Εύκολα ο Ολυμπιακός Β. 55-72 την Ανάληψη

Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός β. επικράτησε της Ανάληψης με σκορ 55-72 στο ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΘ για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι “ερυθρόλευκοι” από την πρώτη περίοδο, ήλεγξαν το ρυθμό της αναμέτρησης, κέρδισαν τις μάχες των ριμπάουντ, ενώ ήταν και ιδιαίτερα εύστοχοι στην επίθεση. Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι το γεγονός πως στην πρώτη περίοδο σημείωσαν 44 πόντους, έναντι 29 πόντων της Ανάληψης.

Στο β’ ημίχρονο η κατάσταση για τον Ολυμπιακό Β. ήταν ευκολότερη, λόγω και της αποβολής του Ντίκα με δύο τεχνικές ποινές, 17” πριν τη λήξη του…

…ημιχρόνου.

Η επικράτηση του Ολυμπιακού Β. χαρακτηρίζεται δίκαιη, αφού η ομάδα του Φώνη Μαυρομιχάλη, έτρεξε, πίεσε και κατά διαστήματα απέδωσε εξαιρετικό μπάσκετ. Η Ανάληψη αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των φιλοξενούμενων