Αποχαιρέτησε το Κύπελλο, το “βλέμμα” στο πρωτάθλημα

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε η Νίκη από την ΑΕ Καραϊσκάκης στον τελικό του 2ου ομίλου για τον θεσμό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και κατά συνέπεια αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Σ’ ένα παιχνίδι που δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο αξιώσεων και η έλλειψη κινήτρου ήταν ολοφάνερη, η ομάδα της Άρτας επικράτησε χάρη σ’ ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με σκόρερ τον Καραγιαννίδη.

Ο Στέφανος Ξηροφώτος προτίμησε να ξεκουράσει τους Παρασκευαΐδη, Νικλητσιώτη και Πετράκο, κάτι που φάνηκε να επηρεάζει την γενικότερη απόδοση της ομάδας. Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν να «απαντήσουν» στην επανάληψη, χωρίς όμως να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Σιαράβα. Παίκτες, πάγκος και κερκίδα διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον κ. Διώτη, στη φάση του 62’ όταν ο Κορέτα ανατράπηκε από τον Σιαράβα και ο διαιτητής έδειξε «παίζετε».

Οι κυανόλευκοι επικεντρώνονται πλέον στο πρωτάθλημα ενόψει της δύσκολης σειράς αγώνων που ακολουθεί, αρχής γενομένης από το παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στον Εθνικό Φιλιππιάδας. Ο βαθμός δυσκολίας των αγώνων αυξάνει σημαντικά στη συνέχεια καθώς για τη Νίκη ακολουθούν δύο εκτός έδρας εξορμήσεις (Ιστιαία, Τηλυκράτης) πριν επιστρέψει για να αντιμετωπίσει την Πύδνα στο «Π. Μαγουλάς».

Με εκπλήξεις η 11αδα και η 18αδα της Νίκης

Με τον Γαρυφαλλόπουλο και τον Σκοπελίτη στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος. Ο κυανόλευκος τεχνικός ολοκλήρωσε το ροτέισον αφήνοντας Νικλητσιώτη και Πετράκο εκτός 18αδας, ενώ και ο Παρασκευαΐδης είχε παραμείνει στον Βόλο. Έτσι στην εστία τοποθετήθηκε ο Τζήμας, στο αριστερό άκρο της άμυνας τοποθετήθηκε ο Δημολιός και στο δεξί ο Παπαγεωργίου, ο Παπαδήμας πήρε τη θέση του Παρασκευαΐδη δίπλα στον Ναουμίδη, Μέτσε και Βέργος αποτέλεσαν τους αμυντικούς μέσους, ο Σκοπελίτης κάλυψε την δεξιά πτέρυγα της επίθεσης, ο Γαρυφαλλόπουλος την αριστερή, ο Κόλα σε ρόλο επιθετικού χαφ και ο Κορέτα στην κορυφή της επίθεσης.

Με «κρύο» γκολ το προβάδισμα ο Καραϊσκάκης

Σ’ ένα πρώτο ημίχρονο που οι δύο ομάδες δεν έδειξαν την απαραίτητη διάθεση και την ενέργεια για να δημιουργήσουν και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, οι «Αρτινοί» ήταν αυτοί που ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Καραγιαννίδης στο 42’. Συγκεκριμένα σε κόρνερ των τυπικά γηπεδούχων που εκτέλεσε ο Χαρτσιάς, Αβραμίδης και Καραγιαννίδης έπαιξαν «βόλεϊ» στην περιοχή των κυανόλευκων, με τον τελευταίο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Η Νίκη είχε μία καλή στιγμή με τον Σκοπελίτη στο 20’ όταν σε σέντρα του Γραρυφαλλόπουλου δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι από κοντινή θέση.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου:

2′ Ο Λάμπρου από τα αριστερά επιχείρησε σέντρα σουτ, ο Χαρτσιάς έγινε αποδέκτης της μπάλας, όμως το σουτ δεν βρήκε στόχο

5′ Σουτ του Μπεκατώρου, μπλοκάρει εύκολα ο Τζήμας

20′ Σέντρα του Γαρυφαλλόπουλου, κεφαλιά του Σκοπελίτη από κοντινή θέση, άουτ η μπάλα

21′ Κίτρινη στον Κόλλινς

23′ Σουτ του Χαρτσιά, άουτ η μπάλα

26′ Μαζιώτης και Κόλλινς έπαιξαν το ένα-δυο, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Τζήμα, όμως το πλασέ του κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα της Νίκης

33′ Μακρινό σουτ του Σκοπελίτη, μπλόκαρε ο Σιαράβας

42’ 1-0 για τον Καραϊσκάκη. Εκτέλεση κόρνερ για τον Καραϊσκάκη με τον Χαρτσιά, την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Αβραμίδης, ο Καραγιαννίδης στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά το 1-0

45’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Έμεινε το 1-0, «φωνάζει» για πέναλτι η Νίκη

Η Νίκη δεν βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να απαντήσει στο γκολ του Καραϊσκάκη από τον πρώτο ημίχρονο, καθώς βρήκε απέναντί της μία καλά οργανωμένη άμυνα. Αν και οι ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Σιαράβα ήταν λίγες, εντούτοις η βολιώτικη ομάδα θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει σε δύο τρεις περιπτώσεις με πρωταγωνιστή τον Κορέτα. Σε μία από αυτές η Νίκη ζήτησε έντονα πέναλτι σε ανατροπή του επιθετικού της ομάδας από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

50′ Σουτ του Μαζιώτη, άουτ η μπάλα

52’ Σουτ του Κορέτα σώζει την ομάδα του ο Αβραμίδης διώχνοντας πριν η μπάλα καταλήξει στην εστία της ομάδας του

61’ Κίτρινη στον Μαζιώτη

62’ Ο Κορέτα ανατρέπεται από τον Σιαράβα, «παίζετε» δείχνει ο κ. Διώτης, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από παίκτες, πάγκο και κερκίδα

70’ Φάουλ του Κόλα από δεξιά, κεφαλιά του Κορέτα από καλή θέση, μπλοκάρει στη δεξιά του γωνία ο Σιαράβας

76’ Αδύναμο σουτ του Βελέτη στην αγκαλιά του Τζήμα

80′ Ο Κορέτα σε θέση τετ α τετ δεν μπορεί να νικήσει τον Σιαράβα που μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

89′ Κίτρινη στον Ζυγκερίδη

90+4’ Λήξη της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καραϊσκάκης: Σιαράβας, Παπανίκου, Λάμπρου, Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς (66’ Ζυγκερίδης), Χαρτσιάς (79’ Γούλας), Βελέτης, Μαζιώτης (88’ Γυφτοκώστας), Μπεκατώρος, Ντατίδης

Αναπληρωματικοί: Γυφτοκώστας, Τσάκαλος, Καψάλης, Γούλας, Ηλίας, Ζυγκερίδης, Ανδρούτσος

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαγεωργίου (81’ Αλεξανδρής), Δημολιός, Παπαδήμας, Ναουμίδης, Βέργος, Μέτσε, Κόλα (71’ Μαλακασιώτης), Σκοπελίτης (64’ Βασίλιεβιτς), Γαρυφαλλόπουλος, Κορέτα

Αναπληρωματικοί: Τσιανάκας, Χουζούρης, Βασίλιεβιτς, Μαλακασιώτης, Χατζόγλου, Ράπτης, Αλεξανδρής