Ο Δήμος Βόλου βράβευσε τους κορυφαίους αθλητές της χρονιάς (140 photos)

Στην κατάμεστη αίθουσα του κλειστού θεάτρου του Πολιτιστικού Κέντρου της Νέας Ιωνίας, πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τετάρτης 1/3 η γιορτή του ερασιτεχνικού αθλητισμού του Δήμου Βόλου, από τη Διεύθυνση Αθλητισμού του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ, με τη βράβευση των κορυφαίων αθλητών του 2016. Πλήθος αθλητών, αθλητριών, παραγόντων, γονέων και φίλων του αθλητισμού έδωσαν το «παρών» σε μια εκδήλωση που είχε μεγάλη επιτυχία.

 

 

Την εκδήλωση παρουσίασαν οι Δημήτρης Πέγιος και Απόστολος Γαλάτης.

 
Οι κορυφαίοι αθλητές που βραβεύτηκαν, επιλέχτηκαν σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια:

Α’) Διακριθέντες αθλητές-αθλήτριες αθλητικών συλλόγων με έδρα το Δήμο Βόλου, σε Ολυμπιακά αγωνίσματα για επιτυχίες: Συμμετοχή σε Ολυμπιακούς αγώνες, συμμετοχή σε παγκόσμια πρωταθλήματα, έως 8η θέση σε πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα και επίδοση ή ισοφάριση αντίστοιχου ρεκόρ, Βαλκανικά πρωταθλήματα μέχρι και 3η θέση, Πανελλήνια πρωταθλήματα μόνο για την 1η θέση ή επίδοση / ισοφάριση αντίστοιχου ρεκόρ και 1η θέση για τα Πανελλήνια σχολικά πρωταθλήματα.

Β’) Αθλητές συλλόγων με έδρα το Δήμο Βόλου, που σημείωσαν μόνο διεθνείς επιτυχίες σε μη ολυμπιακά αθλήματα όπως παραπάνω.

Γ’) Ομάδες με άνοδο σε Εθνική κατηγορία μετά από αγωνιστική δραστηριότητα την περίοδο 2015-2016.

Επίσης βραβεύτηκαν και ο κορυφαίοι ερασιτέχνες αθλητές στα ομαδικά αθλήματα που αναδείχτηκαν με τη σημαντική συνεισφορά της ψηφοφορίας των αθλητικών συντακτών των τοπικών μέσων ενημέρωσης.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες που τιμήθηκαν

Οι κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες που βραβεύτηκαν στην χθεσινή εκδήλωση ήταν οι εξής:

Αθλητές ΑμεΑ: Θεοδώρα Μούτσιου. Από τον Αθλητικό Σύλλογο ΑμεΑ Μαγνησίας «Πειρατές» οι: Ελένη Καλατζή (αθλήτρια)-Βιολέτα Διαλετάρα (πιλότος), Αθηνά Ανεστοπούλου (αθλήτρια)-Σοφία Σχίζα (πιλότος), Γιώργος Παρίσσης, Κωνσταντίνος Σιάρας, Παναγιώτης Αλεξανδράκης, Σταμάτης Αλεξάνογλου, Σταματία Μένεγα.

Από το Αθλητικό Σωματείο ΑμεΑ «Οι Αργοναύτες»:Γιώργος Καρνιαβούρας, Ειρήνη Αγλαΐνη, Απόστολος Τσιαούσης, Γιώργος Τασιούλης, Δημήτρης Μπαρμπαγεωργόπουλος, Γιώργος Συριής, Παναγιώτης Καρακώστας.

