Σαφώς ανώτερος ο Ολυμπιακός Β., 72-52 το Ρύσιο για την Α2 γυναικών

Άλλη μια νίκη με σκορ 72-52, σημείωσε ο Ολυμπιακός Β. επί της Αναγέννησης Ν. Ρυσίου για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 γυναικών στο Βόλο. Έτσι, η ομάδα των Μιχάλη Καπουρνιώτη και Μάριου Μπορίνου, διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Ο Ολυμπιακός Β. ήταν καλύτερος σ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 10′ με 25-15 και στο ημίχρονο με 37-29…

…Μάλιστα, η τεχνική ηγεσία ξεκίνησε στη βασική πεντάδα την 17χρονη Κατερίνα Νούλα, η οποία άφησε καλές εντυπώσεις, όπως επίσης εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε η Χαρά Ντελή που αγωνίστηκε στη συνέχεια..
Και στο τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» με ηγέτιδα τη Σουλτάνη και πολύ καλή αμυντικά τη Δημητριάδου (κέρδισε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντς) , ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό και διατήρησε σταθερή τη διαφορά στους 11 πόντους (σκορ 54-43).
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχες δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους τους. Το τελικό 72-52 ήταν απλά το επιστέγασμα της ανωτερότητας του Ολυμπιακού Β. που είχε ως πρώτες σκόρερς τις Σουλτάνη 28 (1 τρ), Ταντουρόφσκα 20 (4 τρ) και Δημητριάδου με 13π. και 15 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 25-15, 39-27, 54-43, 72-52
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα 2, Παγκαλίδου, Ντελή, Ταντουρόφσκα 20 (4), Σουλτάνη 28 (1), Τότση, Αγαγιώτη, Ζέρβα 8, Ζήτη, Αγκάνη 2, Δημητριάδου 12, Κοτσιάφτη.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ (Μυρβάλη): Μαραγκού 4, Κουλακιώτη 6, Καλομιτσίνη 12 (3), Καζαντζή 2, Μούρτου 8, Αγαθαγγελίδου, Ψάρρα 2, Ταυροπούλου, Τζίκου 16, Παπαδάκη 2, Βασλαματζή.