Τριάστερη ΝΙΚΗ στην Κέρκυρα

Η Νίκη δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της στον Αστέρα Πετριτή και μετουσιώνοντας σε γκολ τις τρεις από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε κατέκτησε το πολύτιμο τρίποντο. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν σε κανένα σημείο του αγώνα το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου, όμως ευτύχησαν να εκμεταλλευτούν ένα από τα ελάχιστα λάθη της άμυνας της βολιώτικης ομάδας, μειώνοντας σε 1-2 στο 89’.

Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με γκολ του Μάριου Παπαδόπουλου στο 30’ και διπλασίασαν με τον Γιάννη Κορέτα στο 55’. Ο επιθετικός της Νίκης βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα με γκολ που σημείωσε ένα μόλις λεπτό μετά το τέρμα των γηπεδούχων, σβήνοντας κάθε ελπίδα τους για να πάρουν έστω και το βαθμό της ισοπαλίας.

1ο ημίχρονο

0-1 και πάλι με τον Μάριο Παπαδόπουλο

Παρά τον κάκιστο κι επικίνδυνο αγωνιστικό χώρο η Νίκη Βόλου επέβαλλε την ποιοτική της ανωτερότητα επί των γηπεδούχων και με γκολ του Μάριου Παπαδόπουλου από το 30’ προηγήθηκε στο σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν σημάδια αντίδρασης με αποτέλεσμα οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου να πιέσουν για το τέρμα που θα κλείδωνε το παιχνίδι υπέρ τους. Παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν το 0-1 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

2′ Ο Μαλακασιώτης έφυγε στην αντεπίθεση από τα αριστερά, έφτασε σε θέση βολής, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ​

10′ Σουτ του Στούπα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ

13′ Σέντρα του Λέση από αριστερά, απ’ ευθείας άουτ η μπάλα

14′ Δυνατό σουτ του Γεωργοπάλη, λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων ψηλά άουτ η μπάλα

21′ Σουτ του Μέτσε από μέση απόσταση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ριγανά

​24′ Κίτρινη στον Μέτσε

27’ Ο Δημολιός έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μαλακασιώτης υπό πίεση δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ

30’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Μαλακασιώτης σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Παπαδόπουλο, το σουτ του οποίου κόντραρε καταλήγοντας κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Παπαδόπουλο ο οποίος σούταρε με δύναμη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Ριγανάς δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά.

37′ Ο Κορέτα γύρισε ωραία ​από μέσα δεξιά, ο Δημολιός έπιασε σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ριγανά

39′ Σουτ του Νικλητσιώτη, άουτ η μπάλα

43′ Κίτρινη στον Κορέτα

44’ Δυνατό μακρινό σουτ του Μέτσε, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ριγανάς. Στην εξέλιξη της φάσης το κόρνερ εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος, η κεφαλιά του Ναουμίδη πέρασε άουτ

45’ Λήξη του πρώτου μέρους

2ο ημίχρονο

Ξεμπούκωσε ο Κορέτα «κλείδωσε» η Νίκη

Η Νίκη μπήκε δυνατά στο 2ο μέρος με στόχο να πετύχει το δεύτερο τέρμα και κλειδώσει το τρίποντο. Η πίεση απέδωσε καρπούς 10 λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου όταν ο Κορέτα βρέθηκε στο σωστό σημείο, την κατάλληλη στιγμή ανοίγοντας προσωπικό λογαριασμό, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Σε υποψία φάσης των γηπεδούχων, ο Γεωργοπάλης εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Τζήμα και από κοντά έκανε με πλασέ το 1-2, βάζοντας έστω και για λίγο τον Αστέρα στο παιχνίδι. Η χαρά των «Κερκυραίων» κράτησε μόλις για ένα λεπτό καθώς στην επόμενη φάση ο Κορέτα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο για την ομάδα του, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη Νίκη των φιλοξενούμενων.

51′ Ο Παπαδόπουλος γέμισε στην περιοχή των φιλοξενούμενων με εκτέλεση φάουλ, ο Ναουμίδης δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να περάσει άουτ

54′ Σουτ του Κατσίβελα από πλάγια θέση, άουτ η μπάλα

55′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Νικλητσιώτης σέντραρε συρτά, ο Μαλακασιώτης δεν έπιασε γεμάτα το σουτ, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Κορέτα, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2 με πλασέ​

59′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Στη θέση του Λέση, ο Γούναρης

60′ Κίτρινη στον Καλούδη

61’ Ο Μαλακασιώτης, αμαρκάριστος από θέση βολής, χάνει μεγάλη ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του καθώς το σουτ που επιχείρησε εξουδετέρωσε ο Ριγανάς

62’ Αλλαγή για τον Αστέρα. Στη θέση του Ντόντα ο Νικολούδης

67′ Αλλαγή για τη Νίκη. Στη θέση του Παρασκευαΐδη ο Παπαδήμας

70′ Ο Γεωργοπάλης με ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή της Νίκης, όμως αντί να σουτάρει προτίμησε να κάνει συρτή σέντρα που απομακρύνθηκε εύκολα από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων

72′ Αλλαγή για τη Νίκη. Κόλα στη θέση του Νικλητσιώτη

72′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Γράντος στη θέση του Γαστεράτου

75’ Σουτ του Κορέτα από πλεονεκτική θέση, μπλόκαρε εύκολα ο Ριγανάς

82′ Αλλαγή για τη Νίκη. Στη θέση του Μαλακασιώτη, ο Ζενούνι​

83’ Κίτρινη στον Μάμαλο

89′ Γκολ για τον Αστέρα. ​Ο Γεωργοπάλης εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Τζήμα και με κοντινό πλασέ μείωσε σε 2-1

90’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Κόλα έβγαλε την ασίστ στον Κορέτα, ο επιθετικός της Νίκης εύκολα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο για την ομάδα του

90+3’ Λήξη του αγώνα

Η Νίκη Βόλου με το τρίποντο αυτό παραμένει στο γκρουπ των πρωτοπόρων και αποδεικνύει πως θα αποτελέσει μία από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν μέχρι το τέλος την πρώτη θέση που οδηγεί στη FootballLeague.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Πετριτή (Σάββας Σιδερόπουλος): Ριγανάς, Καλούδης, Μάμαλος, Στούπας, Ντόντα (62’ Νικολούδης), Λέσης (59’ Γούναρης), Πάγκαλης, Πολύζος, Γαστεράτος (72’ Γράντος), Κατσίβελας, Γεωργοπάλης

Νίκη Βόλου (Στέφανος Ξηροφώτος): Τζήμας, Αλεξανδρής, Δημολιός, Παρασκευαΐδης (67’ Παπαδήμας), Ναουμίδης, Πετράκος, Μέτσε, Νικλητσιώτης (72’ Κόλα), Μαλακασιώτης (82’ Ζενούνι), Παπαδόπουλος, Κορέτα