Όρθια με Τζήμα η Νίκη στο Βατάν

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στη Νίκη και τον Διαγόρα Σεβαστής, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Οι κυανόλευκοι χρειάστηκαν αρκετή δόση τύχης και μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση του Νίκου Τζήμα για να φύγουν αλώβητοι από το Βατάν, καθώς το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, διαδέχθηκε ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων στην επανάληψη.

Αν και η ισοπαλία σε μία δύσκολη έδρα όπως αυτή του Διαγόρα να θεωρείται θετικό αποτέλεσμα, όμως χάθηκε μία καλή ευκαιρία να μειωθεί η απόσταση από την κορυφή μετά το στραβοπάτημα του Απόλλωνα Λάρισας, που είναι και ο επόμενος αντίπαλος της βολιώτικης ομάδας.

Με Παπαδήμα και Βέργο στο κέντρο της άμυνας ο Ξηροφώτος

Τους Παπαδήμα και Βέργο προτίμησε ο Στέφανος Ξηροφώτος για να αντικαταστήσει το βασικό κεντρικό δίδυμο των «τιμωρημένων» Παρασκευαΐδη και Ναουμίδη. Την εστία υπερασπίστηκε ο Νίκος Τζήμας, στο αριστερό άκρο της άμυνας τοποθετήθηκε ο Δημολιός, στο δεξί ο Παπαγεωργίου, σε ρόλο ανασταλτικών μέσων οι Πετράκος και Μέτσε, τον Νικλητσιώτη στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και τον Μαλακασιώτη στη δεξιά και τον Κόλα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Κορέτα.

Κράτησε εύκολα το «μηδέν» στην άμυνα

Ο γρήγορος ρυθμός και η διάθεση των δύο ομάδων να αναζητήσουν το γκολ, δεν ήταν αρκετά για να σημειωθεί κάποιο τέρμα στο πρώτο μέρος του αγώνα ανάμεσα στον Διαγόρα Σεβαστής και τη Νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφριά υπεροχή, είχαν μία καλή ευκαιρία με τον Μπενίσκο στο 15’, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν το καθαρό μυαλό και την αγωνιστική πειθαρχία ώστε να κρατήσουν μακριά από την εστία τους, αντιπάλους και επικίνδυνες καταστάσεις.

Η διάθεση των δύο ομάδων φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 3’ ο Διαγόρας επισκέφτηκε με αξιώσεις τα καρέ του Τζήμα, με τον Μπενίσκο να γυρίζει προς το σημείο του πέναλτι, η μπάλα έφτασε στον Δεμηρτζόγλου, όμως το χλιαρό σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα η Νίκη απάντησε με τον Μέτσε, με το σουτ του Αλβανού μέσου να περνά λίγο άουτ. Στο 12’ η Νίκη λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Διαγόρα όταν τη μακρινή πάσα του Νικλητσιώτη στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, πρόλαβε ο Βασιλειάδης, πριν αυτή φτάσει στον Μαλακασιώτη που έβγαινε μόνος του. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι απειλητικά στα καρέ της βολιώτικης ομάδας. Ο Μυλωνάς έκανε τη σέντρα, ο Μπενίσκος έστρωσε όμορφα στον Δεμηρτζόγλου, με τον αμυντικό του Διαγόρα να σουτάρει άουτ. Στο 34’ οι γηπεδούχοι έχασαν την πιο μεγάλη τους ευκαιρία, όταν το ψιλοκρεμαστό σουτ του Μπενίσκου, έβγαλε δύσκολα ο Τζήμας.

Κυρίαρχος ο Διαγόρας στο 2ο μέρος

Παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το 2ο ημίχρονο του αγώνα καθώς ο Διαγόρας μπήκε αποφασισμένος να πετύχει το τέρμα που θα του έδινε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και να εκμεταλλευτεί τις διαφαινόμενες εκπλήξεις στα υπόλοιπα ματς του ομίλου.

