Η νέα μορφή του Basketball Champions League


Μοιράσου το άρθρο

Η ΑΕΚ πλέον ανήκει και επίσημα στις ομάδες που θα συμμετάσχουν στο Basketball Champions League μαζί με Αρη και ΠΑΟΚ, το οποίο πλέον θα έχει 40 ομάδες στην κανονική περίοδο. Πως διαμορφώνονται οι όμιλοι και οι προκριματικοί γύροι.

Οι ανακατατάξεις στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, με την αποχώρηση ομάδων από το Eurocup με προορισμό το Champions League της FIBA, οδήγησαν σε αλλαγές στη μορφή της νεοσύστατης διοργάνωσης.Σε σχέση με τις 32 ομάδες που ήταν αρχικά στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης, οι προσθήκες τις αύξησαν σε 40, με τους ομίλους πλέον να γίνονται πέντε (αποτελούμενοι από οκτώ ομάδες έκαστος).

Οσον αφορά τη συνέχεια του Champions League, στα πλέι οφ θα προκριθούν 24 ομάδες. Από κάθε όμιλο της πρώτης φάσης προκρίνονται οι ομάδες από 1η έως 4η θέση και οι τέσσερις καλύτερες 5ες.Οι οκτώ κορυφαίες ομάδες (οι πέντε πρώτες των ομίλων και οι τρεις καλύτερες δεύτερες) θα πάνε απευθείας στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ και οι υπόλοιπες 16 θα αναμετρηθούν σε οκτώ ζευγάρια, εκ των οποίων οι οκτώ που θα προκριθούν θα συνθέσουν τους «16» της διοργάνωσης.

Δείτε τους πέντε ομίλους του Champions League, αλλά και πως θα προκύψουν οι θέσεις μέσω των δύο προκριματικών γύρων.

A’ όμιλος

Αρης

Μπάνβιτ

Σκάιλαϊνερς

Νίμπουρκ

Ελιος Σανς

Μονακό

Νικητής 9

Νικητής 10

Β’ όμιλος

Καρσίγιακα

Βενέτσια

Αβτοντορ

Μακάμπι Ρισόν

Χιμίκ

Λε Μανς

Νικητής 9

Νικητής 10

Γ’ όμιλος

ΠΑΟΚ

Βιλερμπάν

Όλντενμπουργκ

Νεπτούνας

Ρόσα Ράντομ

Βέντσπιλς

Νικητής 2

Νικητής 11

Δ’ όμιλος

Στρασμπούρ

Αβελίνο

Τενερίφη

Οστάνδη

Τσιμπόνα

Μέγκα Λεκς

Νικητής 3

Νικητής 4

Ε’ όμιλος

ΑΕΚ

Παρτίζαν

Ζιέλονα Γκόρα

Μπεσίκτας

Ντ. Σάσαρι

Λούντβιγκσμπουργκ

Σαρλερουά

Ζολνόκι

Προκριματικά

Α’ γύρος

1. Κατάγια-Σοντερτάλιε Κινγκς (ο νικητής πάει στον Β΄ όμιλο)

2. Μπενφίκα-Βαρέζε (ο νικητής πάει στον Γ’ όμιλο)

3. Πόρτο-Γιουβέντους Ουτένα (ο νικητής πάει στον Δ’ όμιλο)

4. Ιγκοκέα-Μόρναρ Μπαρ (ο νικητής πάει στον Δ’ όμιλο)

5. Γκρόνινγκεν-Τάρτου (ο νικητής πάει στον Β’ προκριματικό γύρο)

6. Ρίλσκι-Τσμόκι Μινσκ (ο νικητής πάει στον Β’ προκριματικό γύρο)

7. Οραντέα-Πριεβίτζα (ο νικητής πάει στον Β’ προκριματικό γύρο)

8. ΑΕΚ Λάρνακας-Κλουζ Ναπόκα (ο νικητής πάει στον Β’ προκριματικό γύρο)

Β’ γύρος (οι νικητές προκρίνονται στους ομίλους)

9. Νικητής 5-Μπάκεν Μπέαρς (ο νικητής πάει στον Α’ όμιλο)

10. Νικητής 6-Ιρόνι Ναχαρίγια (ο νικητής πάει στον Α’ όμιλο)

11. Νικητής 7-Λουκόιλ (ο νικητής πάει στον Β’ όμιλο)

12. Νικητής 8-Ουσάκ (ο νικητής πάει στον Γ’ όμιλο)

Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις