Αγνώριστη η Νίκη, βάλτωσε στο Ελευθεροχώρι

Πικρή ήττα που την αφήνει πίσω στην κούρσα του πρωταθλήματος γνώρισε η Νίκη στο Ελευθεροχώρι από τους Μαύρους Αετούς με σκορ 1-0. Οι «Βολιώτες» παρουσιάστηκαν αγνώριστοι σε σχέση με το πρόσωπο που εμφάνισαν κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου και χάνοντας κατά κράτος τις προσωπικές μονομαχίες από τους ψυχωμένους παίκτες του Νίκου Μανούρα, ηττήθηκαν σ’ ένα ματς που αποτέλεσε δυσφήμιση του ποδοσφαίρου.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ρόμπας στο 89’ σε μία φάση που η άμυνα της Νίκης πιάστηκε κοιμώμενη. Βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα οι γηπεδούχοι άξιζαν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς καθώς η βολιώτικη ομάδα θύμισε Νίκη σε μικρά χρονικά διαστήματα της αναμέτρησης.

Παπαγεωργίου στη θέση του Τορεζάνι

Με μία αλλαγή στο βασικό σχήμα, σε σχέση με το βολιώτικο ντέρμπι, παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος. Στη θέση του Φράνκο Τορεζάνι, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα δεν θα συνεχίσει να αποτελεί παίκτη της Νίκης, ο Βολιώτης τεχνικός προτίμησε τον Νίκο Παπαγεωργίου. Την εστία υπερασπίστηκε ο Νίκος Τζήμας, στο δεξί άκρο της άμυνας τοποθετήθηκε ο Παπαδήμας ενώ στο αριστερό ο Δημολιός, το κεντρικό αμυντικό δίδυμο σύνθεσαν οι Παρασκευΐδης και Ναουμίδης, σε ρόλο αμυντικών μέσων οι Πετράκος και Βέργος, τη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης κάλυψε ο Παπαγεωργίου και την αριστερή ο Νικλητσιώτης, ο Μέτσε είχε και πάλι καθήκοντα οργανωτή, με τον Κορέτα μοναδική επιθετική αιχμή.

Ο Τζήμας κράτησε όρθια την μέτρια Νίκη στο 1ο μέρος

Με γκολ από τα αποδυτήρια παραλίγο να ξεκινήσει το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους στην πρώτη τους επίθεση έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Γιαννούλας με πλασέ έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τζήμα η μπάλα. Σ’ ένα κακό πρώτο τέταρτο και για τις δύο ομάδες, η Νίκη «ισοφάρισε» τις ευκαιρίες με τον Κορέτα να πλασάρει από πλάγια θέση με το αριστερό και την μπάλα να καταλήγει άουτ στο 14’.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Γόρδιος σε μία αντεπίθεση των γηπεδούχων βρέθηκε τετ α τετ με τον Τζήμα, με τον πορτιέρο της Νίκης να βγαίνει νικητής, διώχνοντας με τα πόδια. Η ευκαιρία αυτή «ταρακούνησε» τους παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου που πήραν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την επίτευξη κάποιου τέρματος. Στο 19’ ο Ναουμίδης ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ από μέση απόσταση υποχρεώνοντας τον Θεολόγη σε μία δύσκολη επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου:

Ακολούθησε ένα διάστημα όπου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλευόμενοι πλήρως την κακή απόδοση του συνόλου των ποδοσφαιριστών του Στέφανου Ξηροφώτου με εξαίρεση τον Τζήμα. Στο 22’ ο Ψύρρας με προσωπική ενέργεια πάτησε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, σούταρε με το αριστερό, με τον Τζήμα να μπλοκάρει σταθερά πέφτοντας στην αριστερή του γωνία. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιωάννου με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή υποχρέωσε τον πορτιέρο της βολιώτικης ομάδας σε εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 28’ και πάλι οι γηπεδούχοι έφτασαν με αξιώσεις στα καρέ της Νίκης. Ο Ιωάννου με κάθετη πάσα έβγαλε τον Γόρδιο απέναντι από τον Τζήμα, το πλασέ του όμως «ξύρισε» το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τζήμα και κατέληξε άουτ.

