Βρήκε δρόμο προς τα δίχτυα και κατέκτησε τρίποντο

Η ομάδα της Σκιάθου, μετά από έξι αγωνιστικές βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και κατάφερε να πάρει το πρώτο τρίποντο της χρονιάς. Ως το παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής οι σκιαθίτες δεν είχαν σκοράρει και είχαν αποσπάσει μόνο δυο «λευκές» ισοπαλίες με αντιπάλους εντός έδρας την Ακρόπολη Σέσκλου κι εκτός του Πρωτεσίλαο. Το προηγούμενο τέρμα για τη σεζόν είχε μπει στο παιχνίδι…

της α’ φάσης του κυπέλου στη Σκόπελο, όπου ο τερματοφύλακας Γιάννης Παπάρας (φωτό) είχε σκοράρει με πέναλτι, ενώ στο ίδιο παιχνίδι είχε αποκρούσει πέναλτι της Σκοπέλου, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο τερματοφύλακας της Σκιάθου σκόραρε και στην αναμέτρηση κόντρα στην Αγ. Παρασκευή το 2-0, επίσης με πέναλτι.
Αξίζει να σημειώσουμε, ότι η προσπάθεια της φετινής χρονιάς για την ομάδα της Σκιάθου έχει μεγαλύτερη αξία, διότι γίνεται με γηγενείς παίκτες και αυτό ανεβάζει πολύ το βαθμό δυσκολίας, πέρα από τα αντικειμενικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ομάδες των δυο νησιών κι έχουν να κάνουν με τις αυξημένες επαγγελματικές δραστηριότητες της πλειοψηφίας των ποδοσφαιριστών, κατά την περίοδο του καλοκαιριού, με αποτέλεσμα να καθυστερεί η προετοιμασία των ομάδων.
Έτσι, μετά την πρώτη νίκη της χρονιάς, μένει να δείξει η ομάδα του νησιού ότι αυτή η επιτυχία δεν ήταν συγκυριακή κι ότι πλέον «λύθηκε» και θα αρχίσει να αποδίδει το ποδόσφαιρο που μπορεί να παίξει…