Παλικαρίσια ΝΙΚΗ κόντρα σε Καραϊσκάκη και Καρατέρπο

Με λυτρωτή τον Γιώργο Ναουμίδη, η Νίκη κατέκτησε σπουδαίο τρίποντο κόντρα στον Καραϊσκάκη και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου ήταν καταιγιστικό στο πρώτο 20λεπτο και θα μπορούσε να είχε καθαρίσει από νωρίς αν στην τελική ενέργεια οι παίκτες έδειχναν την απαραίτητη ψυχραιμία. Στο 2ο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και κρίθηκε στο 87’ όταν ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά με τον Ναουμίδη να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 1-0.

Η Νίκη ζήτησε δύο τουλάχιστον φορές πέναλτι, με τον κ. Καρατέρπο να αρνείται και τις δύο φορές να δείξει την άσπρη βούλα.

Με Μαλακασιώτη αντί Παπαγεωργίου

Με μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα στο Ελευθεροχώρι κόντρα στους Μαύρους Αετούς, παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος. Στη θέση του Παπαγεωργίου και στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης επανέφερε μετά από αρκετό διάστημα τον Φάνη Μαλακασιώτη. Τα γκολπόστ υπερασπίστηκε ο Νίκος Τζήμας, στο δεξί άκρο της άμυνας τοποθετήθηκε ο Παπαδήμας, στο αριστερό ο Δημολιός, το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Παρασκευαΐδης και Ναουμίδης, Βέργος και Πετράκος σε ρόλο αμυντικών μέσων, στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης ο Μαλακασιώτης, στην αριστερή ο Νικλητσιώτης, σε ρόλο επιτελικού χαφ ο Μέτσε και στην κορυφή της επίθεσης ο Κορέτα.

Κυρίαρχη η Νίκη για 20 λεπτά, ισορρόπησε στη συνέχεια ο Καραϊσκάκης

Για 20 περίπου λεπτά στον αγωνιστικό χώρο του «Π. Μαγουλάς» υπήρχε μία ομάδα κι αυτή ήταν η Νίκη. Οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου μπήκαν με πάθος, δύναμη και στρατηγική στο γήπεδο και περιόρισαν σε αμυντικό ρόλο τους φιλοξενούμενους. Σ’ αυτό το διάστημα η Νίκη έχασε τουλάχιστον δύο σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Στο πρώτο λεπτό το σουτ του Μαλακασιώτη από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και αυτό του Παπαδήμα στο 19’. Η Νίκη ζήτησε πέναλτι στο 22’ σε ανατροπή του Παπαδήμα. Στη συνέχεια οι «Αρτινοί» ισορρόπησαν χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Γυφτοκώστα στο 28’.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1′ Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μαλακασιώτη το σουτ όμως που επιχείρησε δεν ήταν γεμάτο με αποτέλεσμα να καταλήξει αδύναμα άουτ

3′ Εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη από τον άξονα η μπάλα έφτασε στον Παρασκευαΐδη, η κεφαλιά όμως που έπιασε κόντραρε σε αμυντικούς των φιλοξενούμενων και απομακρύνθηκε

4′ Σέντρα του Δημολιού από τα αριστερά, δεν προλαβαίνει ο Μαλακασιώτης

9’ Ο Μέτσε αφού απέφυγε έναν αντίπαλό του, σούταρε από μέση απόσταση με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καραϊσκάκη

Στο 12′ ο Τζήμας έκανε το “τσαφ” σε γύρισμα του Παπαδήμα όμως ο Λώττας δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος

13’ Ο Νικλητσιώτης γέμισε με εκτέλεση φάουλ από τον άξονα, η μπάλα στρώθηκε στον Ναουμίδη, το δυνατό σουτ απέκρουσε ο Σιαράβας. Ο Κορέτα πήρε το ριμπάουντ όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

19’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, στρώθηκε στον Παπαδήμα το σουτ όμως από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ

22’ Παίκτες και φίλοι της Νίκης ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Παπαδήμα από τον Λάμπρου, μετά από όμορφο συνδυασμό με τον Μαλακασιώτη

24′ Σουτ του Γυφτοκώστα από το ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα​

27′ Σέντρα του Δημολιού από αριστερά, κεφαλιά του Μαλακασιώτη, άουτ η μπάλα​

28′ Ο Γυφτοκώστας με το αριστερό σούταρε από πλάγια θέση κι εντός της περιοχής της Νίκης, με τον Τζήμα να αποκρούει σε κόρνερ​

33′ Σέντρα του Λάμπρου, μπλοκάρει ψηλά ο Τζήμας

45’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

1-0 με λυτρωτή τον Κάπτεν

Στο 2ο μέρος περισσότερες ήταν οι διακοπές του αγώνα παρά το ποδόσφαιρο, με τη Νίκη να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα και τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 87’ με σκόρερ τον Γιώργο Ναουμίδη.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

47′ Σέντρα του Παπανίκου από τα δεξιά, στην αγκαλιά του Τζήμα η μπάλα

48’ Σέντρα του Δημολιού από τα αριστερά, κεφαλιά του «ψαράκι» του Μαλακασιώτη, άουτ η μπάλα

54′ Την εκτέλεση φάουλ ανέλαβε ο Νικλητσιώτης με σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, την κεφαλιά πήρε ο Παρασκευαΐδης, η μπάλα σταμάτησε σε χέρι αμυντικού των φιλοξενούμενων, με τον κ. Καρατέρπο να δείχνει “παίζετε”,  ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών​

55’ Σουτ του Γυφτοκώστα από καλή θέση, σταθερά μπλοκάρει ο Τζήμας

55′ Κίτρινη στον Ναουμίδη

56’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Λώττα, άουτ η μπάλα

59’ Αντεπίθεση της Νίκης με τον Παπαδήμα να τροφοδοτεί ωραία τον Νικλητσιώτη, το πλασέ στην κίνηση που επιχείρησε πέρασε άουτ

61′ Ο Βενέτης στόπαρε με το στήθος, σούταρε από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ

62′ Ο Ευαγγέλου με σουτ από το ύψος της περιοχής υποχρεώνει σε δύσκολη απόκρουση τον Τζήμα

64’ Ο Πετράκος πέρασε ωραία στον Κόλα μέσα στην περιοχή, με τον μέσο της Νίκης να χάνει κοντρόλ και να μην μπορεί να τελειώσει την επίθεση όπως θα ήθελε

65′ Κίτρινη στον Κόλλινς​

67′ Κίτρινη στον Βενέτη

​68′ Κίτρινη στον Παρασκευαΐδη

71’ Στη θέση του Γυφτοκώστα ο Μαζιώτης

87′ ΓΚΟΛ Η ΝΙΚΗ. Ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά ο Ναουμίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ

90’+6 Τέλος του αγώνα

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης, Βέργος (81’ Ζενούνης), Πετράκος, Νικλητσιώτης (60’ Κόλα), Μαλακασιώτης (77’ Παπαγεωργίου), Μέτσε, Κορέτα

Α.Ε. Καραϊσκάκης: Σιαράβας (83’ Ανδρούτσος), Παπανίκου, Λάμπρου, Γυφτοκώστας (71’ Μαζιώτης), Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χαρτσιάς, Ντατίδης, Ευαγγέλου, Λώττας, Βενέτης