ΜΑΥΡΗ ΣΕΛΙΔΑ! Ντροπιαστική ήττα της Νίκης (5-0) από τον Απόλλωνα

Μία μαύρη σελίδα στην ιστορίας της πρόσθεσε η Νίκη Βόλου σήμερα (25/01) κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, από τον οποίο γνώρισε τη συντριβή με 5-0. Η βολιώτικη ομάδα δεν κατέβηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο, σβήνοντας την καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους και γνωρίζοντας μία ήττα που ανάλογή της θα πρέπει να γυρίσουμε στο 2000 για να συναντήσουμε και πάλι. Η Νίκη πλέον καλείται να μαζέψει τα κομμάτια της, να παίξει για την ιστορία της στα παιχνίδια του 2ου γύρου και να σχεδιάσει το μέλλον της με σοβαρότητα και υπευθυνότητα όπως αρμόζει σ’ έναν ιστορικό Σύλλογο.

Της έλειψε το γκολ στο 1ο μέρος

Σ’ ένα πρώτο ημίχρονο που η Νίκη ήλεγξε πλήρως το ρυθμό του αγώνα, που πάτησε στον βαρύ αγωνιστικό χώρο καλύτερα από τους γηπεδούχους, που έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 10ο λεπτό να προηγηθεί, βρέθηκε τελικά να είναι πίσω στο σκορ, χάρη σε μία αδράνεια της άμυνάς στο 27’, όταν ο Μηνάς πήρε το ριμπάουντ μετά από κόντρα της μπάλας και σκόραρε με δυνατό σουτ εντός της περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να μπορέσουν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Φιρινίδη.

Το φιλμ του 1ου ημίχρονου

3′ Σουτ του Διβανέ από το ύψος της περιοχής, πλάγιο άουτ η μπάλα!

7′ Σουτ του Νικλητσιώτη λίγο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, μπλόκαρε σταθερά ο Φιρινίδης

8′ Σουτ του Ιβανίδη, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζήμα η μπάλα

10′ Μετά από όμορφο ένα-δύο του Δημολιού με τον Νικλητσιώτη, ο τελευταίος βρέθηκε σε θέση βολής όμως το πλασέ του δεν βρήκε στόχο, περνώντας άουτ

27′ 1-0 για τον Απόλλωνα. Ο Μηνάς έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από διώξιμο των αμυντικών της Νίκης και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζήμα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει

34′ Σέντρα του Νικλητσιώτη, κεφαλιά του Παπαδήμα, μπλόκαρε ο Φιρινίδης

35′ Αδύναμο τεχνικό σουτ του Παρασκευαΐδη, άουτ η μπάλα

39′ Ο Βασίλιεβιτς σούταρε, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος, ο Παπαδήμας πήρε την κεφαλιά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

41′ Επικίνδυνη σέντρα του Διβανέ από δεξιά, διώχνει σωτήρια ο Παρασκευαΐδης

43′ Ωραία κάθετη μπαλιά του Βασίλιεβιτς, ο Κορέτα υπό την πίεση του Ιορδανίδη δεν θα μπορέσει να κάνει το κοντρόλ, για να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση

45’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Παράσταση για έναν ρόλο το 2ο ημίχρονο

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το 2ο ημίχρονο του αγώνα με τους παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο. Εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το μουδιασμένο ξεκίνημα των αντιπάλων πέτυχαν δύο τέρματα στο πρώτο πεντάλεπτο και από κει και πέρα έκαναν πάρτι απέναντι στην Νίκη που προσπάθησε να αντιδράσει με λανθασμένο τρόπο. Το 4ο και 5ο γκολ του Απόλλωνα έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στους γηπεδούχους ενώ για τους φιλοξενούμενους μία μαύρη σελίδα στην ιστορία τους.

Το φιλμ της επανάληψης

47′ 2-0 για τον Απόλλωνα. Ο Παπαδόπουλος γύρισε προς το σημείο του πέναλτι από μέσα αριστερά, ο Διβανές ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους

49′ 3-0 ο Απόλλων. Στην αντεπίθεση ο Απόλλων βρήκε εκτεθειμένη την άμυνα της Νίκης, με τον Μηνά να περνά στον Διβανέ, αυτός σέρβιρε στον Καρακατσάνη που με πλασέ έκανε το 3-0

58′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη, πάνω από το δεξί “Γ” της εστίας του Φιρινίδη η μπάλα

61′ Σουτ του Ιβανίδη, ψηλά  άουτ η μπάλα

65′ 4-0 ο Απόλλων Λάρισας. Ο Καρακατσάνης πέρασε εύκολα τον Παπαγεωργίου, σέρβιρε στον Σαχινίδη, με τον φορ της λαρισινής ομάδας να κάνει το 4-0 σαν σε προπόνηση

73′ 5-0 ο Απόλλων Λάρισας. Ο Σκούπρας σούταρε, ο Τζήμας απέκρουσε, το ριμπάουντ πήρε ο Σαχινίδης που εύκολα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

88′ Μακρινό σουτ του Καμπέρη, ψηλά άουτ η μπάλα

90’+1’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Απόλλων Λάρισας (Σ. Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Ιβανίδης, Αγρόδημος, Καρακατσάνης (68’ Σκούπρας), Σαχινίδης (77’ Συράκος), Διβανές, Μηνάς (74’ Καμπέρης)

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Δημολιός, Παπαδήμας, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης (68’ Σκοπελίτης), Πετράκος, Μέτσε, Μαλακασιώτης (62’ Παπαγεωργίου), Νικλητσιώτης (77’ Κόλα), Βασίλιεβιτς, Κορέτα