Αθλητές με υψηλές διακρίσεις: Γιάννης Καλανδαρίδης (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κωπηλασία), Αναστασία Βόντζου (ΝΟΒΑ – κωπηλασία), Ιωάννα Μπίλλη (Α.Ο. Μαγνησίας – στίβος), Μαργαρίτα Γεωργούδη (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κωπηλασία), Βασίλης Κουκουτής (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κωπηλασία), Ιωάννα Μπιτζηλαίου (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κωπηλασία), Γιώργος Στάμος (ΝΟΒΑ – κωπηλασία), Νίκος Δεμελής (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κωπηλασία), Παναγιώτης Ψαρρός (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κωπηλασία), Δημήτρης Κυριαζής (ΕΟΣ Βόλου – χιονοδρομία), Μαρίνος Γεωργίου (ΝΟΒΑ – ιστιοπλοΐα), Βασιλική Κοφίδη (ΝΟΒΑ – συγχρονισμένη), Ευαγγελία Κουτίδη (ΝΟΒΑ – συγχρονισμένη), Παρασκευή Κοφίδη (ΝΟΒΑ – συγχρονισμένη), Κατερίνα Φουκαλά (ΝΟΒΑ – συγχρονισμένη), Γιώργος Βελιάδης (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κολύμβηση), Γιάννης Στάμος (Ολυμπιακός Βόλου – κολύμβηση), Γρηγόρης Σχιζοδήμος (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κωπηλασία), Ισμήνη Νόνη (ΝΟΒΑ – κωπηλασία), Έφη Φλώρου (Νίκη – στίβος), Ιωάννα Παρισάκη (Αργώ – μπιτς βόλεϊ), Λυγερή-Αθανασία Βούλγαρη (ΠΑΟΒ – πάλη).

Αθλητές με διεθνείς επιτυχίες σε μη Ολυμπιακά αθλήματα: Στεφανία Ζαχείλα (Ακαδημία Βαρέων Αθλημάτων Βόλου «Ολυμπιονίκης» – πάλη στην άμμο).

Αθλητές με Πανελλήνιες επιτυχίες: Αικατερίνη-Μαρία Αντάμη (ΝΟΒΑ – κανόε καγιάκ), Μαρία-Ευαγγελία Λαγάρα, Ευρυδίκη Σιώρου, Αλέξανδρος Νικολόπουλος, Θεόδωρος Ρήγας, Ελευθέριος Ιωάννου, Γρηγόριος Σαμψών, Αλίκη Καρανάσιου, Αικατερίνη Μπουραζάνα (ΝΟΒΑ – καταδύσεις), Δήμητρα Τσουκαλά (Νίκη – στίβος), Αναστασία Μεντεκίδη, Ιωάννης Κοντοβάς, Ελισάβετ Γρηγοριάδη, Κωνσταντίνα Νικοβιώτ, Αλεξία Κιώσια, Αθανασία Λουκάκη, Δημήτρης Αναστασάκης, Στέλιος Αγιώτης, Αλέξανδρος Μιαρίτης (Νίκη – κολύμβηση), Αγαθή Βλάχου, Γιώργος Τζώρτζης (ΝΟΒΑ – κολύμβηση), Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας), Γιώργος Παπασακελλαρίου, Ειρήνη Βαρελοπούλου, Άσπα Γιάννου, Ευαγγελία Δεμελή, Δημήτρης Γλιάτης, Βασίλης Μπαρούτας, Έλενα Αγιώτη, Αναστασία Καλανδαρίδη, Χαράλαμπος Μυρίντζος, Δημήτρης Ζωγράφος, Δημήτρης Καπουρτίδης, Παναγιώτης Πρωτοψάλτης (ΟΕΑ/ΝΑΒ – κωπηλασία), Γιώργος Μαραγκός, Δημήτρης Καραδέμητρος, Αστέριος Καραγιάννης, Νίκος Παρασκευάς (ΝΟΒΑ – κωπηλασία), Χρήστος Μαυρίδης, Μαρκέλλα Τζουμπουσλή (ΠΑΟΒ – πάλη), Σωτήρης Μπρέτας, Θεόδωρος Σταύρου (Άκρατος – ποδηλασία), Ιωάννης Σιούρας, Ιωάννης Ρωμανίδης, Ιωάννης Αντωνιάδης, Μάριος Ντάγκας, Γεωργία-Ευαγγελία Αντωνίου, Βασιλική Κατοίκου, Βασιλική Τάσιου, Έλλη-Ιωάννα Καρπίδα, Μάριος Σιούρας, Ευάγγελος Αθανασιάδης, Ν. Σακελλαρόπουλος, Γιώργος Μαραγκός (ΣΣΒ – σκοποβολή), Ελένη Φραγκάκη, Χρύσα Ιωάννου, Ελένη Φράγκου, Ζωή Καράγγελου, Μαρία Μπουντούκου, Δήμητρα Ουρανίτσα, Ευθαλία Παγώνη, Κωνσταντίνα Γρηγορίου, Χριστίνα Βαλιανάτου, Γεωργία Ματζαφλέρη, Ιφιγένεια Καραγιάννη, Ζωή Καρούτσου (ΝΟΒΑ – συγχρονισμένη), Μαρία-Ζωή Λημνιώτη (Νικομάχος – τάε κβον ντο), Παναγιώτα Μπαζάκα, Ελένη Γαρυφαλλίδου (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας – τζούντο), Ευρυδίκη Δημητρώφ, Μαρία-Ελένη Τσιοβόλου, Θεόδωρος Παπαπαναγιώτου, Σοφία Αγαγιώτη-Γεωργουλά, Σταύρος Θεοφανίδης, Σταύρος Τσιόβολος (ΕΟΣ Βόλου – χιονοδρομία).

