τον Πετρούσεφ στην επίθεση, πηγαίνοντας στο +10 (34-44), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι δραματικά, εκτός από 1/2 βολές του Ερνανγκόμεθ που διαμόρφωσαν το 35-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77: Την... έσπασαν στους Καταλανούς οι Πειραιώτες!
Παρά τα λάθη που έκανε ο Ολυμπιακός στην αρχή του δεύτερου μέρους, η άμυνά του και τα επιθετικά ριμπάουντ τον έστειλαν στο +11 (40-51), στο 23’. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με Γιοκουμπάιτις και Ρούμπιο ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (45-53), στο 25’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με άμυνες και τους ΜακΚίσικ και Γουίλιαμς-Γκος, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +13 (47-60), στο 27’. Στη συνέχεια, όμως, οι Πειραιώτες «κόλλησαν» επιθετικά, με τους Καταλανούς να βρίσκουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο με Αμπρίνες και Λαπροβίτολα, κάνοντας σερί 7-0 (54-60), με 1/2 βολές του Κάναν να κάνουν το 54-61 της τρίτης περιόδου.

Λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση είχε ο Ολυμπιακός και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει σερί 4-0 και να μειώνει ακόμη περισσότερο (58-61), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν στην άμυνα, έκαναν κλεψίματα και με πόντους στο τρανζίσιον έκαναν επιμέρους 1-8, για το +10 (59-69), στο 35’. Με τρίποντα των Ρούμπιο και Λαπροβίτολα οι «μπλαουγκράνα» πλησίασαν στο καλάθι (67-69), με τους Κάναν και Μιλουτίνοφ να απαντούν με ένα δικό τους 6-0, για το +8 (67-75), στο 37’. Ακολούθησαν λάθος επιλογές από τους παίκτες του Μπαρτζώκα, με τον Κάλινιτς να μειώνει (70-75) και τον Γουόκαπ να κάνει ένα τραγικό λάθος με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Ρούμπιο, για να πάει το ματς στο τρίποντο (72-75), στα 1:03’’ για τη λήξη. Ο Λαπροβίτολα έκανε το λάθος, με τον Πετρούσεφ να κερδίζει φάουλ, αλλά να τραυματίζεται και να αφήνει τη θέση του στον Λαρεντζάκη, ο οποίος με 2/2 από τη γραμμή έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (72-77), στα 35,9’’ πριν τη λήξη. Στα 29’’ ο Ερνανγκόμεθ έκανε 1/2 από τη γραμμή, με τον Ολυμπιακό να εξαντλεί την επόμενη επίθεση και ένα ανούσιο κάρφωμα του Πάρκερ να διαμορφώνει το τελικό 75-77!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77