Νίκησε και στην “αγγαρεία” ο ΠΑΟ, 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου μετά το 4-0 στη Λεωφόρο επί του Αστέρα Τρίπολης, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να κλείσει το ζευγάρι με νίκη και στο “Θ. Κολοκοτρώνης” (1-0). Οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν κάτι ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους “πράσινους” να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους, όταν στο 22′ ο Αθανασιάδης έδιωξε τη μπάλα

σε κόρνερ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λέτο.
Το “τριφύλλι” μπήκε πιο ορεξάτο στο δεύτερο 45λεπτο και έψαξε ένα γκολ, όμως ο Αθανασιάδης αντέδρασε σωστά τόσο στο 55′, όταν ο Τσουκαλάς παραλίγο να παραβιάσει την εστία της ομάδας του, όσο και στο 62′ αποκρούοντας την προσπάθεια του Εμποκού.
Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν η ισοπαλία, καθώς στο 92′ ο Μαρινάκης εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Μέστο και με κεφαλιά νίκησε τον Αθανασιάδη.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Χαραλαμπίδης): Αθανασιάδης, Καλτσάς (64′ Δημούτσος), Ευαγγέλου, Βιτάλι, Γιαννούλης, Μακροστέργιος, Τσουκαλάς (64′ Ιγκλέσιας), Μπαστιάνος, Τσιλιανίδης, Στανισάβλιεβιτς (74′ Φαρίνια), Ιωαννίδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Μέστο, Μολέντο, Ευαγγέλου, Χουχούμης, Μπουμάλ (74′ Μαρινάκης), Ρέις, Λουντ, Βλαχοδήμο, Λέτο (61′ Μολίνς), Εμποκού (66′ Χατζηγιοβάννης).