Είναι τρέλα με τη νέα της φανέλα / Νίκη Β. – ΑΕΚ 3-1

Σαφώς ανώτερη ομάδα η Νίκη από την ΑΕΚ, επέβαλε τον ρυθμό της σ’ όλο τον αγώνα, κινδύνεψε ελάχιστα η εστία της, ενώ πέρα από τα τρία τέρματα που πέτυχε, δημιούργησε πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στην κιτρινόμαυρη περιοχή για να πετύχει ακόμα περισσότερα τέρματα.

Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό μετά το 80′ όταν ο κ. Τζαναβάρας άλλαξε όλους τους θεωρητικά βασικούς, με συνέπεια σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις της αθηναϊκής ομάδας να… …καταφέρει να μειώσει σε 2-1.

Όμως η Νίκη είχε έτοιμη την απάντησή της και με τον Ισαάκ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 3-1, σκορ που είναι πέρα για πέρα δίκαιο με βάση την εμφάνιση των δύο ομάδων.

Η νέα φανέλα φαίνεται να έδωσε ακόμα περισσότερη αίγλη στο βολιώτικο συγκρότημα που από αγώνα σε αγώνα δείχνει να «δένει» ενώ η ποιότητα ειδικά στη μεσαία γραμμή ξεχυλίζει.

4-2-3-1 επέλεξε ο Τζαναβάρας

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Παναγιώτης Τζαναβάρας τοποθετώντας τον Μανώλη Αποστολίδη κάτω από τα δοκάρια, τον Ζουλιώτη στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Σοϊλέδη στο δεξί, Ρεπετσά και Γκότοβο ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Μασάνα και Μπακάλη στον άξονα σε ανασταλτικό ρόλο, Γέσιτς στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και Μανουσάκη στη δεξιά, τον Τζιώρα στο κέντρο της επίθεσης και τον Γκολόσεβατς σε ρόλο οργανωτή.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

9′ Ο Γκολόσεβατς σέντραρε γλυκά στην περιοχή του Βούρα, ο Μπακάλης απογειώθηκε και με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα προς την εστία της ΑΕΚ, με τους κιτρινόμαυρους αμυντικούς να διώχνουν με υπερένταση

10′ Εκτέλεση κόρνερ του Μανουσάκη, με υπερένταση ο Βούρας έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στο βάθος της εστίας του

10′ Μασάνα την κεφαλιά από κόρνερ του Γέσιτς με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ

15′ Ο Ρόβας εξαπέλυσε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής της Νίκης, με την μπάλα να κοντράρει σε πόδια κυανόλευκων αμυντικών και να καταλήγει άουτ

33′ Ο Γκολόσεβατς από μέσα αριστερά άδειασε τον αντίπαλο αμυντικό, σημάδεψε τον Γέσιτς στο σημείο του πέναλτι, όμως το σουτ του Σέρβου πέρασε άουτ

35′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Γέσιτς έκανε ότι ήθελε τους παίκτες της ΑΕΚ από δεξιά, σέντραρε με εξωτερικό φάλτσο με τον Σοϊλέδη να κάνει το 1-0 με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή του ανήμπορου να αντιδράσει Βούρα

2ο ημίχρονο:

47′ Ο Τζιώρας υπό πίεση προσπάθησε να πλασάρει τον Βούρα όμως ο πρώην πορτιέρο της Νίκης αποσόβησε την ισοφάριση

70′ Δοκάρι και πέναλτι για τη Νίκη. Γυριστή κεφαλιά του Αναστασόπουλου με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βούρα στη συνέχεια ο Τζανετόπουλος ανέτρεψε τον Τζιώρα με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι

71′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη και 2-0. Ο Γέσιτς έστειλε την μπάλα με δύναμη στη δεξιά γωνία του Βούρα από το σημείο του πέναλτι κάνοντας δύο τα τέρματα της ομάδας του.

86′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Καρβισόπουλος μείωσε το σκορ με σουτ από το ύψος της περιοχής της Νίκης διαμορφώνοντας το Νίκη – ΑΕΚ 2-1

90’+1′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Ισαάκ άνοιξε λογαριασμό με την ομάδα της Νίκης κάνοντας το Νίκη – ΑΕΚ 3-1

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης (72′ Ταΐρης), Ζουλιώτης (74′ Μπιτσάκος), Σοϊλέδης (65′ Παπαδόπουλος), Γκότοβος (74′ Γιώτας), Ρεπετσάς, Μασάνα (65′ Αναστασόπουλος), Μπακάλης (80′ Ακάσου), Μανουσάκης (74′ Πιτταράς), Τζιώρας (72′ Τσίτας), Γκολόσεβατς (65′ Ισαάκ), Γέσιτς (72′ Χαρτσιάς)

ΑΕΚ: Βούρας, Αργυρίου (58′ Τζανετόπουλος), Ρόβας, Σταθάκης (58′ Τσουκαλάς), Κορδέρο (69′ Παλιαρούτας), Γρόντης (64΄ Καρβιρόπουλος), Μπρέσεβιτς (80′ Ζιβάνοβιτς), Ανάκογλου (83′ Τσέβας), Δημιόγκα(46′ Πεταυράκης), Τσουμάγκας, Τσούπρος (73′ Ντουμπερέτ)