Ηττήθηκε στην Κω ο Ολυμπιακός Β.με 69-59 από τον Ιπποκράτη

Την ήττα με 69-59 από τον Ιπποκράτη στην Κω γνώρισε σήμερα η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, για το πρωτάθλημα της Α1 εθνικής κατηγορίας των γυναικών. Οι γηπεδούχες ήταν εξαιρετικές στο β’ ημίχρονο και όχι μόνο κέρδισαν τις Βολιώτισσες, αλλά κάλυψαν και τη διαφορά των 9 πόντων (63-54), με την οποία είχαν…

…ηττηθεί στον α’ γύρο.
Με πρώτα… βιολιά της Κεχαγιά και Κάλντγουελ (πέτυχαν 21 και 18 πόντους, αντίστοιχα), η ομάδα του Γιάννη Παπούλη κέρδισε το παιχνίδι
Στο α’ δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» ήταν καλύτερες (12-16 στο 7′) και είχαν το προβάδισμα, αλλά σταδιακά ο Ιπποκράτης βελτίωσε την άμυνα του και προσπέρασε στο ημίχρονο με 34-32. Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε μετά τι 25′, όταν ο Ιπποκράτης έλεγξε πλήρως το ρυθμό του αγώνα και ξέφυγε με 51-41 (28′), ενώ η μέγιστη τιμή ήταν το +15 (66-51 στο 37′)… Στο τέλος λίγο έλειψε ο Ιπποκράτης να χάσει τη διαφορά της ήττας στον α’ γύρο, αλλά η Δεληγιάννη ευστόχησε μόνο σε μία βολή.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-20, 34-32(ημ.), 53-45, 69-59
Διαιτητές: Γρίβα- Χρηστίδης Ηλ.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Κασάπογλου 6, Χελιώτη 5, Κεχαγιά 21(2), Γούναρη 9, Γιαννακοπούλου 4, Κουφογιάννη 4, Σαράγια, Καλλέργη, Κάλντγουελ 18, Πατμίου, Δρεττάκη 2, Ντούλα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 11(1), Αγαγιώτη, Σουλτάνη 4, Ταντουρόφσκα 17(3), Ζέρβα 13, Ζήτη 2, Δεληγιάννη 12, Σαρακατσάνη, Χατζηγιάννη, Θωμά.