Μεγάλη ΝΙΚΗ, 74-67 τους Διόσκουρους Κ.

Στο ύψος των περιστάσεων στάθηκε η Νίκη που πέτυχε σημαντική επιτυχία επί των Διόσκουρων Κοζάνης με 74-67 για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ’ Εθνικής στο κλειστό γυμναστήριο της Ν. Ιωμίας. Οι παίκτες του Βασίλη Καραίσκου κατέθεσαν ψυχή και ταλέντο μέσα στο γήπεδο κι έδειξαν πως είναι σε θέση να παλέψουν με αξιώσεις για την παραμονή τους στην κατηγορία…

…Στην πρώτη περίοδο οι “κυανόλευκοι” με εξαιρετικό τον Τσώλη προηγήθηκαν με 20-11. Στη συνέχεια όμως παρουσίασαν προβλήματα στην άμυνα, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με 36-35 και στο 30′ με 52-50. Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στη Νίκη. Με εξαιρετική άμυνα (δέχτηκε 15 πόντους, ενώ σημείωσε 24) και σωστές επιλογές στην επίθεση, έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγωνα κι έχει το δικαίωμα ν’ ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Παναγιώτης Τσώλης με 31 πόντους και τρία τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τάσσος, Τοκατλίδης χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

Δεκάλεπτα: 20-11,35-36, 50-52, 74-67

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου – Παπαδοπούλου

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Καραΐσκος): Τζίνης 8, Κατσαλής 4 Οικονόμου, Καραθανάσης, Μπίζιος, Τσώλης 31 (3), Κέτουλας 5, Τάσσος 16, Τοκατλίδης 10 (1).

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Χωλόπουλος): Σταυρίδης 4 (1), Σισμάνης 10 (1), Σκορδάρης 5 (1), Ντόβας 12 (2), Καρανώτας Σ. 8, Ζολώτας 5, Μπάρμπας, Καρανώτας 22, Ανδρίτσος.