Στο β’ ημίχρονο την πρόκριση ο Πύρασος

Με δυο γκολ στο β΄ ημίχρονο ο Πύρασος επικράτησε 2-0 της Αγ. Άννας στο Olimpico και πήρε την πρόκριση για τη Γ’ Φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ. Ο Στ. Αρσένος παρέταξε την ομάδα του με τέσσερις ποδοσφαιριστές κάτω των είκοσι ετών, ενώ θέλησε να ξεκουράσει και παίκτες που έχουν πολλά λεπτά συμμετοχής, δίνοντας ταυτόχρονα χρόνο και σε άλλους ποδοσφαιριστές…

Ωστόσο, οι παίκτες του Πυράσου από το πρώτο μέρος έδειξαν την ανωτερότητά τους κι ως το 35′ δημιούργησαν ευκαιρίες με τις οποίες θα μπορούσαν να σκοράρουν. Από εκεί και πέρα κι ως το ημίχρονο, έπεσε ο ρυθμός τους και η Αγ. Άννα με σωστή αμυντική προσήλωση ισορρόπησε το παιχνίδι, ψάχνοντας τις δικές της ευκαιρίες να σκοράρει.
Στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά επιζητώντας το γκολ που θα φέρει την πρόκριση. Αυτό ήρθε με το Σιώμο στο 52′, μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το τελικό 2-0 σημειώθηκε περίπου δέκα λεπτά αργότερα, μετά από πολύ ωραία σκαφτή πάσα του Κοτζαθανάση από το χώρο του κέντρου κι εκπληκτικό σουτ στην κίνηση του Κατή, που κάρφωσε τη μπάλα στο κέντρο της αντίπαλης εστίας. Για την ομάδα του Πυράσου χρησιμοποιήθηκε ο 15χρνος Σκαρλάτος που προέρχεται από τις ακαδημίες του Συλλόγου κι αγωνίστηκε για πρώτη φορά τα τελευταία 17 λεπτά της αναμέτρησης

ΑΓ. ΑΝΝΑ: Βλαχόπουλο, Τσαραώσης, Στεργιόπουλος, Ταμπακόπουλος, Μπαρέκας, Σκοπός, Νιαώτης, Φιλατζικιώτης, Αντωνίου, Ζάγκας, Τσιουρέλης
ΠΥΡΑΣΟΣ: Ντάριο, Ρουκάς, Γιοβάνης, Βαν Ντε Γουίχε (46′ Χατζητρακόσιας), Τανάγιας, Στεφανής, Μαλισσόβας, Μπέικος (73′ Σκαρλάτος), Σιώμος Κοτζαθανάσης, Στεργίου (46′ Κατής)