Σκόρπισε Πιερικό και χαμόγελα η Νίκη στην Κατερίνη

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση η Νίκη σκόρπισε τον κακό της δαίμονα Πιερικό, με σκορ 1-3 και πηγαίνει στο βολιώτικο κλάσικο με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για να διεκδικήσει ότι της αναλογεί στο φετινό πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου ήταν καταιγιστικό στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του αγώνα, δεν άφησε τους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί και με έναν δαιμονισμένο Γιώργο Νικλητσιώτη ξόρκισε μία για πάντα την ομάδα της Κατερίνης.

Το φιλμ του αγώνα:

Σε 25 λεπτά νοκ άουτ τον Πιερικό

Σε μίση ώρα η Νίκη εκμεταλλευόμενη πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, έριξε στο καναβάτσο τον Πιερικό και έβαλε τις βάσεις για ένα υπερπολύτιμο τρίποντο. Στο 9’ ο Παπαγεωργίου άνοιξε το σκορ, με τον Νικλητσιώτη στο 24’ να διπλασιάζει τα τέρματα της Νίκης, βάζοντας πολύ δύσκολα στους παίκτες του Μιχάλη Ζιώγα

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

5′ Συρτή επικίνδυνη σέντρα του Παναγιωτίδη από τα δεξιά, δεν μπόρεσε ο Αγαθαγγελίδης να κάνει την προβολή. Πέρασε ο κίνδυνος για τη Νίκη

9′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Νικλητσιώτης έκανε την επέλεση από τα αριστερά, πάτησε περιοχή, με εξωτερικό φάλτσο έκανε τη χαμηλή σέντρα, ο Παπαγεωργίου έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ψύχραιμο τρόπο εκτέλεσε τον Σολεϊμέζογλου, γράφοντας το 0-1 για τη Νίκη

14’ Ο Δημολιός από τα αριστερά γύρισε στον Παπαγεωργίου, με τον σουτ να κοντράρει και να φτάνει αδύναμα στα χέρια του Σουλεϊμέζογλου

17’ Ο Μέτσε έκανε τη βαθιά μπαλιά από το χώρο του κέντρου, στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, ο Κορέτα έκανε το κοντρόλ όμως πριν κάνει το σουτ, ο Σολεϊμεζόγλου τον πρόλαβε και έσωσε την εστία του από δεύτερη παραβίαση

20’ Σέντρα του Μπαρούτα από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Παναγιωτίδης το σουτ στο εξωτερικό μέρος των διχτύων η μπάλα

21’ Σουτ του Κορέτα από το ύψος της περιοχής υποχρεώνει σε δύσκολη απόκρουση τον Σολεϊμεζόγλου

22’ Ο Νικλητσιώτης πέρασε κάθετα στον Κορέτα, αυτός από θέση μέσα αριστερά και μπροστά προτίμησε την σέντρα χωρίς να βρει κάποιον συμπαίκτη του

24′ ΓΚΟΛ η Νίκη. Ο Παπαδήμας έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Γιώργος Νικλητσιώτης έγινε αποδέκτης της μπάλας στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ έκανε το 0-2

31′ Κίτρινη στον Βέργο​

36’ Νταντίδης κάθετα στον Αγαθαγγελίδη, νικητής ο Τζήμας στο τετ α τετ

Τη χαριστική βολή ο Νικλητσιώτης

Αποφασισμένος να αντιδράσει μπήκε ο Πιερικός στο 2ο μέρος ασκώντας πίεση ψηλά και δημιουργώντας προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο τέρμα. Στο 60’ ο Αγαθαγγελίδης έβαλε και πάλι στο παιχνίδι τον Πιερικό, με τον Νικλητσιώτη όμως τρία λεπτά αργότερα να «γκρεμίζει» κάθε όνειρο των γηπεδούχων για κάτι περισσότερο από μία αξιοπρεπή ήττα.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46′ Ο Παπαδόπουλος γέμισε από αριστερά, η κεφαλιά του Λαζόπουλου όμως ήταν αδύναμη και πέρασε άουτ

54′ Γύρισμα του Παπαγεωργίου από δεξιά, δεν πρόλαβε ο Κορέτα να κάνει την προβολή και να απειλήσει με τρίτο τέρμα, έδιωξε ο Κραγιόπουλος

60′ Γκολ για τον Πιερικό (1-2). Ο Αγαθαγγελίδης μετά από κατά μέτωπο επέλαση έφτασε απέναντι από τον Τζήμα, το σουτ άλλαξε πορεία από τα πόδια του Παρασκευαΐδη καταλήγοντας στα δίχτυα της Νίκης

63′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Σε μία υποδειγματική επίθεση της Νίκης ο Δημολιός γύρισε από αριστερά στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων, εκεί ήταν ο Νικλητσιώτης, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-3

70′ Ο Καμαρά στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, με κεφαλιά υποχρεώνει σε θεαματική απόκρουση τον Τζήμα

71′ Ο Νικλητσιώτης έφυγε στην αντεπίθεση, έχοντας αριστερά του τον Μέτσε και δεξιά του τον Ζενούνη, απέφυγε τον μοναδικό αμυντικό του Πιερικού, τον Κραγιόπουλο, στο τετ α τετ με τον Σολεϊμέζογλου, προτίμησε να σερβίρει στον Ζενούνη, όμως η πάσα του δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα να χαθεί μία μοναδική ευκαιρία να κάνει και τέταρτο γκολ

91′ Ο Λαζόπουλος σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής με τον Τζήμα να αποκρούει θεαματικά πέφτοντας στην αριστερή του γωνία

94’ Τέλος της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πιερικός: Σολεϊμέζογλου, Γελαδάρης, Μπαρούτας, Αγησιλάου (46’ Συμεωνίδης), Κραγιόπουλος, Νταντίνης, Λούγκος, Παναγιωτίδης (28’ Κοκονόζι – 70’ Καμαρά), Λαζόπουλος, Παπαδόπουλος Σίμος, Αγαθαγγελίδης

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαδήμας, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης, Δημολιός, Βέργος, Μέτσε, Παπαγεωργίου (Ζενούνης), Τσιουρέλης (60’ Ζενούνης), Νικλητσιώτης, Κορέτα(89’ Ματθαίου)