Πικρή ήττα με παράπονα για τη διαιτησία στο Κίτρος

Πικρή ήττα έχοντας έντονα παράπονα από τη διαιτησία του κ. Τεβεκέλη, γνώρισε η Νίκη στο Κίτρος από την τοπική Πύδνα. Οι κυανόλευκοι πλήρωσαν το «νεκρό» τους διάστημα στο πρώτο μέρος, εκνευρίστηκαν από τις υποδείξεις του άρχοντα του αγώνα και παραδόθηκαν στο 83’ όταν οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου ήταν να μειώσουν το σκορ στο 90’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέτσε σε πέναλτι που είδε ο κ. Τεβεκέλης.

Με την ίδια συνταγή ο Ξηροφώτος

Το ίδιο σχήμα που παρέταξε κόντρα στον Τηλυκράτη παρέταξε ο Στέφανος Ξηροφώτος με αντίπαλο την Πύδνα στο Κίτρος. Κάτω από τα δοκάρια τοποθετήθηκε ο Τζήμας, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Αλεξανδρής, στο αριστερό ο Δημολιός, κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Παρασκευαΐδης και Ναουμίδης, Πετράκος και Μέτσε στον άξονα σε ρόλο ανασταλτικών μέσων, ο Νικλητσιώτης στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης ο Τορεζάνι στην αριστερή, ο Κόλα σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό επιθετικό της Νίκης, τον Γιάννη Κορέτα.

xorigoi kitros

1ο ημίχρονο

Σ’ ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο η Πύδνα μετουσίωσε σε γκολ το «καλό» της δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τον Στεφανίδη στο 37’, σε μία φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ στον Πετράκο από τον σκόρερ.

Το φιλμ του 1ου μέρους:

8’ Κίτρινη στον Ναουμίδη

14’ Ο Τορεζάνι έγινε αποδέκτης της κάθετης πάσας του Μέτσε, έκανε την κίνηση προς τα πλάγια, σούταρε προς την εστία της Πύδνας όμως το πόδι του Κοτσιόπουλου αποσόβησε το 0-1

17’ Ο Μενεγκούσο σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής των φιλοξενούμενων, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζήμα η μπάλα

19’ Μακρινό σουτ του Μπαλή, μπλόκαρε ο Τζήμας στην αριστερή του γωνία

20’ Σέντρα του Αλεξανδρή από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Παπατολίκας

28’ Ο Στεφανίδης έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Κυπαρίσση, με τον Τζήμα να προλαβαίνει και να μπλοκάρει πριν ο μέσος της Πύδνας γίνει επικίνδυνος για την εστία του

29’ Σουτ του Κόλα από το ύψος της περιοχής των γηπεδούχων, ψηλά άουτ η μπάλα

35’ Σουτ του Κόλα από τα 20 μέτρα, έπεσε μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία ο Παπατολίκας

36’ Σέντρα του Μενεγκούσο από τα αριστερά, κεφαλιά του Στεφανίδη, μπλόκαρε ο Τζήμας

37′ Γκολ για την Πύδνα. Ο Μπαλής έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Στεφανίδης έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του Τζήμα, γράφοντας το 1-0

43’ Ασυνεννοησία των δύο κεντρικών αμυντικών της Πύδνας παραλίγο να στοιχήσει στην ομάδα της Πιερίας την ισοφάριση καθώς ο Τορεζάνι και ο Κορέτα δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αδράνειά τους

2ο ημίχρονο

Στην επανάληψη το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ροντέο, με τον κ. Τεβεκέλη να συμβάλει τα μέγιστα καθώς αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τορεζάνι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο επόπτης ακύρωσε γκολ του Κόλα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη διάθεση της βολιώτικης ομάδας να βγει μαζικά στην επίθεση και στο 83’ «κλείδωσε» τη νίκη με γκολ του νεοεισελθόντα Κατσιαμήτα. Οι κυανόλευκοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με πέναλτι που είδε ο Τεβεκέλης και μετέτρεψε σε γκολ ο Μέτσε.

50’ Ο κ. Τεβεκέλης αρνείται την υπόδειξη ενός πέναλτι στη Νίκη σε ανατροπή του Τορεζάνι από τον Μπαλή. Ο Τορεζάνι πήρε την μπάλα εντός της περιοχής κινήθηκε κατά μέτωπο, ο Μπαλής με σπρώξιμο με το σώμα σώριασε στο έδαφος τον Αργεντινό μέσο.

54’ Ακυρώνεται γκολ της Νίκης, με τον επόπτη να υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ τον Κόλα που σκόραρε με το κεφάλι σε εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη

55’ Τεχνικό σουτ με πολλά φάλτσα του Ρολάν Κόλα από την γωνία της περιοχής της Νίκης στη συμβολή των δοκών του Τζήμα η μπάλα

64’ Κόρνερ του Μενεγκούσο, βολ πλανέ του Στεφανίδη, πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Τζήμα η μπάλα

67′ Σουτ του Μαλακασιώτη, η μπάλα αποκρούστηκε από την πλάτη του Κορέτα που υποδείχθηκε και σε θέση οφσάιντ​

83’ Γκολ για την Πύδνα. Ο Κυπαρίσσης έστρωσε από τα δεξιά, στην καρδιά της άμυνας στον Κατσιαμήτα, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα πλάσαρε τον Τζήμα κάνοντας το 2-0 και τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι

90’ Πέναλτι για τη Νίκη. Γκολ για τη Νίκη με την εύστοχη εκτέλεση του Μέτσε

90’ +3’ Σωτήρια επέμβαση του Τζήμα σε τετ α τετ με τον Κατσιαμήτα

95’ Λήξη του αγώνα

Κίτρινες: Ναουμίδης, Μέτσε, Ρολάν Κόλα (Πύδνα), Ιορδανίδης, Κυπαρίσσης, Παπατολίκας, Καραγκούνης

Κόκκινες: Ρολάν Κόλα (2η κίτρινη)

Σκόρερς: 37’ Στεφανίδης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πύδνα Κίτρους: Παπατολίκας, Καραγκούνης, Ρολάν Κόλα, Κοτσιόπουλος, Στούμπος, Μπαλής, Μενεγκούσο (70’ Παυλίδης), Δήμας, Στεφανίδης (79’ Κατσιαμήτας), Ιορδανίδης, Κυπαρίσσης (84’ Μακράκης)

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Αλεξανδρής (66’ Παπαγεωργίου), Παρασκευαΐδης, Δημολιός, Μέτσε, Πετράκος, Κόλα (61’ Μαλακασιώτης), Κορέτα, Νικλητσιώτης, Τορεζάνι (74’ Ζενούνης)