ΝΙΚΗσε Φιλιππιάδα και παραμένει στο “κόλπο”

Η Νίκη έστω και δύσκολα κατέκτησε το 5ο σερί τρίποντο, κερδίζοντας τον Εθνικό Φιλιππιάδας (2-1), παρέμεινε σε διαχειρίσιμη απόσταση από την κορυφή και συνεχίζει να παλεύει παιχνίδι με το παιχνίδι για τον στόχο της, που επιβάλλεται να είναι η κατάκτηση του τίτλου. Οι «Βολιώτες» σπατάλησαν ένα ημίχρονο καθώς δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 58’ με τον Πετράκο αλλά κυρίως βρήκαν απάντηση στην ισοφάριση του Εθνικού (64’) χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέτσε.

Η επάνοδος του Αλεξανδρή

Τον Στέλιο Αλεξανδρή επέλεξε ο Στέφανος Ξηροφώτος να αντικαταστήσει τον «τιμωρημένο» Παπαδήμα και ο νεαρός μεσοαμυντικός τον δικαίωσε. Ειδικά στο πρώτο μέρος είχε καλά ανεβάσματα και με τον Φίλιππο Σκοπελίτη δημιούργησαν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Στα αμυντικά του καθήκοντα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Την εστία για μία ακόμη φορά υπερασπίστηκε ο Νίκος Τζήμας, στο αριστερό άκρο της άμυνας τοποθετήθηκε ο Δημολιός, Παρασκευαΐδης και Ναουμίδης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, στο «6» ο Πετράκος και στο «8» ο Μέτσε, την δεξιά πτέρυγα της επίθεσης κάλυψε ο Σκοπελίτης, την αριστερή ο Νικλητσιώτης, ο Κόλα σε ρόλο οργανωτή και ο Κορέτας στην κορυφή της επίθεσης.

Φόρτσαρε για 15 λεπτά

Φορτσάτη και με στόχο να καθαρίσει το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, μπήκε η Νίκη στο παιχνίδι κόντρα στον Εθνικό Φιλιππιάδας. Οι κυανόλευκοι είχαν δύο κλασικές ευκαιρίες στο διάστημα αυτό όμως ούτε το σουτ Νικλητσιώτη στο 2ο λεπτό αλλά ούτε κι αυτό του Κόλα στο 12’ βρήκαν στόχο. Το πρώτο πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων και το δεύτερο εξουδετέρωσε με γροθιές ο Μολώνης. Στο υπόλοιπο μισάωρο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ με ανορθόδοξο τρόπο, κυρίως με γεμίσματα από τη μεσαία γραμμή που εύκολα εξουδετέρωναν οι αμυντικοί του Εθνικού Φιλιππιάδας.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

2’ Ο Αλεξανδρής έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Νικλητσιώτης έπιασε το μονοκόματο σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Μολώνη

7’ Κίτρινη στον Τσιφλίδη

12’ Ο Κόλα από θέση βολής και μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μολώνη που απέκρουσε με γροθιές το δυνατό σουτ του μέσου της Νίκης

15’ Ωραίος συνδυασμός Αλεξανδή και Σκοπελίτη από τα δεξιά, σέντρα «ξυράφι» του πρώτου, δεν πήρε την κεφαλιά ο Κορέτα

26′ Ο Μέτσε έστρωσε στον Κόλα, το σουτ με το εξωτερικό του τελευταίου πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Μολώνη

31’ Ο Νικλητσιώτης πέρασε με εκτέλεση φάουλ από το χώρο της μεσαίας γραμμής εντός περιοχής του Μολώνη στον Σκοπελίτη, το σουτ του οποίου κόντραρε σε αμυντικό των φιλοξενούμενων και απομακρύνθηκε

34’ Ο Μπαστάνης ντρίπλαρε τον Τζήμα εκτός περιοχής, ο τερματοφύλακας της Νίκης τον ανέτρεψε, ο κ. Μπεκιάρης καταλόγισε το φάουλ, όμως θεωρώντας πως ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού Φιλιππιάδας δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ έδειξε την κίτρινη κάρτα στο πορτιέρε των γηπεδούχων.

45′ Ο Κόλα κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο ίδιος, στο τείχος η μπάλα και τέλος του 1ου ημιχρόνου​

Βρήκε απάντηση στην ψυχρολουσία του 1-1

Η Νίκη μπορεί να προηγήθηκε στο 58’ με τον Πετράκο βάζοντας τις βάσεις για ακόμη ένα τρίποντο, όμως έξι λεπτά αργότερα ήρθε η ψυχρολουσία όταν ο Μιχάλης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πάνω από ένα λεπτό καθώς στην επόμενη φάση η Νίκη κέρδισε πέναλτι σε προσπάθεια του Μέτσε, με τον νεαρό μέσο να αναλαμβάνει και την εκτέλεση διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

47′ Κίτρινη κάρτα στον Κουμπή

47’ Γυριστό σουτ του Σκοπελίτη από πλάγια θέση, άουτ η μπάλα

56’ Φάουλ από τα δεξιά για τη Νίκη, απ’ ευθείας προτίμησε να το εκτελέσει ο Νικλητσιώτης, η μπάλα χτύπησε στο τείχος

58′ Γκολ για τη Νίκη. Ο Νικλητσιώτης γέμισε με φάουλ στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Παρασκευαΐδης την πρώτη κεφαλιά προς την μικρή περιοχή και ο Πετράκος με δεύτερη κεφαλιά από τα δύο μέτρα άνοιξε το σκορ για τη Νίκη

61’ Κίτρινη στον Άτσκα

61’ Κίτρινη στον Μέτσε

64’ 1-1 για τον Εθνικό. Οι παίκτες της Νίκης δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα από την περιοχή τους, αυτή στρώθηκε στον αμαρκάριστο Μιχάλη που με πλασέ ισοφάρισε για τον Εθνικό

65′ Πέναλτι για τη Νίκη. Το πέναλτι κέρδισε ο Μέτσε όταν σε προσπάθειά του εντός της αντίπαλης περιοχής, ανατράπηκε από τον Μανιώτη με τον κ. Μπεκιάρη αμέσως να δείχνει την άσπρη βούλα

66′ 2-1 για τη Νίκη. Ο Μέτσε ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Μολώνη που προτίμησε να πέσει αριστερά

76′ Καλό σουτ του Μπαλογιάννη, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τζήμα η μπάλα

80’ Κίτρινη στον Πετράκο

90+2’ 2η κίτρινη και κόκκινη για τον Άτσκα

90+3’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Αλεξανδρής, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Πετράκος (81’ Παπαγεωργίου), Μέτσε, Νικλητσιώτης (72’ Βασίλιεβιτς), Κόλα, Σκοπελίτης (90+1’ Τσιανάκας), Κορέτα

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιώργος Γιάννος): Μολώνης, Μανιώτης, Δανάϊ, Δημουλάς (90’ Μαλάτος), Κουμπής, Τσιουλάης, Μπαστάνης, Άτσκα, Τσιφλίδης (60’ Παπακίτσιος), Μπαλογιάννης, Μιχάλης

Διαιτητής: Λάμπρος Μπεκιάρης

Βοηθοί: Γεώργιος Στεφανής, Δημήτρης Τίκας