Εντός έδρας «φιλική» νίκη του Πυράσου με 4-0, επί του Ηρακλή Β.

Με σχετική άνεση, όπως δείχνει και το τελικό σκορ, ο Πύρασος επικράτησε του Ηρακλή με 4-0, σε φιλικό που έγινε νωρίτερα στο γήπεδο της Ν. Αγχιάλου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δεν δυσκολεύτηκαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους, πραγματοποιώντας τη φιλική νίκη και μάλιστα με ευρύ σκορ. Από την άλλη, ο Ηρακλής…

παρουσιάστηκε σε κακή μέρα, έχοντας πολλές απουσίες, παρόλα αυτά για τον προπονητή, Κώστα Μπαντά, ήταν μια καλή ευκαιρία να διαπιστώσει τα κενά και τις αδυναμίες που υπάρχουν στην ομάδα του μέσα από μια δύσκολη αναμέτρηση και να τα διορθώσει στον καιρό που απομένει ως την έναρξη το πρωταθλήματος.

Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπασδάνης (39′, κεφαλιά ύστερα από κόρνερ), Κοτζαθανάσης (56′, συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής), Μαλισσόβας (60′, ύστερα από ασθενή απόκρουση του γκολκίπερ) και Τοκαλής (64′, από κοντά ύστερα από ασίστ του Δανόπουλου). Πολύ καλή η εμφάνιση σε όλο το ματς για τον Πύρασο, με πολλές ευκαιρίες, ωραία ανάπτυξη, κάθετο ποδόσφαιρο και σωστές συνεργασίες. Αξιοσημείωτο είναι ότι για τους γηπεδούχους υπήρχαν και τέσσερα δοκάρια

Οι φάσεις του αγώνα αναλυτικά:
6′ Σουτ του Κοτζαθανάση εκτός μεγάλης περιοχής απέκρουσε ο Πολυμέρου.
14′ Σουτ Κατή εντός μεγάλης περιοχής απέκρουσε ο Πολυμέρου σε κόρνερ.
16′ Ασίστ του Σιώμου, σουτ του Κατή χτύπησε στο πάνω μέρος στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ.
17′ Σουτ του Παπαπορφυρίου κατέληξε στην αγκαλιά του Βαν ντε Γουίχε.
21′ Ασίστ τουτ Ασλάνογλου, ο Ντ. Φέζο μόνος του στη μικρή περιοχή, σούταρε πάνω από το δοκάρι.
25′ Φάουλ του Κοτζαθανάση, κεφαλιά του Σφάκα έφυγε άουτ.
29′ Σέντρα Ρουκά, ο Σφάκας από κοντά στη μικρή περιοχή, πάνω στον Πολυμέρου που απέκρουσε με τα πόδια.
40′ Ασίστ Κατή, σουτ του Σφάκα άουτ.
48′ Ωραίο σουτ του Κοτζαθανάση, στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στο έδαφος.
57′ Σε αντεπίθεση, σουτ του Κατή στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
65′ Μακρινό σουτ του Παπαστεργίου, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Βαν ντε Γουίχε, Βαν ντε Γουίχε, Γιοβάνης, Ρουκάς, Μπασδάνης, Κατής, Κοτζαθανάσης, Μαλισσόβας, Σφάκας, Σιώμος, Μπέικος. Στο 64′ μπήκαν οι Αντζούρης, Φούκης, Χατζητρακόσιας, Κόκκαλης, Χ. Μπούτλας, Δανόπουλος, Στεργίου, Τοκαλής και στο 80′ οι Σκαρλάτος, Δράγνης.
ΗΡΑΚΛΗΣ Β.: Πολυμέρου, Ντούρο, Κοντοβάς, Μοράλες, Γιαμαλής, Μαυρίδης, Αντ. Φέζο, Λιάρος, Ασλάνογλου, Παπαπορφυρίου, Ντ. Φέζο. Στο β΄μέρος έπαιξαν και οι Σακελλαρίου, Καρπαθάκης, Παπαστεργίου, Ομοδουνίδης, Μάρκος, Τζιόλας.
*Τα γκολ, οι φάσεις του αγώνα και οι συνθέσεις, παρέχονται από το Γραφείο Τύπου του Πυράσου