Φοβερή ανατροπή ο Κισσαμικός, μεγάλο “διπλό” η Αναγέννηση (αποτελέσματα)

Ο Κισσαμικός πέτυχε φοβερή ανατροπή στα Χανιά. Έχανε 1-0 από τη Σπάρτη και με γκολ στο 85′ και στο 88′ πήρε τη νίκη. Με εννέα παίκτες έμειναν οι Λάκωνες. Σπουδαίο “διπλό” της Αναγέννησης Καρδίτσας επί του Αιγινιακού, χωρίς γκολ το Απόλλων – Αγροτικός.

Με… φόρα από το Κύπελλο ο Κισσαμικός. Μετά το θριαμβευτικό 3-0 επί του Πανιωνίου, η ομάδα του Καστελλίου υποδέχτηκε την ανεβασμένη Σπάρτη, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Football League. Και μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Ηλιόποπουλου στο 47, αλλά κατόρθωσε στα τελευταία λεπτά να “κλέψει” τη νίκη με 2-1.

Στο 84′ ο Βελλίνης ανέτρεψε τον Μάντζη και στο 85′ ο Μίλιτς ισοφάρισε σε 1-1. Στο 88′ ο Μίλιτς έκανε σέντρα από αριστερά, ο Θέος «πάτησε» για τον Μάντζη και αυτός με σουτ νίκησε τον Κραβαρίτη. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες, αφού στο 86′ και στο 89′ αποβλήθηκαν οι Οικονομόπουλος και Μπουντόπουλος.

Φανταστικό “διπλό” για την Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι Θεσσαλοί πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην εφετινή Football League στη βόρεια Πιερία, επικρατώντας με 3-0 του Αιγινιακού. Το σκορ για το σύνολο του Γιάννη Μάγγου σημείωσε μόλις στο 1ο λεπτό ο Τσιλούλης, με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή. Ο ίδιος παίκτης στο 74′ έγραψε το 0-2, με σουτ, αξιοποιώντας την κάθετη του Μπλέντι. Από δημιουργός, εκτελεστής ο τελευταίος, στο 81′.

Ο Ντιατά έφυγε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Μούτσα Μπλέντι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή. Ο Αιγινιακός υπέστη την πρώτη εντός έδρας ήττα, αφού είχαν προηγηθεί η ισοπαλία με τη Λαμία και η νίκη επί του Πανθρακικού.

Στη Ριζούπολη δόθηκε μάχη κορυφής. Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχτηκε τον Αγροτικό Αστέρα, ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από πολλά διαιτητικά λάθη και το οποίο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

Απόλλων – Αγροτικός Αστέρας 0-0

Αιγινιακός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3 (1′, 74′ Τσιλούλης, 81′ Μπλέντι)

Κισσαμικός – Σπάρτη 2-1 (85′ Μίλιτς, 88′ Μάντζης – 47′ Ηλιόπουλος)

Πανελευσινιακός – Άρης 1-3 (14′ Αγγελούδης – 33′ Νέτο, 40′ Μπαργκάν, 70′ Μιλούνοβιτς)