Ερασιτέχνες αθλητές ομάδων (σύμφωνα με τις ψήφους των αθλητικών συντακτών): Χρήστος Ζαρογιάννης (Γ.Σ. Βόλου – καλαθοσφαίριση ανδρών), Ραφαέλα Σουλτάνη (Ολυμπιακός – καλαθοσφαίριση γυναικών), Γιώργος Ναουμίδης (Νίκη – ποδόσφαιρο ανδρών), Χρύσα Γάτσιου (Βόλος 2004 – ποδόσφαιρο γυναικών), Αντώνης Τερνιώτης, Εμμανουήλ Ιτούδης, Στέλιος Κόκκας (Αργώ – πετοσφαίριση ανδρών, όπου υπήρχε τριπλή ισοψηφία), Δέσποινα Ντάϊαμου (Νίκη – πετοσφαίριση γυναικών), Χρυσόστομος Δανιήλ, Γιώργος Στεργίου, Γιώργος Μαρινάγης (ισοψήφησαν στην υδατοσφαίριση των ανδρών – ο Δανιήλ ανήκει στη Νίκη, ο Στεργίου στον Ο.Υ.Κ.Β., ενώ ο Μαρινάγης πήγε το καλοκαίρι από τον Ο.Υ.Κ.Β. στο Παλαιό Φάληρο, ομάδα της Α1), Βασιλική Σούλια (ΝΟΒΑ – υδατοσφαίριση γυναικών), Κωνσταντίνος Μιμίκος (Κένταυρος Αγριάς – χειροσφαίριση ανδρών).

Άνοδος ερασιτεχνικών ομάδων σε Εθνικές κατηγορίες: Για την άνοδό τους στην Α2 Εθνική κατηγορία θα τιμηθούν οι ανδρικές ομάδες υδατοσφαίρισης της Νίκης και του Ο.Υ.Κ.Β.

Ειδικές βραβεύσεις: Επίσης βραβεύτηκαν ο ομοσπονδιακός προπονητής ποδηλασίας Δημήτρης Χίος και ο ποδηλάτης Χρήστος Βολικάκης για τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο, καθώς και οι Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη, Λαμπρινή Αγαγιώτου, Λία Σαρακατσάνη των χρυσών πρωταθλητριών στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κωφών της Θεσσαλονίκης και αθλητριών της γυναικείας ομάδας Καλαθοσφαίρισης του Ολυμπιακού Βόλου.

Για την προσφορά τους τιμήθηκαν η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Μαγνησίας, η Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Μαγνησίας και η Ομάδα Άμεσης Επέμβασης Πολιτικής Προστασίας. Τέλος, η εκδήλωση περιελάμβανε και παρουσίαση Ολυμπιακών εκθεμάτων από τον κ. Παντελή Κουτζανούλη.

Δείτε μέσα από τον φωτογραφικό φακό του goalpost.gr στιγμιότυπα από την βράβευση των κορυφαίων αθλητών του Δήμου Βόλου