Στα τελικά της Β’ Εθνικής πόλο Ο.Υ.Κ.Β. και Νίκη

Ο.Υ.Κ. Βόλου και Νίκη προκρίθηκαν στην τελική φάση του πρωταθλήματος πόλο της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών τους και θα δώσουν το «παρών» στα τελικά της διοργάνωσης (22-24 Ιουλίου), όπου θα διεκδικήσουν ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για την Α2. Και αυτό διότι…

…πήραν τις δύο πρώτες θέσεις στον 2ο όμιλο της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος, που φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ. Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέλαβε την 4η θέση.
Για την 5η αγωνιστική ο Ο.Υ.Κ.Β. συνέτριψε με 17-0 τον ΟΕΑ/ΝΑΒ, σημειώνοντας την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής και αποτυπώθηκε από το τελικό αποτέλεσμα.
Οκτάλεπτα: 5-0, 2-0, 6-0, 4-0.
Γκολ Ο.Υ.Κ.Β.: Τσιανάκας 4, Καραΐσκος 3, Στεργίου 3, Κολημήτρας 2, Χρ. Μαρινάγης 2, Δημητρίου, Γ. Μαρινάγης, Μαρτζούχος.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: –

Στα τελικά και η Νίκη
Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Νίκη επιβλήθηκε με 10-9 του Οξυγόνου και πήρε τη δεύτερη προνομιούχο θέση. Πριν το ματς οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες με αυτή της Θεσσαλονίκης να ευνοείται σε περίπτωση ισοπαλίας.
Μάλιστα το Οξυγόνο προηγήθηκε 0-3 στο α’ οκτάλεπτο και 3-6 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν και πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση για τα τελικά.
Οκτάλεπτα: 0-3, 3-3, 4-1, 3-2.
Γκολ Νίκης: Χατζηγούλας 3, Γλούμης 3, Δανιήλ, Κόφφας, Καραγκούνης, Γκανάτσιος.
Γκολ Οξυγόνου: Καλαμπούκας 2, Καρακέβας 2, Σιάκκας 2, Βαχαρέλης 2, Άγγος.