Οι παίκτες του Νίκου Μανούρα συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και ήταν αυτοί που δημιουργούσαν με προϋποθέσεις. Στο 36’ στη σέντρα του Γιαννούλα από τα δεξιά, ο Ψύρρας έκανε την προβολή με την μπάλα να κόβει ταχύτητα στη λάσπη και να φτάνει αργά στην αγκαλιά του Τζήμα. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Νίκη έκανε μετά από μισή ώρα αγώνα αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Θεολόγη, όταν ο Νικλητσιώτης έβγαλε σε θέση βολής τον Πετράκο, αυτός πλάσαρε με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ισορροπία μετριότητας στο 2ο μέρος

Αποφασισμένη να αλλάξει προς το καλύτερο το κακό της αγωνιστικό πρόσωπο του 1ου ημιχρόνου μπήκε η Νίκη στην επανάληψη. Στο 50’ η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν στο κόρνερ του Νικλητσιώτη από τα δεξιά, ο Κορέτα πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία, όμως εκεί ήταν ο αλάνθαστος Θεολόγης που απέκρουσε σωτήρια.

Τα στιγμιότυπα του 2ου μέρους:

Με τη συμπλήρωση της μίας ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και προσπάθησαν κυρίως με αντεπιθέσεις να φτάσουν στην επίτευξη ενός τέρματος. Στο 63’ ο Παρασκευαΐδης έκοψε την τελευταία στιγμή τον Σκόνδρα, πριν ο παίκτης των γηπεδούχων φτάσει απέναντι από τον Τζήμα ενώ δύο λεπτά αργότερα η μπάλα σε φάουλ του Σκόνδρα από μακρινή απόσταση λίγο πέρασε πάνω από το αριστερό “Γ” της εστίας της Νίκης.

Σε μία από τις σπάνιες φάσεις μπροστά στην εστία του Θεολόγη, ο Κορέτα δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά και από καλή θέση σούταρε άουτ, στο 75’. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πετράκος θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όταν σε σέντρα του Νικλητσιώτη έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα απελπιστικά άουτ. Στο 86’ ο Βέργος με τάκλιν έβγαλε από δύσκολη θέση την ομάδα του, καθώς ο Ιωάννου έβγαινε τετ α τετ με τον Τζήμα.

Με Ρόμπα 1-0 οι Μαύροι Αετοί

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ματς βάδιζε ολοταχώς προς το 0-0, ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους σε μία φάση που η αμυντική λειτουργία της Νίκης πήγε περίπατο. Ο Τσιγάρας με εκτέλεση φάουλ από το χώρο της μεσαίας γραμμής έκανε το γέμισμα, ο Ρόμπας σε δεύτερο χρόνο, με κεφαλιά έστειλε ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς σε παίκτες και φίλους των Μαύρων Αετών.

Το γκολ των Μαύρων Αετών:

Οι κυανόλευκοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και θα μπορούσαν τουλάχιστον να ισοφαρίσουν, σε δύο περιπτώσεις στο 90’. Στην πρώτη το σουτ του Μαλακασιώτη η μπάλα κόντραρε και δεν κατέληξε στα δίχτυα ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Παπαδήμα απέκρουσε με αυτοθυσία παίκτης των φιλοξενούμενων, με τους παίκτες της Νίκης να ζητάνε πέναλτι ισχυριζόμενοι πως η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του αμυνομένου. Στις καθυστερήσεις το σκορ δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία ιστορική νίκη και τους φιλοξενούμενους να μένουν πολύ πίσω στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Η διπλή ευκαιρία και το πέναλτι που ζήτησε η Νίκη:

Το φιλμ του αγώνα:

1ο ημίχρονο

1’ Πλασέ του Γιαννούλα από καλή θέση δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τζήμα η μπάλα

14’ Σουτ του Κορέτα από πλάγια θέση, δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Θεολόγη η μπάλα

