Champions League: Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη η 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League με την Ρεάλ Μαδρίτης στην Πολωνία και τη Γιουβέντους στην έδρα της, να χάνουν βαθμούς . Η ομάδα του Ζιντάν κέρδιζε 0-2 την Λέγκια, αλλά οι Πολωνοί έκαναν ανατροπή με 3-2 και στο φινάλε η Ρεάλ ισοφάρισε για να πάρει τον βαθμό. Η Γιουβέντους κέρδιζε με γκολ του Ιγκουαϊν, αλλά τελικά ισοφαρίστηκε στα τελευταία λεπτά από την Λιόν. Η Ντόρτμουντ και η Σεβίλλη συνέχισαν με νίκες, ενώ η Λέστερ έμεινε στο 0-0 στη Δανία. Σημαντικές νίκες για Πόρτο και Λεβερκούζεν.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου:
Η Τότεναμ για ένα ακόμη ματς δεν μπόρεσε να σκοράρει, η Μπάγερ Λεβερκούζεν το εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας μεγάλη νίκη στο Λονδίνο (1-0) και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης έναντι των Άγγλων. Στο άλλο ματς του 5ου Ομίλου η Μονακό επικράτησε με 3-0 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τον Φαλκάο να σημειώνει δύο γκολ.

4.ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2 (3-7)

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής (22/11)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπάγερ Λεβερκούζεν
Μονακό – Τότεναμ

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα 6ου Ομίλου:
Η Ρεάλ πίστεψε πως «καθάρισε» τη Λέγκια όταν προηγήθηκε 2-0 στο άδειο γήπεδο της Βαρσοβίας, αλλά είδε τους Πολωνούς να κάνουν επική “ανατροπή”, προτού σώσει το βαθμό με 3-3. Την πρόκριση στην επόμενη φάση σφράγισε η Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ επικράτησε 1-0 της Σπόρτινγκ Λισ. και έγινε η μοναδική ομάδα από το δεύτερο σετ παιχνιδιών που βρίσκεται ήδη στους «16».

Λέγκια-Ρεάλ 3-3
(40′ Οτζίτζια, 58′ Ράντοβιτς, 83′ Μούλιν-1′ Μπέιλ, 35′ Μπενζεμά, 85′ Κόβατσιτς)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου:
Ισόπαλες δίχως τέρματα ήρθαν Κοπεγχάγη και Λέστερ στην Δανία για τον 7ο όμιλο και πλέον η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Δίχως να εντυπωσιάσει, η Πόρτο νίκησε 1-0 στο «Ντραγκάο» την Κλαμπ Μπριζ που παρέμεινε χωρίς πόντο και αποκλείστηκε. Πλέον οι «δράκοι» πάνε για τελικό πρόκρισης στην Κοπεγχάγη.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου:
Η Γιουβέντους κρατούσε για 85 λεπτά τη μαθηματική πρόκριση στους «16» του Champions League, αλλά δεν υπολόγισε στον Τολισό, ο οποίος σε εκείνο το σημείο έκανε το 1-1 και διατήρησε «ζωντανή» τη Λιόν! Στο άλλο ματς του 8ου ομίλου η Σεβίλλη επικράτησε με 4-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Γιουβέντους-Λιόν 1-1