Κέρδισε Θεσπρωτό και ηρεμία

Η Νίκη χωρίς να εντυπωσιάσει πήρε αυτό που ήθελε από το ματς με τον Θεσπρωτό, κερδίζοντας χρόνο ηρεμίας και ανασύνταξης ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάριος Παπαδόπουλος στο 60’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Κορέτα σε ανατροπή του από τον Παππά.

Οι κυανόλευκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημά του, όμως παρουσιάστηκαν ασύνδετοι και χωρίς εμπνεύσεις που θα δημιουργούσαν πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία των αντιπάλων. Οι παίκτες της έδειξαν επηρεασμένοι από τις εξελίξεις της τελευταίας εβδομάδας, δείχνοντας αγχωμένοι σε κάθε τους κίνηση.

Η Νίκη είχε την ευκαιρία να ‘’κλειδώσει’’ το ματς στο 75’ με το σουτ του Κορέτα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Παππά, όπως και στο 87’, όταν ο Μαλακασιώτης επέλεξε να τελειώσει μόνος του την επίθεση ενώ δίπλα του ήταν αμαρκάριστος ο Ζενούνης.

Ο Θεσπρωτός χωρίς να δείξει πολλά ποιοτικά στοιχεία είχε τις δικές του στιγμές, από τις οποίες θα μπορούσε να αποκομίσει κάτι, όμως είτε οι κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια, είτε η καλή ανασταλτική λειτουργία των παικτών του Στέφανου Ξηροφώτου, τον κράτησαν στο ‘’μηδέν’’ στην επίθεση.

4-2-3-1 για τον Ξηροφώτο

Σύστημα 4-2-3-1 επέλεξε ο Στέφανος Ξηροφώτος για την ομάδα του στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Νίκης Βόλου. Τα γκολπόστ υπερασπίστηκε ο Νίκος Τζήμας, ενώ στη θέση του τιμωρημένου Νίκου Παπαγεωργίου, στο δεξί άκρο της άμυνας, τοποθετήθηκε ο Στέλιος Αλεξανδρής και στο αριστερό ο Δημολιός. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ναουμίδης και Παρασκευαΐδης. Σε ρόλο ανασταλτικών μέσων οι Μέτσε και Πετράκος, ενώ στις δύο πτέρυγες της επίθεσης επιλέχθηκαν οι Παπαδόπουλος δεξιά και Νικλητσιώτης αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Κορέτα ενώ το ρόλο του οργανωτή ανατέθηκε στον Τσιουρέλη.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

Χωρίς σημαντικές φάσεις το πρώτο ημίχρονο με τη Νίκη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στην εστία των φιλοξενουμένων. Στη σημαντικότερη ευκαιρία ο Μέτσε στο 44’, έκανε τη σέντρα σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κορέτα δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

19′ O Μηνάς γύρισε επικίνδυνα με συρτή σέντρα από αριστερά, ο Νάκος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή με τους παίκτες της Νίκης να απομακρύνουν

25΄ Κίτρινη στον Χατζόγλου ​

29′ Συρτή σέντρα του Νάκου από αριστερά, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Τζήμας

31′ Κίτρινη στον Αλεξανδρή​

33’ Εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Παπαδόπουλου, ο Κορέτα κινήθηκε προς την πορεία της μπάλας, όμως δεν πήρε την κεφαλιά όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να μην απειληθεί η εστία του Παππά

39’ Ο Νικλητσιώτης ελίχθηκε από δεξιά προς τα αριστερά και παράλληλα της περιοχής των φιλοξενούμενων, έπιασε το σουτ με το αριστερό, ο Παπαδόπουλος δεν βρήκε την μπάλα για να της αλλάξει πορεία με αποτέλεσμα ο Παππάς να μπλοκάρει εύκολα

44’ Σε οργανωμένη επίθεση της Νίκης, η μπάλα έφτασε στον Μέτσε, αυτός έκανε την επικίνδυνη σέντρα σουτ, ο Κορέτα όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, χάνοντας την καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου

45’ Τέλος του ημιχρόνου

Το 2ο ημίχρονο

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης η Νίκη βρήκε τον τρόπο να λύσει τον γόρδιο δεσμό της αμυντικής διάταξης των φιλοξενούμενων, με τον Κορέτα να κερδίζει πέναλτι και τον Παπαδόπουλο να εκτελεί εύστοχα με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα

46’ Στη θέση του Τσιουρέλη ο Μαλακασιώτης

49′ Σέντρα του Παπαδόπουλου, η μπάλα έφτασε στον Νικλητσιώτη, ο οποίος ελίχθηκε, σούταρε με το δεξί, όμως το σουτ ήταν αδύναμο με τον Παππά να μπλοκάρει εύκολα

51′ Στο κόρνερ του Παπαδόπουλου την κεφαλιά πήρε ο Ναουμίδης, ο Νικλητσιώτης σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται​

53’ Ο Πετράκος πέρασε κάθετα την μπάλα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον Παππά να προλαβαίνει πριν αυτή φτάσει στον Παπαδόπουλο

53’ Κίτρινη στον Αναστασιάδη του Θεσπρωτού

55′ Ο Κορέτα από θέση βολής καθυστέρησε να κάνει την τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν

57’ Στη θέση του Τζιάλα ο Σούκιας

59’ Πέναλτι για τη Νίκη. Μετά το κόρνερ του Παπαδόπουλου, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, η μπάλα έφτασε στον Κορέτα, ο οποίος ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και τον κ. Τσιμεντερίδη να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα.

60’ Γκολ για τη Νίκη. Την εκτέλεση πέναλτι ανέλαβε ο Μάριος Παπαδόπουλος που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0

63′ Κίτρινη για τον Κορέτα​

71’ Κόλα στη θέση του Παπαδόπουλου για τη Νίκη

74’ Ο Μηνάς έστρωσε στον Νάκο, αυτός έπιασε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ

75’ Δοκάρι για τη Νίκη. Ο Νικλητσιώτης έβγαλε τον Κορέτα απέναντι από τον Παππά, το σουτ όμως του επιθετικού της Νίκης σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας. Στην επαναφορά ο Κορέτα προσπάθησε με το κεφάλι να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς όμως την απαιτούμενη δύναμη με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων

81′ Γιάκος στη θέση του Αναστασιάδη

81′ Ζενούνης στη θέση του Νικλητσιώτη

82’ Ο Ζενούνης έπιασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ

82’ Επικίνδυνη σέντρα του Μηνά, εξουδετέρωσε ο Τζήμας

84′ Μπλέτσας στη θέση του Μηνά​

87’ Η Νίκη θα μπορούσε να κλειδώσει το τρίποντο όταν ο Μαλακασιώτης έφυγε σαν βέλος από τα δεξιά, έκανε μόνος του το σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ, ενώ δίπλα του σε θέση βολής ήταν ο Ζενούνης που ζητούσε επίμονα την μπάλα

89’ Κίτρινη στον Πετράκο

90’+3′ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Αλεξανδρής, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Πετράκος, Μέτσε, Νικλητσιώτης (81’ Ζενούνης), Παπαδόπουλος (71’ Κόλα), Κορέτα, Τσιουρέλης (46’ Μαλακασιώτης)

Θεσπρωτός: Παππάς, Ηλίας, Ντινιωτάκης, Χατζόγλου, Πάνος, Βιτώρος, Τζιάλας (57’ Σούκιας), Αναστασιάδης (81’ Διάκος), Νάκος, Μηνάς (84′ Μπλέτσας), Ντόκος

Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης

Βοηθοί: Βασίλης Ιωαννίδης, Αλέξανδρος Μπαλιάγκας