16’ Ο Γόρδιος σε μία αντεπίθεση των γηπεδούχων βρέθηκε τετ α τετ με τον Τζήμα, με τον πορτιέρο της Νίκης να βγαίνει νικητής, διώχνοντας με τα πόδια

19’ Ο Ναουμίδης σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, υποχρέωσε σε δύσκολη απόκρουση τον Θεολόγο, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία

22’ Ο Ψύρρας με προσωπική ενέργεια πάτησε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ελίχθηκε, σούταρε με το αριστερό, με τον Τζήμα να μπλοκάρει σταθερά πέφτοντας στην αριστερή του γωνία

26’ Δυνατό σουτ του Ιωάννου, έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, υποχρέωσε τον Τζήμα σε εντυπωσιακή απόκρουση

28’ Σε μία γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Ιωάννου έβγαλε τον Γόρδιο απέναντι από τον Τζήμα, το πλασέ του όμως «ξύρισε» το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τζήμα και κατέληξε άουτ

36’ Σέντρα του Γιαννούλα από τα δεξιά, προβολή του Ψύρρα, η μπάλα κόλλησε στη λάσπη και αργά έφτασε στην αγκαλιά του Τζήμα

41’ Σουτ του Γιαννούλα, εύκολα μπλοκάρει την μπάλα ο Τζήμας

44’ Σε μία από τις ελάχιστες καλές στιγμές του 1ου μέρους για τη Νίκη, ο Νικλητσιώτης έβγαλε σε θέση βολής τον Πετράκο, αυτός πλάσαρε με την μπάλα να καταλήγει άουτ

45’ Τέλος του 1ου μέρους

2ο ημίχρονο

50′ Ο Κορέτα έκανε τη γυριστή κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι με τον Θεολόγη να αποκρούει ενστικτωδώς και να σώζει την ομάδα του​

57′ ​Κίτρινη στον Παπαδήμα

63′ Ο Παρασκευαΐδης έκοψε την τελευταία στιγμή τον Σκόνδρα, πριν ο παίκτης των γηπεδούχων φτάσει απέναντι από τον Τζήμα​

65′ Εκτέλεση φάουλ του Σκόνδρα από μακρινή απόσταση λίγο πάνω από το αριστερό “Γ” της εστίας του Τζήμα η μπάλα​

75′ Γυριστό σουτ του Κορέτα από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων

78’ Κίτρινη στον Τσιγάρα

79′ Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Πετράκος αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ

86’ Ο Βέργος σώζει τη Νίκη καθώς κόβει με εντυπωσιακό τάκλιν τον Ιωάννου πριν βγει τετ α τετ με τον Τζήμα

89′ Γκολ για τους Μαύρους Αετούς. Ο Τσιγάρας έκανε το γέμισμα, με εκτέλεση φάουλ από το χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Ρόμπας σε δεύτερο χρόνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά

90’Οι κυανόλευκοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και θα μπορούσαν τουλάχιστον να ισοφαρίσουν, σε δύο περιπτώσεις. Στην πρώτη το σουτ του Μαλακασιώτη η μπάλα κόντραρε και δεν κατέληξε στα δίχτυα ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Παπαδήμα απέκρουσε με αυτοθυσία παίκτης των φιλοξενούμενων, με τους παίκτες της Νίκης να ζητάνε πέναλτι ισχυριζόμενοι πως η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του αμυνομένου.

90’ +3’ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: 57’ Παπαδήμας, 78’ Τσιγάρας

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου (Ν. Μανούρας): Θεολόγης, Νάκου, Τσιγάρας, Ρόμπας, Καραστέργιος, Σκόνδρας, Κεχαγιάς (46’ Αετόπουλος), Ψύρρας (70’ Φλιούκας), Γιαννούλας (58’ Βερβέρας), Ιωάννου, Γόρδιος

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης, Βέργος, Πετράκος (85’ Μαλακασιώτης), Παπαγεωργίου (73’ Κόλα), Νικλητσιώτης, Μέτσε (67’ Ζενούνης), Κορέτα