Βήμα τίτλου για τις κορασίδες του Ολυμπιακού Β., 60-57 την ΑΕΒΔ (photos)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε στην παράταση με 60-57 (κ.α 49-49) της ΑΕΒ Διμηνίου κι έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου κορασίδων στη Μαγνησία, καλύπτοντας τη διαφορά του ενός πόντου με τον οποίο είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο.
Οι «ερυθρόλευκες» σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο είχαν τον έλεγχο του αγώνα και προηγούνταν από οκτώ έως 14 πόντους. Στο β’ μέρος…

…η ΑΕΒΔ ισορρόπησε τον αγώνα, κάλυψε τη διαφορά και έτσι οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ.
Στην παράταση, ο Ολυμπιακός Β. αν και αγωνίστηκε στο μεγαλύτερο διάστημα χωρίς την Αρτεμισίου μα και χωρίς την Στάμου που είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ, (από την ΑΕΒΔ είχε αποβληθεί η Μοδέα),με πολλά ψυχικά αποθέματα, κατάφερε να φτάσει στη μεγάλη νίκη, πιθανότητα μια νίκη τίτλου.
Η νίκη των «ερυθρολεύκων» πανηγυρίστηκε έξαλλα, ενώ ιδιαίτερο χρώμα στην κερκίδα έδωσαν νεαροί αθλητές και αθλήτριες του Ολυμπιακού Β. και αθλήτριες της ΑΕΒΔ με τύμπανα και συνθήματα υπέρ των ομάδων τους
Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Μπούγλος Ι.
Δεκάλεπτα: 17-11, 29-21, 37-35, 49-49 κ.α, 60-57 στην παράταση
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου-Ράμμου): Νάνου, Τζανετοπούλου, Κανελλοπούλου 7, Λιόλιου, Στάμου 20 (2), Παρασχάκη, Αρτεμισίου 11, Σιμιτζή 22, Θέου, Γκέτσιου, Γκρίνια, Σπανού
ΑΕΒ ΔΙΜΗΝΙΟΥ (Λότφι): Κουτέ, Ράτζα, Πατρικίου 6, Μοδέα 14 (2), Μακρή 4, Μιχαηλίδου 32 (1), Βλιώρα, Παπανικολάου.