Νίκησαν και την ΑΕΒ Διμηνίου οι έφηβοι της Μεταμόρφωσης και έκαναν το 4Χ4

Εξαιρετική πορεία πραγματοποιεί η εφηβική ομάδα της Μεταμόρφωσης στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ. Με τέσσερις νίκες βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συγκάτοικο τον Γ.Σ. Βόλου. Οι δύο ομάδες έχουν τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (οκτώ βαθμούς).

Την περασμένη Κυριακή η Μεταμόρφωση νίκησε με 66-63 εκτός έδρας την ΑΕΒ Διμηνίου, ύστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό της Ν. Ιωνίας.
Οι παίκτες της Μεταμόρφωσης «παγίδευσαν» τους γηπεδούχους με την άμυνα ζώνης και έκαναν εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 6-19. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΑΕΒ Διμηνίου να μειώνει σε 21-26, αλλά με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα ο Σκουμής στην εκπνοή πέτυχε το 21-29, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Με «βομβαρδισμό» των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο και με επί μέρους σκορ 25-18, το σκορ διαμορφώθηκε 46-47, με το παιχνίδι να παίρνει «φωτιά». Στην τέταρτη περίοδο το ματς ήταν θρίλερ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα μέχρι και με +7 (60-53) τρία λεπτά πριν την λήξη.
Όμως, οι ψυχωμένοι έφηβοι της Μεταμόρφωσης με συνεχόμενα καλάθια των Χριστοδούλου και Κολιού πέρασαν μπροστά 63-64, 14′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Ο Χριστοδούλου έκλεψε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου από τον Στύλλα και με την εκπνοή έγραψε το τελικό 63-66 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των φιλοξενουμένων, φτάνοντας έτσι στην 4η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, αφού είχαν προηγηθεί οι νίκες επί του Αιολικού, του BC VOLOS και της Νίκης Βόλου.
Δεκάλεπτα: 6-19, 21-29, 46-47, 63-66
Διαιτητής: Γιούτσα, Μπουγλός
ΑΕΒΔ: (Σιδηρόπουλος): Στύλλας 14(4), Τσαντός 6, Γκιοκάι 3, Ι. Τσινίκας 20 (3), Ζαμπέτογλου, Σταθούρος, Μπιντάκας, Νίκολης 7 (1), Λιβογιάννης, Αυλογιάρης 8 (2), Αγαπητός 3 (1), Π. Τσινίκας 2.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Σκουμής 6 (1), Πούλιος, Καραγιαννόπουλος, Χριστοδούλου 23 (1), Κολιός 18, Παπουτσόγλου 4, Αντωνόπουλος, Σιμώτας, Καμβίτης 13, Κατσαούνης 2.