Οι Βραζιλιάνοι ξανάρχονται, 3-0 την Αργεντινή (video)

Σάμπα ή ταγκό; Τα ξημερώματα της Παρασκευής (11/11) επελέγη το πρώτο! Το βραζιλιάνικο ποδόσφαιρο βρισκόταν σε παρατεταμένη κρίση κατά τα τελευταία χρόνια. Με επιτυχίες, όπως το 3-0 του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος απέναντι στην Εθνική Αργεντινής δείχνει να ξεπερνά αυτή την κακή παρένθεση.

Η Εθνική Βραζιλίας υποδέχθηκε την «αλμπισελέστε» στο Μπέλο Οριζόντε αναφορικά με την 11ηαγωνιστική στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πιο συγκεκριμένα για τη γεωγραφική ζώνη της Λατινικής Αμερικής.
Στο αγωνιστικό σκέλος ξεχώρισε εκ νέου ο Νεϊμάρ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διεθνής επιθετικός έχει προσδώσει τρομερή ποιότητα στα τέσσερα μόλις ματς, όπου έχει αγωνιστεί, καθώς οι ισάριθμες εμφανίσεις του εμπεριέχουν γκολ και ασίστ!
Ο Άλισον γλίτωσε τους Βραζιλιάνους πραγματοποιώντας εντυπωσιακή επέμβαση σε βολέ του Λούκας Μπίγλια στο 23ο λεπτό. Όλα έδειχναν ότι η Αργεντινή στεκόταν άψογα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 25′ άλλαξαν τα δεδομένα στο σκορ. Ο Νεϊμάρ τροφοδότησε τον Φελίπε Κοουτίνιο και ο άσος της Λίβερπουλ εξαπέλυσε τρομερό σουτ στο απέναντι «Γ» του Σέρχιο Ρομέρο για το 1-0!
Η «πεντακαμπεάο» πάτησε… γκάζι και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στην ανάπαυλα. Στο 45+1′ εκτελέστηκε πλάγιο άουτ από τον Μαρσέλο που είχε ως αποδέκτη τον Γκαμπριέλ Ζεσούς κι εκείνος τροφοδότησε κάθετα τον Νεϊμάρ ο οποίος πλάσαρε στην αριστερή γωνία της εστίας των φιλοξενούμενων διαμορφώνοντας το 2-0!
Με προσωπικό μαρκάρισμα του Έντσο Πέρεθ –που αγωνίστηκε ως δεξιός χαφ σε διάταξη 4-4-2- είχε αποφασιστεί να δοθεί λύση στον περιορισμό του Νεϊμάρ από τον Εντγκάρντο Μπάουσα στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, η συγκεκριμένη τακτική απέτυχε πλήρως στο α’ ημίχρονο από τον Ομοσπονδιακό τεχνικό των φιλοξενούμενων.
Στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης πέρασε ο Σέρχιο Αγκουέρο στο ματς αντικαθιστώντας τον χαφ που ανήκει στην Βαλένθια. Το 4-4-2 απέκτησε μορφή ρόμβου με αμυντικό χαφ στη βάση τον Λούκας Μπίγκλια και τον νεοεισελθόντα στράϊκερ να πλαισιώσει τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν στην επίθεση απελευθερώνοντας τον Λιονέλ Μέσι σε ρόλο δεκαριού.
Στο 55′ απείλησε ο Φερναντίνιο με σουτ που απέκρουσε ο Σαμπαλέτα πάνω στη γραμμή. Το ματς κρίθηκε οριστικά στο 58ο λεπτό! Ο Μαρσέλο σέντραρε από αριστερά προς τον Ρενάτο Αουγκούστο και εκείνος μοίρασε άψογα στον μέσο της Μάντσεστερ Σίτι που πλάσαρε με τη μπάλα να κοντράρει στον Φούνες Μόρι και να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-0!
Επομένως, το τελευταίο ημίωρο κύλησε μάλλον διαδικαστικά και η Αργεντινή μάλλον στάθηκε τυχερή που δεν δέχθηκε και τέταρτο γκολ.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Ντάνι Άλβες, Μαρκίνιος, Μιράντα, Μαρσέλο, Φερναντίνιο, Παουλίνιο, Ρενάτο Αουγκούστο, Κοουτίνιο (85′ Ντόουγκλας Κόστα), Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεζούς (82′ Ρομπέρτο Φιρμίνο).
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Εντγκάρντο Μπάουσα): Ρομέρο, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Φούνες Μόρι, Μες, Μαστσεράνο, Λούκας Μπίγλια, Ένσο Πέρες (46′ Αγκουέρο), Ντι Μαρία (71′ Κορέα), Μέσι, Ιγκουαΐν.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (11/11)
Κολομβία – Χιλή 0-0
Ουρουγουάη – Εκουαδόρ 2-1 (12′ Κοάτες, 45’+1 Ρολάν – 45′ Καϊσέδο)
Παραγουάη – Περού 1-4 (10′ Ριβέρος – 49′ Κριστιάν Ράμος, 71′ Φλόρες, 79′ Κουέβα, 84′ αυτ. Έντγκαρ Μπενίτες)
Βενεζουέλα – Βολιβία 5-0 (3′ Κουφάτι, 10′, 67′, 70′ Τζόσεφ Μαρτίνες, 74′ Οτέρο)
Βραζιλία – Αργεντινή 3-0 (25′ Κοουτίνιο, 45+1′ Νεϊμάρ, 58′ Παουλίνιο)