Ο Γ.Σ.Βόλου επικράτησε 69-72 της ΑΕΒ Διμηνίου

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Γ.Σ.Βόλου επιβλήθηκε με 69-72 της ΑΕΒ Διμηνίου για τη 2η αγωνιστική του κυπέλλου μπάσκετ της ΕΣΚΑΘ.
Η ΑΕΒΔ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη την αμυντική αδράνεια των παικτών του Γ.Σ.Βόλου, προηγήθηκε…

…στο 10′ με 30-17. Η δεύτερη περίοδος ανήκε στην ομάδα των Γιώργου Κοσμάτου και Γιώργου Ντάκη, αφού οι «μαυραετοί» βελτιώνοντας σημαντικά την άμυνά τους (δέχτηκαν μόλις έξι πόντους), όχι μόνο «ροκάνισαν» τη διαφορά, αλλά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 41-36.
Στο β’ μέρος ο Γυμναστικός συνέχισε να ελέγχει το ματς έχοντας μια διαφορά 8-10 πόντων. Όμως, στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΒΔ με οργανωτή τον εξαιρετικό νεαρό Στύλλα, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να πλησιάσει στα 39” πριν τη λήξη, στους δύο πόντους.
Πιο έμπειρος ο Γ.Σ.Βόλου με ηγέτη τον αειθαλή Χρήστο Ζαρογιάννη, έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 69-72.
Και οι δύο αντίπαλοι προσέφεραν καλό θέαμα, σ’ ένα ματς με έντονες συγκινήσεις και συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ.
Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Μαριτσούδης
Δεκάλεπτα:30-17, 36-41, 54-63, 69-72
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 12 (3τρ), Πανταζής 12 (1 τρ), Αναστασιάδης 8 (2 τρ), Καρπέτης 6 (2 τρ), Ιωαννίδης 4, Ρόσιος 8, Αποστολίδης 5 (1 τρ), Ξυπνητός, Βλάχος 3 (1 τρ), Χαρχαρής 10
Γ.Σ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος, Ντάκης): Κωστούλας 15 (2τρ), Ζούρης, Τσαπραίλης 2, Ντάκης, Σουλιώτης 11 (1τρ), Χρηστομάνος 5, Παυλόπουλος 6, Τσίρος, Τάσσος, Κουρουπάκης 4, Σπανόπουλος, Ζαρογιάννης 27.