Οι προθέσεις των παικτών του Κώστα Παπαδόπουλου φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 48’ του σουτ του Καρατζάογλου πέρασε μπλόκαρε ο Τζήμας ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καράμπελας εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Με δύο σουτ του Δεμηρτζόγλου στο 53’ και στο 55’ απείλησαν και πάλι οι γηπεδούχοι, με το πρώτο να εξουδετερώνει ο Τζήμας και το δεύτερο να περνάει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα η Νίκη είχε μία από τις ελάχιστες καλές στιγμές στο 2ο μέρος. Ο Πετράκος έβγαλε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων τον Νικλητσιώτη, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Στο 58’ και πάλι ο Δεμηρτζόγλου «όπλισε», όμως και πάλι ο Τζήμας ήταν εκεί αποσοβώντας την παραβίαση της εστίας του. Στο κόρνερ των γηπεδούχων η μπάλα στρώθηκε στον Μυλωνά, όμως το πλασέ του από πλεονεκτική θέση εξουδετέρωσε και πάλι ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Στο 67’ η Νίκη προσπάθησε να φανεί απειλητική με μακρινό σου του Μέτσε, με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι της εστίας του Βασιλειάδη. Η πίεση των γηπεδούχων συνέχισε να είναι ασφυκτική και στο δίλεπτο 69-70’ έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, με τους Μυλωνά και Μπενίσκο να μην βρίσκουν στόχο από θέση βολής. Στο 89’ ο Παπαδήμας έσωσε στην γραμμή την ομάδα του από βέβαιο τέρμα, όταν ο Μπενίσκος πλάσαρε τον Τζήμα, η μπάλα κυλούσε προς την εστία, με τον αμυντικό των κυανολεύκων να λέει «όχι». Στα λεπτά των καθυστερήσεων οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου κράτησαν με νύχια και με δόντια τους αντιπάλους μακριά από τα καρέ τους, διατηρώντας το μηδέν στην εστία τους, αποφεύγοντας μία οδυνηρή ήττα.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

3′ Ο Μπενίσκος έσπασε στο πέναλτι, ο Δεμηρτζόγλου έκανε το χλιαρό σουτ, άουτ η μπάλα

4′ Σουτ του Μέτσε, άουτ η μπάλα

12’ Ο Βασιλειάδης πρόλαβε τον Μαλακασιώτη πριν γίνει αποδέκτης της κάθετης του Νικλητσιώτη και βρεθεί απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων

15’ Σέντρα του Μυλωνά, αποδέκτης ο Μπενίσκος που έστρωσε στον Δεμηρτζόγλου, το σουτ που επιχείρησε όμως πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τζήμα

21′ Κίτρινη στον Νικλητσιώτη​

34′ Ο Μπενίσκος προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Τζήμα με σουτ του Μπενίσκου, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον πορτιέρο της Νίκης να διώχνει σε κόρνερ με εντυπωσιακή απόκρουση

45’+1’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

2ο ημίχρονο

48′ Σουτ του Καρατζάογλου, μπλοκάρει σταθερά ο Τζήμας

50′ Σέντρα του Σαμανίδη, στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος ο Καράμπελας απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

53′ Σουτ του Δεμηρτζόγλου, αποκρούει σε κόρνερ ο Τζήμας, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους

​55′ Σουτ του Δεμηρτζόγλου, άουτ η μπάλα

56′ Ο Πετράκος έβγαλε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων τον Νικλητσιώτη, το σουτ του μέσου της Νίκης πέρασε άουτ

58′ Σουτ του Δεμηρτζόγλου, διώχνει σε κόρνερ ο Τζήμας

59′ Στο κόρνερ ο Τζήμας δεν μπόρεσε να διώξει μακριά, η μπάλα στρώθηκε στον Μυλωνά, το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Τζήμας

65′ Κίτρινη στον Παπαδήμα

67′ Μακρινό σουτ του Μέτσε, άουτ η μπάλα​

69′ Ο Μπενίσκος γλίστρησε κι έχασε σημαντική ευκαιρία να πλασάρει από το σημείο του πέναλτι​

70′ Ο Μυλωνάς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τζήμα μέσα από την μικρή περιοχή, με τον πορτιέρο της Νίκης να σώζει την ομάδα του διώχνοντας με τα πόδια

​78′ Κίτρινη στον Πετράκο

81′ Ο Μυλωνάς από καλή θέση μέσα στην περιοχή της Νίκης έκανε κάτι ανάμεσα σε σέντρα και σουτ, χάνοντας ακόμη μία καλή ευκαιρία για την ομάδα του

89′ Ο Παπαδήμας σώζει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση, όταν ο Μπενίσκος πλάσαρε τον Τζήμα, η μπάλα κυλούσε προς την εστία με τον αμυντικό των φιλοξενούμενων να διώχνει την τελευταία στιγμή

90’+3’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Διαγόρας Σεβαστής (Κ. Παπαδόπουλος): Βασιλειάδης, Σκλιοπίδης, Σαμανίδης, Δημητρίου, Καλουσίδης, Καρατζάογλου, Δεμηρτζόγλου (78’ Γεωργίου), Τσαγκαράκης (87’ Τσαγκαράκης), Μπενίσκος, Μυλωνάς, Καράμπελας (60’ Κατσιαμήτας)

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Παπαγεωργίου, Δημολιός, Παπαδήμας, Βέργος, Πετράκος, Μέτσε, Μαλακασιώτης (85’ Αλεξανδρής), Νικλητσιώτης (77’ Σκοπελίτης), Κόλα (90+2’ Κόκκας), Κορέτα.