Με τον συνήθη ύποπτο, στο κόλπο της ανόδου

Ένα καλό εικοσάλεπτο κόντρα στον Τηλυκράτη ήταν αρκετό ώστε η Νίκη να πετύχει το γκολ που της έδωσε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο, το οποίο τη βάζει και πάλι σε τροχιά ανόδου. Με τον συνήθη ύποπτο το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου μετουσίωσε σε τέρμα την καθολική υπεροχή της στα πρώτα 20 λεπτά και παρά το γεγονός πως στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα δεν απέδωσε τα αναμενόμενα κράτησε το 1-0 και μπήκε δυνατά στο κόλπο της ανόδου.

4-2-3-1 με επιστροφές στο βασικό σχήμα

Με τον Τορεζάνι και τον Παρασκευαΐδη να επιστρέφουν στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος κόντρα στον Τηλυκράτη. Στα γκολπόστ τοποθετήθηκε ο Νίκος Τζήμας, στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Δημολιός, στο δεξί ο Αλεξανδρής, το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ναουμίδης και Παρασκευαΐδης, σε ρόλο ανασταλτικών μέσων οι Μέτσε και Πετράκος, στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης ο Νικλητσιώτης, στη δεξιά ο Τορεζάνι, ο Κόλα σε ρόλο οργανωτή και στην κορυφή της επίθεσης ο Κορέτα

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

Με τον συνήθη ύποπτο

Η Νίκη έχοντας ένα καταιγιστικό πρώτο 20λεπτο στρίμωξε στα σχοινιά τον Τηλυκράτη και τον σφυροκόπησε όσο χρειαζόνταν για να τον ρίξει στο καναβάτσο με το γκολ του Γιάννη Κορέτα στο 13’. Οι κυανόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν για δέκα περίπου λεπτά μετά το τέρμα που πέτυχαν, όμως στη συνέχεια κατέβασαν στροφές και περίμεναν την κατάλληλη στιγμή για να αιφνιδιάσουν σε κάποια αντεπίθεση. Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν πέρα από μία φάση με τον Βασιλείου στο 26’ όταν ο Τζήμας αποσόβησε το 1-1.

1’ Ο Δημολιός έκανε τη επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά, ο Καταγής παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην κεφαλιά – απόκρουση που επιχείρησε, στέλνοντας τελικά την μπάλα κόρνερ. Στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Κόλα από τα αριστερά, ο Καραγκούνης έδιωξε με γροθιές

4’ Η Νίκη ζήτησε πέναλτι στο τράβηγμα του Κορέτα από τον Μπουρδούβαλη, παίζετε έδειξε ο κ. Βρέσκας

5’ Σουτ του Δημολιού, δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων η μπάλα

10’ Κίτρινη στον Τοντόροφ

13’ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Η Νίκη κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής των φιλοξενούμενων, την εκτέλεση ανέλαβε ο Νικλητσιώτης, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, ο ίδιος ποδοσφαιριστής ξαναγέμισε, η μπάλα έφτασε στον Ναουμίδη το σουτ του οποίου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας και στην επαναφορά ο Κορέτα με πλασέ έκανε το 1-0

15′ Ο Κορέτα έκανε τη σέντρα σουτ, ο Τορεζάνι έκανε την προβολή με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας του Καραγκούνη​

15′ Στη θέση του Πολυχρονάκη ο Βρεττός

24’ Ο Κόλα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Κορέτα γύρισε προς τα πίσω, ο Μέτσε από την γραμμή σχεδόν της εστίας δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή, με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν

26’ Ο Τοντόροφ σέντραρε από αριστερά η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και στον Βασιλείου, ο οποίος στόπαρε, σούταρε όμως ο Τζήμας του είπε «όχι» πραγματοποιώντας σωτήρια απόκρουση

45’ Τέλος του 1ου μέρους

2ο ημίχρονο

Χωρίς να πιάσει την απόδοση του πρώτου μισάωρου της αναμέτρησης η Νίκη εύκολα κράτησε μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να μην πληρώσει την επιθετική της κακή λειτουργία στο 2ο μέρος.

55’ Ο Μακρυγιάννης έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός της περιοχής των γηπεδούχων, ελίχθηκε όμως το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε σταθερά ο Τζήμας

57′ Στη θέση του Νικλητσιώτη ο Μαλακασιώτης

59’ Σουτ του Κοντογιάννη από το ύψος της περιοχής των γηπεδούχων, ψηλά άουτ η μπάλα

64’ Στη θέση του Γεωργάκη ο Περιστέρης

68′ Ο Ζενούνης στη θέση του Τορεζάνι

70’ Δυνατό σουτ του Ζενούνη, υποχρέωσε σε διπλή σωτήρια επέμβαση τον Καραγκούνη

74’ Σε μία ξαφνική αντεπίθεση της Νίκης, ο Κορέτα έβγαλε μέσα δεξιά τον Ναουμίδη, ο οποίος συνέκλινε προς τα αριστερά, στην πορεία της μπάλας παρενέβη ο Αλεξανδρής με το σουτ του οποίου από κοντινή απόσταση πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Τηλυκράτη

74’ Σιδέρης στη θέση του Κτενά

79’ Κίτρινη στον Μέτσε

80’ Μετά από προσπάθεια του Μέτσε η μπάλα στρώθηκε στον Ζενούνι, το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Καραγκούνης

83’ Κίτρινη στον Σιδέρη

89’ Τσιουρέλης στη θέση του Κόλα

90’ + 4’ Τέλος της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Αλεξανδρής, Δημολιός, Νουμίδης, Παρασκευαΐδης, Πετράκος, Μέτσε, Τορεζάνι (68’ Ζενούνης), Νικλητσιώτης (57’ Μαλακασιώτης), Κόλα (89’ Τσιουρέλης), Κορέτα

Τηλυκράτης: Καραγκούνης, Πολυχρονάκης (15’ Βρεττός), Καταγής, Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Τοντόροφ, Βασιλείου, Κτενάς (74’ Σιδέρης), Γεωργάκης (64’ Περιστέρης), Μακρυγιάννης, Κοντογιάννης