Κρατάει τη ΝΙΚΗ και “βλέπει” Πιερικό

Η Νίκη χωρίς να παρουσιάσει το καλό της πρόσωπο, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κέρδισε την Αμβρακία Κωστακιών με σκορ 1-0, έβαλε στο σακούλι της τρεις πολύτιμους βαθμούς κι έμεινε κοντά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η δυστοκία της στην τελική προσπάθεια λίγο έλειψε να της στοιχήσει καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 84’ αγωνιζόμενοι με δέκα παίκτες από το 67’. Οι κυανόλευκοι θα πρέπει να βελτιώσουν την αγωνιστική τους εικόνα ενόψει του αγώνα με τον Πιερικό στην Κατερίνη ώστε να επιστρέψουν με το τρίποντο πριν το κλάσικο του Βόλου.

Με αλλαγές η 11αδα της Νίκης

Με αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος. Στα γκολπόστ τοποθετήθηκε ο Νίκος Τζήμας, την αμυντική γραμμή αποτέλεσαν οι Παπαδήμας, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης και Δημολιός. Στον άξονα και σε ρόλο ανασταλτικών μέσων επιλέχθηκαν οι Βέργος και Πετράκος, την μεσοεπιθετική τριάδα αποτέλεσαν οι Νικλητσιώτης, Τορεζάνι και Τσιουρέλης, με μοναδική επιθετική αιχμή τον Γιάννη Κορέτα.

Το ματς

Με Κορέτα πριν τα …αποδυτήρια

Με πολλούς αμυντικογενείς ποδοσφαιριστές στη σύνθεσή της, από την Νίκη έλειπε η φαντασία, η ταχύτητα και η παραγωγή φάσεων μπροστά στην αντίπαλη εστία κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Η κατοχή ήταν μεν συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων, χωρίς όμως αυτό να μεταφράζεται και σε όμορφο ποδοσφαιρικό θέαμα. Οι λίγες πλαγιοκοπήσεις και οι ελάχιστες κάθετες πάσες δεν ανησυχούσαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ ήταν φανερό πως η Νίκη μπορούσε να απειλήσει μόνο από στημένα. Σε μία από τις στημένες φάσεις ήρθε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με τον Κορέτα να βρίσκεται για ακόμη μία φορά στο σωστό σημείο, την κατάλληλη στιγμή, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από γέμισμα σε εκτέλεση φάουλ του Δημολιού, στο 44’.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

2′ Χέρι του Λύτου ζήτησαν οι παίκτες της Νίκης, στην πρώτη επίθεση των κυανολεύκων. Παίζετε έδειξε ο κ. Μίσσας

5’ Ο Τορεζάνι απέφυγε τον αντίπαλό του από δεξιά, έστρωσε στον Πετράκο, το σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ

7’ Ο Ναουμίδης δεν μπόρεσε να βρει γεμάτα την προβολή από απόσταση βολής, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δημολιού, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ

22’ Κίτρινη στον Μπαλαδήμα

23’ Κίτρινη στον Βέργο

31′ Ο Τορεζάνι έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από κεφαλιά του Ναουμίδη, όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Βαρελή που μπλόκαρε εύκολα

36’ Καλό σουτ του Τσιουρέλη, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τη Νίκη

43’ Κίτρινη ο Παππάς

44’ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Δημολιός εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια, έφτασε στον Κορέτα που με προβολή έκανε το 1-0

45’ Τέλος του ημιχρόνου

Γλίτωσε το έμφραγμα

Η Νίκη εμφανίστηκε βελτιωμένη και με περισσότερη ενέργεια στην επανάληψη προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που δημιουργούσε η πρόθεση της Αμβρακίας να απαντήσει στο γκολ που δέχθηκε στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Στο 67’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες κάνοντας φαινομενικά εύκολα τα πράγματα στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα για το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου. Οι κυανόλευκοι έχοντας σπαταλήσει αρκετές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, παραλίγο να πληρώσουν την δυστοκία τους με την Αμβρακία να φτάνει κοντά στην ισοφάριση έχοντας δοκάρι στο 84’ σε σουτ του Παππά.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

47’ Σουτ του Νικλητσιώτη από αριστερά, άουτ η μπάλα

50’ Αντεπίθεση με Πετράκο, Τσιουρέλη, Νικλητσιώτη, η πάσα όμως του τελευταίου δεν ήταν καλή με τον Κορέτα να μην μπορεί να κάνει την προβολή

55’ Σέντρα του Νικλητσιώτη, ο Τορεζάνι την κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, άουτ η μπάλα

57’ Κίτρινη ο Λύτος

58’ Δυνατό σουτ του Πετράκου, μετά από στρώσιμο της μπάλας του Νικλητσιώτη από στημένη φάση, λίγο άουτ η μπάλα

62′ Σουτ του Τορεζάνι από πλεονεκτική θέση, απελπιστικά άστοχο κατέληξε σε πλάγιο άουτ

64′ Κόκκινη για τον Μπαλαδήμα (2η κίτρινη κάρτα)

70’ Σουτ του Νικλητσιώτη από το ύψος της περιοχής, λίγο άουτ η μπάλα

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αμβρακία. Βολέ του Παππά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζήμα

85′ Παίκτες και φίλοι της Νίκης ζήτησαν πέναλτι όταν το γυριστό σουτ του Κορέτα σταμάτησε στο χέρι του Πέτσα, με τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να μπλοκάρει εύκολα στο τέλος

90’+3’ Κίτρινη στον Παρασκευαΐδη

90’+4’ Τέλος της αναμέτρησης

Διαιτητές

Διαιτητής: Δημήτρης Μίσσας

Επόπτες: Νίκος Τζάνης, Κώστας Σταφυλάς

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Δημολιός, Παπαδήμας, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης, Πετράκος, Βέργος (86’ Κόλα), Τσιουρέλης (74’ Ζενούνης), Νικλητσιώτης, Τορεζάνι (82’ Παπαγεωργίου), Κορέτα

Αμβρακία Κωστακιών (Δ. Μπαλάφας): Βαρελής, Τάσιος, Μπεζεβέκης, Λύτος, Παπανίκου (78’ Γρύλλης), Βερλέκης, Παππάς, Πέτσας, Μπαλαδήμας, Νταλάκας, Νικολαΐδης