Οργή στον Τηλυκράτη για Σιδηρόπουλο

Ως βασικό υπεύθυνο για την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι με τους Μαύρους Αετούς στο Ελευθεροχώρι, θεωρούν στον Τηλυκράτη τον διαιτητή Σιδηρόπουλο. Οι άνθρωποι του νησιώτικου συλλόγου έχουν θέσει στο στόχαστρο τον ρέφερι του Συνδέσμου Πέλλας, υποστηρίζοντας πως για κάποιον ανεξήγητο λόγο άλλαξε τη διαιτητική συμπεριφορά του στο δεύτερο ημίχρονο, «προκαλώντας το γέλιο και των δύο ομάδων με τα σφυρίγματά του».

Από τη Λευκάδα σημειώνουν πως στο 50ο λεπτό ο εν λόγω ρέφερι εσφαλμένα υπέδειξε ένα πέναλτι και μία αποβολή στην ίδια φάση, χωρίς να έχει διαμαρτυρηθεί πρώτα κάποιος από τους γηπεδούχους. Επισημαίνουν ειδικά πως έχει αλλάξει ο σχετικός κανονισμός, πράγμα που σημαίνει ότι «κάθε πέναλτι δεν είναι απαραιτήτως και κίτρινη κάρτα». Εν προκειμένω οι ιθύνοντες του Τηλυκράτη τονίζουν πως η ομάδα τους καταδικάστηκε από αυτή την απόφαση, καθώς κλήθηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο για 40 λεπτά και ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0. Γενικώς, χαρακτηρίζουν τον Σιδηρόπουλο αρνητικό πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, υπενθυμίζοντας πως δεν είναι λίγες οι ομάδες που έχουν εκφράσει τα παράπονά τους για τον συγκεκριμένο διαιτητή.