«Καρέ» τερμάτων και κορυφή για Μαγνησιακό…

Πετυχαίνοντας από δυο τέρματα σε κάθε ημίχρονο, ο Μαγνησιακός επικράτησε της Αγ. Άννας με 4-0, σε μια από τις πιο σημαντικές αναμετρήσεις της ημέρας. Το παιχνίδι διεξήχθη στο «Κιούπι», για το δεύτερο όμιλο της Β ΕΠΣΘ, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της οποίας βρέθηκε ο Μαγνησιακός, έστω και προσωρινά, αφού η Δήμητρα Ευξεινούπολης που βρίσκεται ένα πόντο πίσω, αγωνίζεται την κυριακή…

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν ακόμα μια νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά, κορυφαία στιγμή για τη φιλοξενούμενη Αγ. Άννα στο 82′, όταν σε μια κίνηση fair-play, ο Νίκος Αθανασιάδης απέσυρε από την αναμέτρηση το Νιαώτη, προκειμένου και η δική του ομάδα να συνεχίσει να αγωνίζεται με 10 ποδοσφαιριστές, όπως συνέβη και για το Μαγνησιακό, καθώς αποχώρησε τραυματίας παίκτης κι ενώ ο Βασίλης Πανόπουλος είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.
Το 1-0 έγινε στο 24′ με ατομική ενέργεια του Γκέρτσου που ολοκληρώθηκε με διαγώνιο σουτ. Το 2-0 ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου (44′), με εξαιρετικό τελείωμα-πλασέ του Μπάλλα μέσα από τη περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα.
Στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 63′, ο Γκέρτσος με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό τέρμα, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα το 3-0. Το τελικό 4-0 έγινε δυο λεπτά αργότερα (65′) με το Θεοδωρόπουλο, μετά από σέντρα του Βασιλείου και τελείωμα του σκόρερ μέσα από την περιοχή.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βίτσιος, Κρανιάς, Βασιλείου (74′ λ. τρ. Γκάκας), Κοντοβάς, Κατσαμώρας, Οικονόμου, Μπάλλας (75′ Αλιράι), Τσιάνος, Θεοδωρόπουλος, Λέτο (68′ Καρακίτσιος) Γκέρτσος
ΑΓ. ΑΝΝΑ: Βλαχόπουλος, Τσαραώσης, Στεργιόπουλος, Ταμπακόπουλος, Αλεξανδρίδης, Ζάγκας (65′ Κοτούλας), Σκοπός (31΄ λ. τρ. Αντωνόπουλος), Φιλατζικιώτης, Τσουρέλης (80′ Ρομάριο), Νιαώτης, Αντωνίου