Κατέρρευσε στην επανάληψη το Ελευθεροχώρι

Μπορεί το ξεκίνημα στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας να ήταν ιδανικό για το Ελευθεροχώρι ωστόσο στην επανάληψη οι Μαύροι Αετοί κατέρρευσαν και γνώρισαν την ήττα απο την Αμβρακία Κωστακιών με 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Μαύροι Αετοί επικράτησαν κατά κράτος, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Και μπορεί ο Κεχαγιάς να νικήθηκε απο τον Βάρελη έπειτα από εκτέλεση πέναλτι στο 15΄αλλά στο 43΄ο Τεντολούρης με εξαιρετικό γκολ πέτυχε το 1-1.

Στην επανάληψη ωστόσο οι Τρικαλινοί μπήκαν μουδιασμένα και μάλιστα με αυτογκόλ του Νάκου η Αμβρακία ισοφάρισε στο 67΄. Στο 73΄τα πράγματα έγιναν μάλιστα πιο δύσκολα για τους παίκτες του Στέφανου Ψύχου που έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Ψύρρα. Οι Αρτινοί πίεσαν και με παίκτη παραπάνω ο Παππάς στο 89΄νίκησε με δυνατό σουτ τον Γιδόπουλο για το 2-1.

Το φίλμ του αγώνα
12΄Μακρινό σουτ του Σκόνδρα η μπάλα πέρασε άουτ
14΄Απο σέντρα του Τεντολούρη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Παπαρούνη και ο Κατσικογιάννης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κεχαγιάς εκτέλεσε και ο Βαρέλης είπε «οχι» μπλοκάροντας την μπάλα
20΄Ο Παπαρούνης έβγαλε με προβολή σε κόρνερ το κοντινό σουτ του Ψύρρα
23΄Σέντρα του Παππά κεφαλιά του Σιδηρόπουλου μπλόκαρε εύκολα ο Γιδόπουλος
24΄Νέο γυριστό σουτ του Σιδηρόπουλου η μπάλα πέρασε άουτ
26΄Μεγάλη ευκαιρία για το Ελευθεροχώρι όταν απο σέντρα του Γόρδιου ο Κεχαγιάς έπιασε την κεφαλιά ο Βαρέλης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Ψύρρα ο οποίος σούταρε πάνω στον γκολκίπερ της Αμβρακίας
28΄Από τον Γιδόπουλο η μπάλα έφτασε στον Γόρδιο ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκανε την προβολή αλλά ο Βαρέλης μπλόκαρε σταθερά
34΄Μακρινό σουτ του Σιδηρόπουλου μπλόκαρε εύκολα ο Γιδόπουλος
36΄Κόρνερ του Γόρδιου κεφαλιά του Ρόμπου η μπάλα λίγο άουτ
43΄Ο Γόρδιος έπαιξε το ένα δύο με τον Ψύρρα ο οποίος έκανε το σουτ, ο Βάρελης απέκρουσε η μπάλα έφτασε στον Τεντολούρη ο οποίος με εξαιρετικό σουτ απο τα 20 μέτρα πέτυχε το 0-1
50΄Μακρινό σουτ του Βασίλα η μπάλα πέρασε λίγο άουτ
58΄Σέντρα του Μπαλαδήμα κεφαλιά του Νταλάκα δεν βρήκε στόχο
60′ Σουτ του Μπαλαδήμα η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο άουτ σε κόρνερ
67΄Απο εκτέλεση φάουλ του Βασίλα ο Νάκου στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1
73΄Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ψύρρας και το Ελευθεροχώρι έμεινε με δέκα
88′ Απο κεφαλιά του Σιδηρόπουλου ο Ασπροποταμίτης αφύλακτος στην περιοχή σούταρε ψηλά άουτ
89′ Ο Παππάς με δυνατό σουτ νίκησε τον Γιδόπουλο και έγραψε το τελικό 2-1

Αμβρακία: Βαρέλης, Τάσος, Μπεζεβέγκης (46΄Βασίλας), Λύτος, Παπαρούνης, Βερλέκης, Παππάς, Ασπροποταμίτης, Σιδηρόπουλος, Νταλάκας (90+2 Παπανίκου), Πέτσας (46΄Μπαλαδήμας)

Ελευθεροχώρι: Γιδόπουλος, Νάκου, Τσιγάρας, Ρόμπος, Καραστέργιος, Σκόνδρας, Κεχαγιάς (66΄Γιαννούλας), Ιωάννου, Γόρδιος (64΄Μπαλτιμάς), Ψύρρας, Τεντολούρης (81΄Νασιάκος)